dnes
Středa - obcasny-dest
3°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
5°C
pozítří
Pátek - oblacno
11°C
Do nácviku opatření při teroristickém útoku se na Smíchově zapojilo přes tisíc figurantů
Teroristi drží velké množství rukojmích, zákrok policie je na spadnutí. Taktické cvičení Anděl působilo i díky maskování figurantů realisticky. Foto: Stanislav Hladík / policie.cz

Do nácviku opatření při teroristickém útoku se na Smíchově zapojilo přes tisíc figurantů

Pražská policie spolu se záchranáři v prvních hodinách dnešního dne nacvičovala v obchodním centru na Smíchově opatření při teroristickému útoku. Část cvičení byla ve Fakultní nemocnici v Motole. Šlo o největší taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému, které pořádalo Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy.

Do cvičení byly zapojeny všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy desítky pražských policistů, hasičů a záchranářů, ale také strážníků městské policie a pracovníků dopravního podniku.

Dalšími partnery v rámci cvičení byly také složky Policejního prezídia ČR, konkrétně Letecká služba a Útvar pro ochranu prezidenta republiky, dále magistrát, Městská část Praha 5, Fakultní nemocnice Motol a řadě Armáda ČR.

Aby bylo cvičení, pokud možno co nejreálnější, bylo do něj zapojeno téměř jedenáct set figurantů. Jak dobrovolníků, tak ale také například studenti ze Střední policejní školy Ministerstva vnitra, kteří byli pro své role zraněných či mrtvých i hodnověrně namaskováni.

Tématem cvičení byl teroristický útok v obchodním centru. Hlavním cílem cvičení bylo vyzkoušet si a prověřit taktické postupy, součinnost a spolupráci mezi všemi zasahujícími složkami.

„Chceme, aby Česko stále patřilo mezi nejbezpečnější země světa. Proto policie pravidelně cvičí zásahy při teroristických útocích, přestože nám dle bezpečnostních složek v tuto chvíli nic podobného nehrozí,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Za největší přínos těchto cvičení vnímám to, že se mimořádná událost cvičí v celém komplexu činností od oznámení až po aktivaci traumaplánu, tedy napříč všemi zúčastněnými složkami, kdy je největší důraz kladen především na jejich efektivní koordinaci. Při takovýchto cvičení víc, než kdy jindy platí, že štěstí přeje připraveným,“ řekl 1. náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek.

„Všichni ze zde zasahujících jsou profesionály ve svých oborech, kteří se na obdobné zásahy pravidelně připravují. Cílem tohoto cvičení je však prověřit, že celý systém funguje jako celek, že i v takovéto extrémní situaci, jakou by teroristický útok bezesporu byl, dokážeme účinně, efektivně, ale hlavně bezpečně spolupracovat," uvedl ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy plk. Mgr. Jan Ptáček MBA.

„Hasiči si na cvičení ověřili postupy při společném zásahu složek integrovaného záchranného systému, vzájemnou komunikaci na taktické i štábní úrovni a koordinaci mezi jednotlivými úrovněmi velení při řešení mimořádné události,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Roman Hlinovský.

„Svým rozsahem a počtem nasazených sil a prostředků bylo cvičení „Anděl 2019“ největším na území hl. m. Prahy. Součástí cvičení bylo také zasedání Krizového štábu hl. m Prahy, kde se prověřovaly rozhodovací procesy všech zúčastněných,“ uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

„Rychlé a správné rozhodování a koordinace všech zainteresovaných složek je zcela zásadní. I když jsme desátá nejbezpečnější země světa, považuji za naprosto nezbytné, abychom byli na obdobné situace připraveni,“ sdělil starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti).


V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

Včera v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

Včera ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

11. listopadu 2019 v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

11. listopadu 2019 v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Další články
Nahoru