dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C
Do pěti let chtějí pražští záchranáři až sedm nových stanic
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Do pěti let chtějí pražští záchranáři až sedm nových stanic

Do pěti let chce mít pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) až osm nových stanic. Potřebovat bude asi o 90 zaměstnanců víc a ročně chce obměnit 15 sanitek. Vizi na příštích pět let představil ředitel ZZS Petr Kolouch. Nyní je pražských záchranářů 491, sídlí v 19 základnách a mají 65 sanitek.

„Navrhujeme, aby základen během pěti let přibylo šest a finálně jich bylo 25, možná 26," uvedl Kolouch. Zákon nařizuje sanitkách přijet k nehodě do 20 minut, v Praze je v případě ohrožení života tento čas v průměru pod osm minut.

Letos by měly být otevřeny dvě nové základny. Společně s hasiči budou záchranáři sídlit v Průběžné ulici ve Strašnicích a v Radotíně. Nově by měli město od státu získat objekt v ulici 28. pluku ve Vršovicích.

„Máme novou nájemní smlouvu, která umožní opravy. V dohledné době by také mělo dojít k převodu," dodal Kolouch. Novou základnu do budoucna chystá i v Suchdole.

Záchranáři potřebují také nové administrativní sídlo, pronajatý objekt v Korunní ulici kapacitně nestačí. Původně měla nová budova stát v Troji u výjezdu z tunelu Blanka, s tím však městská část nesouhlasila. Nyní se jedná o využití objektu, který začala Praha 8 stavět jako nové sídlo radnice, z čehož ale po změně politické garnitury sešlo.

Počet zaměstnanců by měl v příštích letech růst, podle Koloucha optimálně na 585 lidí. Kolik bude takové navýšení stát, zatím není jasné, záležet bude na schváleném rozpočtu hlavního města. „Na jednoho záchranáře potřebujeme ročně zhruba 700 000 korun ročně, se vzděláváním a dalšími školeními asi milion,“ dodal Kolouch.

Záchranáři žádají hlavní město o nové sanitky. Chtějí vypsat zakázku na dodání 15 vozů letos a dalších 15 příští rok. Věk sanitek, do kdy se vyplatí vozidla opravovat, je šest let a asi 300 000 najetých kilometrů, dodal Kolouch.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru