Dnes Sobota - obcasny-dest 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Do Poslanecké sněmovny se na podzim pokusí dostat několik pražských starostek a starostů
Parlamentní volby proběhnou 8. a 9. října. Ilustrační foto: archiv

Do Poslanecké sněmovny se na podzim pokusí dostat několik pražských starostek a starostů

Několik pražských starostů a starostek se bude v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny ucházet o zvolení. Aktuálně jejich řady rozšířil starosta Prahy 15 Milan Wenzl, který je poměrně vysoko na kandidátce ANO. Vedení hnutí bude definitivní znění kandidátky teprve schvalovat.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) je poslankyní od roku 2010. V říjnu se pokusí uspět ve čtvrtých parlamentních volbách po sobě, je pražským lídrem ODS na kandidátce Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

„Znovu jsem se rozhodla kandidovat, protože je nutné, aby se někdo postavil dlouhé éře populismu, prázdného marketingu, bobtnání státního aparátu a nárůstu byrokracie, schvalování nesmyslů, zadlužování země a jejímu směřování na východ. Chaosu, lhaní a podivných kšeftů už bylo dost. Jsem realistka a politička s praktickou zkušeností z řízení obce a dobře za dobu své služby veřejnosti vím, jak vypadají každodenní problémy lidí a jaké nástrahy pro ně stát nachystal. Ať už jde o podnikatele, rodiče, drobné živnostníky a další,“ uvedla Černochová, která má v Praze 2 jako starostka v gesci oblasti školství a krizového řízení. V Poslanecké sněmovně se dlouhodobě věnuje obraně, bezpečnosti a zahraniční politice.

Na kandidátce Spolu (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) je na osmém místě starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). V případě zvolení by se ráda v dolní komoře Parlamentu věnovala školství. „Vnímám, že v této oblasti je mnoho věcí, které by se měly legislativně změnit, aby se školství mohlo reformovat a školy měly větší podporu. To v současné době školský zákon neumožňuje v plné míře. Chtěla bych se věnovat reformě přijímacího řízení mezi stupni škol. V zákoně je hodně mezer,“ uvedla.

„To samé se týká zákona o státní službě. Není tam dobrá průchodnost mezi úředníky. Co se uzná úředníkům v samosprávě, nemohou uplatnit ve státní správě,“ podotkla. Změny je podle ní potřeba dělat i v zákonech z oblasti bezpečnosti.

Do Poslanecké sněmovny se pokusí, také na kandidátce Spolu, dostat starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Je členem TOP 09, která ho nominovala jako své číslo tři, na kandidátce koalice je devátý.

„Chci přispět k narovnání páteře české zahraniční politiky, která se pod vlivem prezidenta Zemana podivně zkroutila,“ uvedl svou motivaci.

O práci ve Sněmovně má zájem i starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO). Pražský sněm minulý týden schválil podobu kandidátky a Wenzl je na pátém místě za pražským lídrem Patrikem Nacherem, Věrou Adámkovou, Robertem Králíčkem a Lubomírem Brožem.

„Starostou jsem druhé volební období a mám zkušenosti, na které bych rád v případě zvolení ve Sněmovně navázal a pokračoval v dobře odvedené práci. Rád bych se věnoval práci v bezpečnostním výboru a také sociální politice. Mým velkým přáním je, aby samoživitelky, senioři, sociálně slabí nebo handicapovaní občané prožívali důstojnější život. Aby nemuseli stát fronty na úřadech, každý měsíc vyplňovat hodně dotazníků,“ uvedl. 

„Každý den lidé slyší a čtou nepravdy, že kdo je v hnutí ANO, nemůže být slušným a dobrým politikem. Rád bych svým přístupem dokázal, že to může být jinak. Děkuju sněmu, že mi dal důvěru, byť nejsem členem ANO,“ dodal.

Do krajské nominace pro říjnové sněmovní volby podle stanov může zasáhnout celostátní výbor hnutí ANO. Ten o finální verzi kandidátek bude rozhodovat pravděpodobně ještě před letními prázdninami.


Autor: Jan Puci

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Vedení Prahy dostalo od zastupitelů za úkol rozšířit síť adiktologických služeb

21. listopadu 2021 ve 23:33

Na svém listopadovém zasedání pražští zastupitelé projednali petici s názvem „Za bezpečnou a čistou Prahu 5“, adresovanou hlavnímu městu. Občané Smíchova žijící v blízkosti kontaktních center shromáždili stovky podpisů, jejich cílem je ulevit od pohybu enormního množství narkomanů v této...

Vedení Prahy 11 nesouhlasí s navýšením poplatku za odkládání komunálního odpadu

10. listopadu 2021 ve 22:09

Vedení Prahy 11 dostalo od magistrátu k připomínkování návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Rada městské části k tomu přijala stanovisko, uvedla Praha 11 na svém webu.

Další články
Nahoru