Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Do Opletalovy ulice se vrací tramvajové koleje, budou součástí tratě na Vinohradskou
Obnova tratě v části Opletalovy ulice. Foto: Daniel Šabík / DPP

Do Opletalovy ulice se vrací tramvajové koleje, budou součástí tratě na Vinohradskou

Pražský dopravní podnik (DPP) začal v pondělí s obnovou historických kolejí v Opletalově ulici, které budou v budoucnu součástí plánované tratě propojující Bolzanovu ulici s Vinohradskou třídou. Úsek povede z Bolzanovy ulice na úroveň hlavního nádraží a prozatím bude sloužit náhradní dopravě při výlukách daných plánovanou výměnou stropní desky stanice metra Florenc. ČTK to řekl vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík. Obnovený úsek by podle něj měl být provozuschopný v únoru příštího roku.

Nynější Opletalovou ulicí v minulosti tramvaje jezdily, původní koleje jsou zakryté asfaltem. Aktuální práce podle Šabíka spočívají v jejich odkrytí a odstranění, následně podnik využije původní betonovou desku a umístí nové kolejnice.

Trať bude napojená na stávající koleje v Bolzanově ulici ve směru na Senovážné náměstí a v Opletalově bude končit zastávkou s pravděpodobným názvem Hlavní nádraží a úvratí.

DPP již první práce na obnovení trati udělal v květnu, kdy při rekonstrukci trati od Senovážného náměstí směrem na Žižkov vybudoval na křižovatce s Bolzanovou ulicí kolejové rozvětvení.

Práce na samotných kolejích proto nyní nepřinesou dopravní omezení a podle Šabíka by měly být hotové v prosinci. V lednu pak podnik obnovenou trať začne osazovat sloupy a trolejovým vedením.

Úsek chce podnik zprovoznit co nejdříve, protože do konce roku plánuje začít s přípravnými pracemi na Florenci. Výměna stropní desky v metru potrvá čtyři a půl roku a stanici bude nutné několikrát uzavřít, což zkomplikuje propojení Holešovic a Florence s centrem.

„Budeme trať využívat pro náhradní tramvajovou dopravu, kterou budeme nasazovat během nezbytných výluk," vysvětlil Šabík.

V budoucnu má potom úsek sloužit jako základ pro plánovanou trať propojující Bolzanovu a Hlavní nádraží s Vinohradskou třídu, ke které již DPP vybudoval kolejnice také v krátkém úseku u Národního muzea.

Podle letos schválené strategie rozvoje tramvajové sítě by mělo propojení začít vznikat v roce 2025, zastupitelé města letos schválili změnu územního plánu, která stavbu umožňuje.

Tramvaje z Vinohradské třídy podle plánů města pojedou od Národního muzea ke Státní opeře, přes magistrálu, dále parkem kolem hlavního nádraží a napojí se na trať v Bolzanově ulici.

Trať má kromě lepšího dopravního spojení přinést úlevu přetížené tramvajové síti v centru. Současné vedení hlavního města připravuje rovněž stavbu tramvajové trati z Vinohradské třídy přes Václavské náměstí, kde ji napojí na koleje spojující Vodičkovu a Jindřišskou ulici.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru