dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Do pítek a fontán se po zimě vrací voda
Ilustrační foto: archiv TSK

Do pítek a fontán se po zimě vrací voda

Před hlavní turistickou sezónou se do pítek a fontán vrátila voda. Technická správa komunikací hl. města Prahy již zprovoznila všechny, které má ve své správě.

 „Fontány a pítka jsou v provozu od května do října. Některé z nich jsou označeny nápisem PITNÁ VODA a obyvatelé a i návštěvníci metropole je rádi využívají k osvěžení v horkých letních dnech,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.

Před spuštěním do provozu se každoročně provádí celá řada různých oprav a čištění. Všechny pítka a fontány, které jsou napájeny vodou z veřejného vodovodního řadu, prochází pravidelnými kontrolami i v průběhu roku. Například u pítek dochází několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody.

„Nejoblíbenější pítka se nacházejí v centru Prahy, jako například to na náměstí Republiky, Dětský dům, U Bati a Ungelt, ale bohužel jsou i problémové jako příkladně fontána na Černém Mostě, kousek od východu z metra.  Lidé ji pojali jako obří popelnici, a tím ji často ucpávají,“ dodal Pivec.

Ve správě TSK je celkem 9 pítek a 3 fontány:

·        fontánka Celetná – pítko
·        Zítkovy sady – pítko
·        Náměstí republiky – pítko
·        Dětský dům – pítko
·        U Bati – pítko
·        Na Slupi – pítko – toto pítko je zcela nové, předáno do správy loni na konci roku.
·        Na Hřebenkách – pítko
·        Loretánské náměstí – pítko
·        Ungelt – pítko
·        fontána Mánesův most  protivodní strana
·        fontána Mánesův most povodní strana
·        fontána Černý most

Nejzajímavější fontány a pítka:

Pítko Dětský dům – je umístěno u ústí Havířské ulice na pěší zónu ul. Na Příkopě. Kulaté těleso pítka z leštěného kamene je osazeno na zaoblený válcovitý základ. Nad tělesem se centrálně tyčí nerezové madlo složené ze silnějšího sloupku a čtyř kruhových obručí orientovaných ve směru světových stran.

Pítko Ungelt – je umístěno v prostoru Týnského dvora – Ungelt. Bylo postaveno v roce 1996 jako součást rekonstrukce tohoto dvora. Těleso pítka tvoří mramorový sloup se čtvercovým základem. Na horním kraji sloupu je umístěna kruhová miska, z níž vyčnívá tryska ve tvaru kruhu.

Fontány Mánesův most se nachází na náměstí Jana Palacha po obou stranách pravého předmostí Mánesova mostu. Obě fontánky podle návrhu Emanuela Halmana vyrostly současně s výstavbou mostu v letech 1911–14.


Další články
Nahoru