dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Do novely silničního zákona chce hlavní město prosadit víc regulace taxi
Ilustrační foto: archiv

Do novely silničního zákona chce hlavní město prosadit víc regulace taxi

Praha chce do novely silničního zákona prosadit větší regulaci taxislužby, než navrhuje ministerstvo dopravy. Žádá omezení smluvní přepravy, speciální registrační značky pro taxíky, povinnou zkoušku řidičů z jazyka a méně administrativní zátěže pro úředníky dopravního odboru. Novelu silničního zákona v úterý ministerstvo předalo do připomínkového řízení. Praha dnes připomínky k ní představila na tiskové konferenci. Novela by měla platit od začátku příštího roku.

Připomínkové řízení, kterým bude novela procházet, bude nejprve uvnitř ministerstva, ve druhé části se do něj může zapojit i Praha. „Město se k tomu ještě může vyjádřit. Otázkou je, jaký to bude mít osud při projednávání," uvedla na dotaz ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Magistrát například požaduje, aby dopravní odbor nemusel vydávat stanoviska ke koncesi taxikáře pro malá vozidla. „Musí vždy vydat souhlasné stanovisko. Je to velká zátěž nejen personální, ale i finanční. Z našeho pohledu jde o zbytečný krok a rádi bychom prosadili zrušení této povinnosti," vysvětlil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Praha žádá také speciální registrační značky pro vozy taxi. Mohly by podle magistrátu eliminovat neoprávněné podnikání, v současné době je možné z vozidla veškerá označení taxi sejmout. „Dosud nechápu, proč ministerští úředníci nesouhlasí s tím, aby taxikáři měli jinou espézetku, když každý může majitel vozu mít značku podle svého," uvedla primátorka s tím, že možností by byl například podklad značky v jiné než standardní bílé barvě.

Omezit chce magistrát také smluvní přepravu. Možnost uzavření smlouvy přímo mezi klientem a řidičem někteří řidiči podle magistrátu zneužívají, aby se vyhnuli nutnosti mít licenci a taxametr. Žádá proto, aby bylo možné smlouvu uzavírat jen na delší dobu, třeba na tři hodiny jako v Bruselu. Ministerstvo také do novely nezahrnulo požadavek magistrátu, aby mohl prodat auto, které zabaví řidiči, který nezaplatí uloženou pokutu.

„Nejpalčivější je vymahatelnost postihů, které jsou nepoctivým taxikářům uloženy," uvedla na tiskové konferenci primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Tento problém novela zákona řeší – nově bude možné nepoctivým taxikářům zabavit takzvanou žlutou kartu, tedy průkaz řidiče taxislužby.

Novela zákona se kromě přísnějších postihů pro taxikáře zaměřuje také na zprostředkovatele, které činnost tax bez oprávnění a dalších náležitostí umožňují. Dispečinkům a dalším nově může hrozit za tento přečin až půlmilionová pokuta. Rozšířit by se rovněž mohlo vybírání kaucí od pokutovaných řidičů přímo na místě.

Více pravomocí by ke kontrole taxislužby měly získat i obce. Nově by mohly po šoférech požadovat, aby se podrobili dopravně psychologickému vyšetření. Obcím návrh přiznává také více pravomocí při zajišťování zkoušek z místopisu a obsluhy taxametru.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru