Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Do oprav komunikací metropole letos investovala 2,5 miliardy korun, meziročně více
Rekonstrukce Koněvovy ulice. Foto: TSK

Do oprav komunikací metropole letos investovala 2,5 miliardy korun, meziročně více

Pražský magistrát letos investoval prostřednictvím své firmy Technická správa komunikací (TSK) do oprav komunikací zhruba 2,5 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 870 milionů korun více. Stavbaři opravovali silnice, chodníky, mosty i cyklostezky. Mezi nejvýznamnější stavby patří rozšíření Strakonické ulice nebo oprava povrchu Hlávkova mostu. Vedení města v uplynulých měsících často čelilo kritice opozice zejména kvůli množství uzavírek a jejich koordinaci.

Počasí letos umožnilo TSK stavět a opravovat o pár týdnů déle, než je obvyklé, a tak se stihlo přes tři tisíce akcí běžné údržby a přes 150 velkých investičních staveb. Pracovalo se po celé Praze.

Od oprav výtluků ve vedlejších ulicích přes rekonstrukci oblasti pro pěší na I. P. Pavlova nebo předláždění Hlávkova mostu až po rozšiřování Strakonické ulice o jeden jízdní pruh.

TSK až do přelomu podzimu a zimy stihla letos proinvestovat skoro dvojnásobek financí oproti loňskému roku. Do infrastruktury šly 2,5 miliardy korun a další stovky milionů korun do běžné údržby a oprav.

„Peníze šly letos hlavně do rekonstrukcí městských radiál – Prosecká, Argentinská nebo i Koněvova –, ale také do pěší a cyklistické infrastruktury. Letos nám přálo počasí a díky tomu jsme stihli přes 150 velkých investičních staveb a více než 3 000 akcí běžné údržby,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Zatímco Barrandovský most ty nejnáročnější práce teprve čekají, desítky menších akcí v okolí už jsou hotové. Jsou opravené například sjezdové a nájezdové rampy, vyměnil se povrch na Modřanské a v letošním roce TSK zahájila stavební práce na rozšíření Strakonické, jednoho z nejvýznamnějších pražských tahů vedoucích na Barrandovský most.

Bylo k tomu potřeba upravit svahy, vystavět opěrné zdi, přeložit inženýrské sítě a vybudovat dešťovou kanalizaci. Příští rok v létě by tu měl přibýt téměř tříkilometrový pruh vyhrazený pro MHD, přičemž všechny pruhy pro osobní dopravu zůstanou zachovány.

Stavělo se i pod magistrálou ve Wilsonově ulici u křižovatky Bulhar. Kromě nového asfaltového povrchu vozovky se tu díky koordinaci akcí rovnou vymění i mostní závěry a opraví se podchod k hlavnímu nádraží.

V Argentinské se kromě oprav vozovky stihlo souběžně osm dalších akcí soukromých i městských investorů. Pro tuto akci se navíc podařilo získat i finanční podporu Státního fondu dopravní infrastruktury. Celkem fond v letošním roce podpořil projekty TSK částkou přes 500 milionů korun, kdy jsou v této částce zahrnuty investice i běžná údržba a opravy na dopravní infrastruktuře ve správě TSK.

U desítek akcí se také podařilo zkrátit dobu realizace, například při první etapě rekonstrukce Karlova náměstí směrem do Ječné. Kromě vozovky a chodníků se tu zkrátila i délka vybraných přechodů, opravily se světelné křižovatky a uliční vpusti, a to dokonce o tři týdny dříve, než bylo v plánu.

Přestože covid významně zasáhl a omezil pracovní síly i dodávky materiálů ve stavebnictví i v tomto roce, úspěšně se dokončil také balík akcí v Horoměřické. TSK provedla demolici a stavbu nového mostu. Podařilo se také předláždit Hlávkův most.

„V letošním roce jsme ve veřejných zakázkách začali klást větší důraz na rychlost realizace staveb a také na zkušenosti s podobnými stavbami. Kupříkladu u výběrového řízení na dodavatele rekonstrukce Barrandovského mostu hraje zásadní roli nejen cena, ale také to, jak dlouho budou práce různým firmám trvat. Vzhledem k obrovskému množství aut a řidičů, kteří most denně využívají, potřebujeme zajistit, aby se plný provoz obnovil co nejdříve,“ sdělil Jozef Sinčák, generální ředitel TSK.

Dílčí opravy TSK zajistila na desítkách mostů, například na mostech X029 K Autisu, X651 Národní, nebo postavila zcela nový most Y502 převádějící ulici Za Černým mostem, který má novou nosnou konstrukci s vyšší světlou výškou nad železniční tratí.

Proběhly i drobné opravy světelných křižovatek, kde přibyly přechody pro chodce, jako na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo přes magistrálu z Vinohradské ulice, a protihluková opatření, kdy se staví nová protihluková stěna na Spořilovském plácku, opěrné stěny svahu kolem Komořanské nebo je vyměněn povrch za nízkohlučný v Argentinské. 

Vedení města kvůli velkému množství uzavírek kritizují opoziční ODS a ANO. Jejich představitelům vadí zejména podle nich nekoordinovaný postup při uzavírkách. Podle opozičních zastupitelů tím ve městě vznikají kolony a doprava na některých místech kolabuje.

„Řidiči musí při jízdě městem čelit i 70 dopravním omezením. V některých velmi vytížených lokalitách je doprava zablokovaná i několika uzavírkami najednou," uvedla ODS v tiskovém prohlášení. Občanští demokraté si rovněž stěžovali na to, že město a TSK o uzavírkách nedostatečně komunikují s městskými částmi. Scheinherr kritiku dlouhodobě odmítá.


Autor: puc

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Další články
Nahoru