Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kultura

Do Obecního domu přilétne drak a pomůže potřebným

Kapela Jelen, Eva Burešová nebo DJ Roxtar roztančí za týden ve dračím stylu pražský Obecní dům. V sobotu 19. února se koná už čtvrtý ročník Galavečeru na Draka, který pomůže vybrat peníze pro dvě děti s genetickým onemocněním ochabování svalů – Spinální muskulární atrofií (SMA). Cílem projektu je nabídnout nejen finanční podporu, ale ukázat, že v životě každého člověka má místo hudba, smích a radost. Akce se koná pod záštitou Nadačního fondu Spolu na Draka.

Zábavný večer pomůže vybrat peníze dvěma rodinám, kterým vstoupila do života Spinální muskulární atrofie. „Chceme také rozšířit povědomí o tématu vzácných onemocnění, odkrýt problémy pacientů s nimi spojené, rozvířit společenskou diskusi, a hlavně ukázat radost, smích a že i život s takovou zátěží se dá žít s radostí. Budeme velmi rádi, když se přijdou s námi lidé bavit a tím pomohou dobré věci,“ říká Jakub Kopecký, organizátor Galavečeru na Draka.

V rámci hlavního programu Galavečeru na Draka vystoupí kapela Jelen a také interpreti písně Ještě jednou, která vznikla v loňském roce spojením několika známých český umělců. Diváci se mohou těšit také na herečku a zpěvačku Evu Burešovou. Během večera vystoupí dále herec Martin Písařík, DJ Roxtar s delfínem Adolfeenem, manželé Tomešovi a také impozantní saxofonista Saxofrancis. Doprovodný program obstará taneční studio Oriana Dance nebo skupina Pyroterra se svou světelnou show.

Za vším hledej příběh! Sen sedmnáctileté Mariany je bezbariérový byt se zahradou
Mariana Vaněčková se narodila v roce 2005 a dnes žije se svojí maminkou ve Zlíně. Spinální svalovou atrofii ji lékaři diagnostikovali ve třech letech. Dnes je Marianě 17 let, je sice upoutána na elektrický vozík, ale prognózy lékařů se nepotvrdily. Před třemi roky musela absolvovat operaci páteře a aplikaci titanové výztuhy, která jí zbavila velkých bolestí. Pak navíc přišlo schválení léčby přípravkem Risdispam hrazeného pojišťovnou, který se narozdíl od Spinrazi neaplikuje do míchy, ale ústně. To jí dalo v 15 letech velkou naději na zastavení či mírné zlepšení progrese nemoci.

„Na Galavečer se těším neskutečně moc, protože to bude můj první v životě. Především jsem moc ráda, že tam budu s lidmi, kteří jsou na tom stejně jako já. Když jsem se dozvěděla, že tam budou všichni z našeho společného videoklipu byla jsem opravdu nadšená. Už se nemohu dočkat! Za vybrané peníze bych si hrozně moc přála splnit svůj největší sen, a to je bydlet v bezbariérovém domě se zahradou," říká Mariana Vaněčková.

Koupí vstupenky na Galavečer na Draka přispějí zájemci také sedmileté Viktorii Jarošové z Havlíčkova Brodu. Více o příbězích se můžete dočíst na www.galavecernadraka.cz. Vstupenky je možné zakoupit v prodejní síti Ticketportal.


Autor: Cen

Šárka Dvorská: Ne ruka, to duše maluje aneb cesta životem

Dnes v 07:41

V Kulturním centru Zahrada v Malenické ulici v Praze 11 najdete od 5. června výstavu Šárky Dvorské. Autorka se od útlého dětství ráda vyjadřovala kresbou a malbou. Potřebné „pomůcky“ však neuchopovala rukou, ale ústy.

Electric Universe: Spojení klasické a elektronické hudby v O2 universu

Včera v 15:24

Budební a audiovizuální show Electric Universe 24. listopadu od 21 hodin v pražském O2 universu propojí dva zdánlivě nesourodé hudební světy. Úspěšný hudební skladatel a producent Karel Havlíček večer zahájí klasickými skladbami ze své tvorby v moderním pojetí a poté naváže elektronickým live...

Superhrdinové ovládnou Rudolfinum

Včera ve 14:46

Supermana, Batmana, Úžasňákovi, Avengers nebo Hellboye spojí na jednom pódiu Filmová filharmonie. Díky velkému symfonickému orchestru a pěveckému sboru přenese posluchače do světa superhrdinů.

Výstava v Praze 6: Má vlast cestami proměn

Včera ve 14:09

Výstava Má vlast cestami proměn představí na sto proměn ze všech krajů České republiky a Slovenska. Některé projekty jsou větší, jiné docela drobné, ale za všemi stojí chuť a snaha zlepšovat či dokonce zachraňovat chátrající a vdechnout nový život opuštěným místům. Zahájení výstavy proběhne...

Válovky ve Valdštejnském paláci

3. června 2023 v 07:03

Komorní výstava o životě malířek Jitky a Květy Válových byla zahájena ve Valdštejnském paláci.

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

3. června 2023 v 06:55

V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů v zahradě Velkopřevorského paláce

2. června 2023 v 17:36

Koncert v rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“, který uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za podpory radnice Prahy 1 v zahradě Velkopřevorského paláce v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní...

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

1. června 2023 v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

30. května 2023 v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Galerie Villa Pellé vystaví levitující obrazy a objekty Lubomíra Typlta

29. května 2023 ve 13:21

Galerie Villa Pellé v Praze 6 připravuje rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem.

Další články
Nahoru