Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Do Poslanecké sněmovny se na podzim pokusí dostat několik pražských starostek a starostů
Parlamentní volby proběhnou 8. a 9. října. Ilustrační foto: archiv

Do Poslanecké sněmovny se na podzim pokusí dostat několik pražských starostek a starostů

Několik pražských starostů a starostek se bude v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny ucházet o zvolení. Aktuálně jejich řady rozšířil starosta Prahy 15 Milan Wenzl, který je poměrně vysoko na kandidátce ANO. Vedení hnutí bude definitivní znění kandidátky teprve schvalovat.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) je poslankyní od roku 2010. V říjnu se pokusí uspět ve čtvrtých parlamentních volbách po sobě, je pražským lídrem ODS na kandidátce Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

„Znovu jsem se rozhodla kandidovat, protože je nutné, aby se někdo postavil dlouhé éře populismu, prázdného marketingu, bobtnání státního aparátu a nárůstu byrokracie, schvalování nesmyslů, zadlužování země a jejímu směřování na východ. Chaosu, lhaní a podivných kšeftů už bylo dost. Jsem realistka a politička s praktickou zkušeností z řízení obce a dobře za dobu své služby veřejnosti vím, jak vypadají každodenní problémy lidí a jaké nástrahy pro ně stát nachystal. Ať už jde o podnikatele, rodiče, drobné živnostníky a další,“ uvedla Černochová, která má v Praze 2 jako starostka v gesci oblasti školství a krizového řízení. V Poslanecké sněmovně se dlouhodobě věnuje obraně, bezpečnosti a zahraniční politice.

Na kandidátce Spolu (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) je na osmém místě starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). V případě zvolení by se ráda v dolní komoře Parlamentu věnovala školství. „Vnímám, že v této oblasti je mnoho věcí, které by se měly legislativně změnit, aby se školství mohlo reformovat a školy měly větší podporu. To v současné době školský zákon neumožňuje v plné míře. Chtěla bych se věnovat reformě přijímacího řízení mezi stupni škol. V zákoně je hodně mezer,“ uvedla.

„To samé se týká zákona o státní službě. Není tam dobrá průchodnost mezi úředníky. Co se uzná úředníkům v samosprávě, nemohou uplatnit ve státní správě,“ podotkla. Změny je podle ní potřeba dělat i v zákonech z oblasti bezpečnosti.

Do Poslanecké sněmovny se pokusí, také na kandidátce Spolu, dostat starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Je členem TOP 09, která ho nominovala jako své číslo tři, na kandidátce koalice je devátý.

„Chci přispět k narovnání páteře české zahraniční politiky, která se pod vlivem prezidenta Zemana podivně zkroutila,“ uvedl svou motivaci.

O práci ve Sněmovně má zájem i starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO). Pražský sněm minulý týden schválil podobu kandidátky a Wenzl je na pátém místě za pražským lídrem Patrikem Nacherem, Věrou Adámkovou, Robertem Králíčkem a Lubomírem Brožem.

„Starostou jsem druhé volební období a mám zkušenosti, na které bych rád v případě zvolení ve Sněmovně navázal a pokračoval v dobře odvedené práci. Rád bych se věnoval práci v bezpečnostním výboru a také sociální politice. Mým velkým přáním je, aby samoživitelky, senioři, sociálně slabí nebo handicapovaní občané prožívali důstojnější život. Aby nemuseli stát fronty na úřadech, každý měsíc vyplňovat hodně dotazníků,“ uvedl. 

„Každý den lidé slyší a čtou nepravdy, že kdo je v hnutí ANO, nemůže být slušným a dobrým politikem. Rád bych svým přístupem dokázal, že to může být jinak. Děkuju sněmu, že mi dal důvěru, byť nejsem členem ANO,“ dodal.

Do krajské nominace pro říjnové sněmovní volby podle stanov může zasáhnout celostátní výbor hnutí ANO. Ten o finální verzi kandidátek bude rozhodovat pravděpodobně ještě před letními prázdninami.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru