Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Prohlídky

Do Noci vědců se zapojí i pražské vysoké školy

6. 10. 2023
Noc vědců dosáhla letos plnoletosti a odhaluje svá tajemství. Pražská vědecká komunita v rámci Noci vědců seznamuje veřejnost s tím, co se za dveřmi jejich laboratoří zkoumá. Neopomíná se však věnovat také edukaci v rámci aktuálních témat ve společnosti. 

Mezi inovativní výzkumy, prezentované během letošní Noci vědců, patří např. výzkum z oblasti neuromarketingu, kdy lze pomocí pohybu očí analyzovat spotřebitelské chování. Účastníci zjistí více o zdrojích světla, molekulární gastronomii nebo zjistí, jak být užitečný i po smrti. Za zmínku rozhodně stojí také využití digitálních metod ve stomatologii nebo moderní laserová ukazovátka, a jak je to vlastně s jejich bezpečností. Návštěvníci letošní Noci vědců mohou zjistit více o efektivním boji proti dezinformacím, finanční gramotnosti, pokrocích v medicíně či fyzikálních objevech. Nahlédnou do tajné chemické kuchyně, jejíž dobroty nám mohou přivodit sladké omámení, v nabídce bude například i degustace raně novověké zmrzliny. Kdo by mířil výše, může se podívat do oblak, a to buď pomocí letů na simulátorech, či zprostředkovaně přes kameru v ptačí budce.   

Univerzita Karlova nabízí v letošním roce bohatý program, a to hned na 5 místech (tři v Praze a dvě v Hradci Králové). Ve Fakultní nemocnici v Motole se můžou návštěvníci těšit na tradičně bohatý program na 2. lékařské fakultě UK, kde si mohou prohlédnout Anatomický ústav, vyzkoušet chirurgické šití, zjistit, jak jde dohromady virtuální realita a ORL nebo si prohlédnout pitevny. Farmaceutická a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové nabídne bohatý program plný zajímavostí ze světa výroby léčiv i ze světa medicíny. 

Hlavní část programu Noci vědců se ale odehrává na Přírodovědecké fakultě UK na pražském Albertově, kam se soustředí program zbylých 14 fakult UK. Návštěvníci si tak mohou na jednom místě vyzkoušet fyzikální pokusy, nahlédnout pod mikroskopem do tajemství kamenného mikrosvěta, pokusit se vyluštit hieroglyfy nebo si vyslechnout přednášku o tom, jak spolu souvisí Harry Potter a filozofie. Posledním místem, kde mohou lidé Noc vědců na UK navštívit, je vzdělávací centrum Didaktikon v Kampusu Hybernská, které se na jeden večer promění na Laboratoř hudebních badatelů.

“Akce tohoto typu jsou krásnou příležitostí k propojení vědců a vědkyň, kteří pracují s mladou generací, tedy s budoucími mladými vědci. Naším cílem je komunikovat vědecký výzkum a objevy srozumitelně a zábavně, aby došlo k upevnění zájmu o vědu, protože ta je neodmyslitelnou součástí růstu společnosti,” zdůrazňuje koordinátorka Noci vědců v Praze Dana Kardová. 

Dveře pražských vědeckých institucí se otevřou a odhalí svá tajemství návštěvníkům letošního ročníku Noci vědců v pátek 6. října v 17 hodin. Jako tradičně jsou do programu zapojeny pražské vysoké školy, konkrétně: Univerzita Karlova (její program najdete zde), Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze, České vysoké učení technické v Praze a Česká zemědělská univerzita v Praze. Program pro návštěvníky přichystali například také Národní zemědělské muzeum, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Mikrobiologický ústav a Fyzikální ústav Akademie věd ČR, těsně za hranicemi Prahy, nechá do svého tajemství nahlédnout také ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Seznam všech zapojených míst je k dispozici na webu www.nocvedcu.cz/praha. 

O Noci vědců 

Noc vědců zastřešuje už pošesté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do akce se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice. 

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení, aj. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokáží ji poutavě představit, ale také se umí bavit. 


Autor: Cen

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Suchdol: Komentované prohlídky kaple svatého Václava

1. prosince 2023 v 09:04

Prosincové komentované prohlídky kaple svatého Václava a setkání se starostou Suchdola.

Zámek Troja a jeho zahrady oživí světelné instalace

26. listopadu 2023 v 09:06

Svátek svaté Lucie, který připadá na 13. prosince, je obdobím zimního slunovratu a tedy i nejdelších nocí v celém roce. Prostory Trojského zámku oživí 12. – 13. prosince unikátní světelné instalace.

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Neděle: Komentovaná vycházka po Vyšehradu

18. listopadu 2023 v 09:13

Naposledy v tomto roce v neděli 19. listopadu v rámci prohlídkového okruhu navštívíte nejzajímavější místa Vyšehradu spojená s jeho tisíciletým vývojem a legendami. Projdete tajemnými Martinskými kasematy, podíváte se do skrytého kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Olšanskými hřbitovy za osobnostmi Českého národního obrození

16. listopadu 2023 v 07:27

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů.

Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem

9. listopadu 2023 v 07:53

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se spolkem Svatobor zvou na slavnostní vycházku po Vyšehradském hřbitově s prohlídkou Slavína, která se uskuteční v pátek 17. listopadu od 10 hodin.

Procházka olšanským 2. obecním hřbitovem

8. listopadu 2023 v 07:45

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů.

Praha 2: Komentované vycházky po válečných hrobech na Olšanských hřbitovech

8. listopadu 2023 v 06:58

Celodenní program nabídne již tradiční vzpomínková akce Den válečných veteránů, která se bude konat v pátek 10. listopadu na náměstí Míru již podeváté.

Praha 6 hledá novou tvář a využití bývalého hřbitova Na Skalce

7. listopadu 2023 v 10:30

Na hřbitově se od roku 1888 nepohřbívá a hledá se způsob, jak jej citlivě upravit a do budoucna využít, to vše při zachování jeho romantické atmosféry a pietního charakteru s několika dochovanými torzy náhrobků.

Praha 2: Kryt Folimanka se otevře i v listopadu

6. listopadu 2023 v 10:27

Kryt Folimanka je v současné době největší podzemní stavbou na území Prahy 2. Rozloha krytu je 1332 m2 a ukrýt se v něm může 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční.

Vyšehradské setkání: Ve znamení sv. Petra

6. listopadu 2023 v 09:56

Vyšehradská kapitula je neodmyslitelně spjata s Vyšehradem již 953 let. Zažila vzestupy a pády, ale vždy určovala podobu Vyšehradu jako duchovního místa spojeného s počátky české státnosti a v symbolické rovině propojovala Vyšehrad s Římem.

Prohlídka Vyšehradského hřbitova s Kateřinou Konečnou

3. listopadu 2023 v 11:50

V sobotu 11. listopadu v 10:30 si připomenete počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti zde pochované, a všimnete si i umělecké výzdoby, kterou tvořili naši sochaři a architekti.

Prohlídka Novoměstské radnice letos naposledy

28. října 2023 ve 12:34

Poslední letošní komentovaná prohlídka Novoměstské radnice se koná 7. listopadu od 15:30 hodin.

Praha 1: Prohlídka Senátu PČR

23. října 2023 v 08:46

Praha 1 zve v pátek 27. října od 14 hodin k prohlídce zajímavých prostor Senátu PČR pod záštitou radní Ivany Antalové.

Další články
Nahoru