Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Divadlo

Do Noci divadel se zapojí i ústřední budova Městské knihovny v Praze

19. 11. 2022
Ústřední budova Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí chystá na sobotu 19. listopadu v rámci projektu Noc divadel večer plný divadla, hudby a tvoření. Program zahájí v 17. hodin beseda teatroložky Marie Valtrové o historii oddělení. O hudební doprovod se postará Inspiratio Quintet, který provede Dechový kvintet e-moll od Antonína Rejchy. Děti i tvořiví dospělí se mohou zapojit do tvorby obřích masek nebo zkusit štěstí v kvízu zaměřeném na film a divadlo. Chybět nesmí divadlo, které bude zastoupeno představením Faust. Známý příběh přepracoval brazilský umělec Gilberto Conti.  

„Ráda bych pozvala všechny milovnice a milovníky divadla k návštěvě Divadelního a filmového oddělení v Ústřední knihovně na bohatý program Noci divadel. Ale přijít je možné i jen tak, pokochat se krásným prostorem, který zůstává mnoha návštěvníkům Ústřední knihovny skryt,“ zve na návštěvu vedoucí Divadelního a filmového oddělení Dita Lánská.  

Aktuální program na webu Městské knihovny v Praze (https://www.mlp.cz/cz/novinky/2073-noc-divadel-2022/) nebo FB události (http://l.mlp.cz/nocdivadel2022).

Fond oddělení tvoří zejména divadelní hry, ze kterých si vyberou divadelní soubory různých velikostí, zaměření i stupně profesionality, filmové scénáře, odborné časopisy, memoárová literatura, filmová DVD s výběrem stěžejních děl české i světové kinematografie a také výstřižky, které mohou být jedinečným zdrojem dávno ztracených informací.

„Jednou z rolí, které Divadelní a filmové oddělení plní již od svého počátku, je odborná pomoc divadelní obci při přípravě nových inscenací. Teatrologům a dalším odborníkům pak pomáháme vyhledávat zdroje pro jejich badatelskou činnost,“ přibližuje hlavní činnost oddělení Lánská. Oddělení je součástí mezinárodní organizace divadelních knihoven a muzeí SIBMAS.

Mezi osobnosti, které jsou spojeny s Divadelním a filmovým oddělením, patří zejména Jaroslav Tumlíř. Spisovatel, redaktor, herec a dramatik, jehož hra Strašidelná tetička inspirovala režiséra Martina Friče k natočení filmu Tetička.

Vznik oddělení podporoval také tehdejší ředitel knihovny, překladatel a redaktor, Jan Grmela. V posledních letech se o rozvoj oddělení zasloužila již zmiňovaná Marie Valtrová, teatroložka, divadelní a filmová historička. 

Další zajímavé odkazy pro zájemce o divadlo:

Divadelní playlist na YT Městské knihovny v Praze: https://youtube.com/playlist?list=PLfEGH366gTiWnP5sCNQt1hXqNALWHlFtG 

Divadelní hry ke stažení z E-knihovny: https://1url.cz/XKXLZ


Autor: puc

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Divadlo: Prasklej svět

22. listopadu 2022 v 18:51

Městská divadla pražská uvedou inscenaci Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět.  Přijměte pozvání na večírek. Budou ústřice, šampaňské a hodně zábavy. Premiéra se koná 10. prosince v Rokoku.

Vtípečky se zelím přivezou na Žižkov svéráznou show

22. listopadu 2022 v 06:24

Komediální skupina Vtípečky se zelím přináší své nejvypečenější vtipy do Pracovny na Žižkově. V sobotu 26. listopadu se mikrofonu chopí šestice komiků, kteří divákům naservírují vtipy ze všech sfér lidského života.

My. Vy. Oni. Aneb všechno bude v Kampusu Hybernská

19. listopadu 2022 v 10:02

My. Vy. Oni. Aneb všechno bude, je titul umělecké performance, kterou můžete vidět v pondělí, 21. listopadu od sedmi hodin v Kampusu Hybernská. Autorkou Street art performance je talentovaná Romka Věra Horváthová Duždová, která na půdorysu fiktivního setkání tří osob vykresluje dvě historická...

Riders – pohled na lidské konání očima ptáků

18. listopadu 2022 v 06:31

Městská divadla pražská uvedou inscenaci Riders. Ta navazuje na úspěšný projekt Jezdci, který byl pilotní inscenací souboru před deseti lety. Premiéra se koná 4. prosince v Komedii. 

Tramvaj do stanice Touha v podání Baletu Národního divadla

17. listopadu 2022 v 07:39

V první premiéře letošní sezony se již 15. prosince v 19 hodin představí na pódiu historické budovy Stavovského divadla výpravné dramatické představení Tramvaj do stanice Touha v podání Baletu Národního divadla.

Noc divadel již po desáté, tématem jsou Hrdinové

11. listopadu 2022 v 07:26

V sobotu 19. listopadu proběhne jubilejní desátý ročník Noci divadel s podtitulem Hrdinové. Program připravilo přes 80 divadelních souborů, divadel a institucí z 30 měst České republiky. Největší divadelní svátek tak opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a...

Pupek Paříže v ABC

10. listopadu 2022 v 10:25

Městská divadla pražská uvedou další inscenaci dramatika a režiséra Davida Drábka. Tentokrát se nechal inspirovat francouzskou situační komedií, ve které se nestane nic, jak by mělo a všechny plány a přísliby zážitků se promění ve zlý sen. Premiéra se koná 25. listopadu...

Zapomenuté světlo. Divadelní představení v Praze 11

8. listopadu 2022 v 11:24

V neděli 13. listopadu od 17 hodin se v Komunitním centru Matky Terezy koná divadelní představení Zapomenuté světlo, na motivy knihy Jakuba Demla. Hraje Jan Horák.

Další články
Nahoru