Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Prohlídky

Do Noci vědců se zapojí i pražské vysoké školy

6. 10. 2023
Noc vědců dosáhla letos plnoletosti a odhaluje svá tajemství. Pražská vědecká komunita v rámci Noci vědců seznamuje veřejnost s tím, co se za dveřmi jejich laboratoří zkoumá. Neopomíná se však věnovat také edukaci v rámci aktuálních témat ve společnosti. 

Mezi inovativní výzkumy, prezentované během letošní Noci vědců, patří např. výzkum z oblasti neuromarketingu, kdy lze pomocí pohybu očí analyzovat spotřebitelské chování. Účastníci zjistí více o zdrojích světla, molekulární gastronomii nebo zjistí, jak být užitečný i po smrti. Za zmínku rozhodně stojí také využití digitálních metod ve stomatologii nebo moderní laserová ukazovátka, a jak je to vlastně s jejich bezpečností. Návštěvníci letošní Noci vědců mohou zjistit více o efektivním boji proti dezinformacím, finanční gramotnosti, pokrocích v medicíně či fyzikálních objevech. Nahlédnou do tajné chemické kuchyně, jejíž dobroty nám mohou přivodit sladké omámení, v nabídce bude například i degustace raně novověké zmrzliny. Kdo by mířil výše, může se podívat do oblak, a to buď pomocí letů na simulátorech, či zprostředkovaně přes kameru v ptačí budce.   

Univerzita Karlova nabízí v letošním roce bohatý program, a to hned na 5 místech (tři v Praze a dvě v Hradci Králové). Ve Fakultní nemocnici v Motole se můžou návštěvníci těšit na tradičně bohatý program na 2. lékařské fakultě UK, kde si mohou prohlédnout Anatomický ústav, vyzkoušet chirurgické šití, zjistit, jak jde dohromady virtuální realita a ORL nebo si prohlédnout pitevny. Farmaceutická a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové nabídne bohatý program plný zajímavostí ze světa výroby léčiv i ze světa medicíny. 

Hlavní část programu Noci vědců se ale odehrává na Přírodovědecké fakultě UK na pražském Albertově, kam se soustředí program zbylých 14 fakult UK. Návštěvníci si tak mohou na jednom místě vyzkoušet fyzikální pokusy, nahlédnout pod mikroskopem do tajemství kamenného mikrosvěta, pokusit se vyluštit hieroglyfy nebo si vyslechnout přednášku o tom, jak spolu souvisí Harry Potter a filozofie. Posledním místem, kde mohou lidé Noc vědců na UK navštívit, je vzdělávací centrum Didaktikon v Kampusu Hybernská, které se na jeden večer promění na Laboratoř hudebních badatelů.

“Akce tohoto typu jsou krásnou příležitostí k propojení vědců a vědkyň, kteří pracují s mladou generací, tedy s budoucími mladými vědci. Naším cílem je komunikovat vědecký výzkum a objevy srozumitelně a zábavně, aby došlo k upevnění zájmu o vědu, protože ta je neodmyslitelnou součástí růstu společnosti,” zdůrazňuje koordinátorka Noci vědců v Praze Dana Kardová. 

Dveře pražských vědeckých institucí se otevřou a odhalí svá tajemství návštěvníkům letošního ročníku Noci vědců v pátek 6. října v 17 hodin. Jako tradičně jsou do programu zapojeny pražské vysoké školy, konkrétně: Univerzita Karlova (její program najdete zde), Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze, České vysoké učení technické v Praze a Česká zemědělská univerzita v Praze. Program pro návštěvníky přichystali například také Národní zemědělské muzeum, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Mikrobiologický ústav a Fyzikální ústav Akademie věd ČR, těsně za hranicemi Prahy, nechá do svého tajemství nahlédnout také ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Seznam všech zapojených míst je k dispozici na webu www.nocvedcu.cz/praha. 

O Noci vědců 

Noc vědců zastřešuje už pošesté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do akce se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice. 

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení, aj. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokáží ji poutavě představit, ale také se umí bavit. 


Autor: Cen

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Prohlídka: Slavia Museum a stadion Fortuna Arena

19. července 2024 v 07:41

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 24. července na komentované prohlídce Slavia Musea a stadionu.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

Poznejte petřínské kvítí

16. července 2024 v 07:02

Exkurze pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 18. července v16 hodin.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Komentované prohlídky Slavia Musea a stadionu Fortuna Arena

11. července 2024 v 07:07

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 17. a 24. července na komentovaných prohlídkách Slavia Musea a stadionu.

Vycházka: Malostranské šlechtické zahrady

11. července 2024 v 06:44

Putování po malostranských zahradách započne v neděli 14. července v 9:30 v jedné z těch nejkrásnějších, Valdštejnské, další kroky povedou do vzájemně propojených zahrad na jižním svahu pod Pražským hradem. Tvoří je celkem pět honosných zahrad – Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská a...

Komentovaná prohlídka výstavy Antonín Dvořák: Můj život a dílo

9. července 2024 v 11:04

Přijďte si 18. července prohlédnout výstavu, kterou vás provede jedna z jejích kurátorek. Začíná se v 16 hodin.

V sobotu se můžete ochladit v krytu Folimanka

9. července 2024 v 07:55

Kryt Folimanka je v největší podzemní stavbou na území Prahy 2. Rozloha krytu je 1332 m2 a ukrýt se v něm může 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční.

Praha 15: Do Toulcova dvora s průvodcem

8. července 2024 v 11:15

Pokud se chcete dozvědět něco více o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, přijďte 20. července na sobotní prohlídku. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti...

Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 19. a 20. století

8. července 2024 v 08:27

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 13:30...

Červencová procházka Vinohradským hřbitovem

6. července 2024 v 08:22

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 10:30...

Komentovaná prohlídka Vyšehradského hřbitova

5. července 2024 v 07:55

Prohlídka 16. července začíná před hlavním vstupem baziliky sv. Petra a Pavla. Připomene počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti zde pochované a všimneme si i umělecké výzdoby, kterou tvořili ti nejvýznamnější sochaři a architekti své doby – od 19. století do...

Komentovaná prohlídka: Pražské Židovské město

4. července 2024 v 08:02

Židovské muzeum v Praze nabízí každou neděli všem individuálním návštěvám i skupinám výhodné prohlídky s akreditovaným průvodcem či průvodkyní. Okruh pražské Židovské město nabízí ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze.

Další články
Nahoru