dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Do Mongolska poletí z Prahy další koně Převalského
Loňské stěhování klisen do Mongolska. Foto: Zoo Praha

Do Mongolska poletí z Prahy další koně Převalského

První červencový den vzlétne z kbelského letiště vojenský dopravní letoun, který v rámci projektu Zoo Praha „Návrat divokých koní“ přepraví do Mongolska čtveřici koní Převalského.

Zoo Praha tak naváže na dva úspěšné transporty koní Převalského do mongolských stepí, které se uskutečnily v uplynulých letech. V roce 2011 letěly čtyři koně, loni v létě byly do Mongolska trasportována další čtyři zvířata tohoto vzáceného druhu – čtyři klisny – Anežka, Spela, Xara a Greta.

Armádní letoun zamíří z Kbel na letiště v Bulganu na jihozápadě Mongolska. Koně a jejich doprovod čeká osmnáctihodinový let na trase Praha – Kazaň – Novosibirsk – Bulgan a přistání na nezpevněné ploše bulganského letiště.

Po následném pozemním transportu budou koně vypuštěni do aklimatizační obory v Gobi B.

navrat-kone-prevalskeho-nahled Kůň Převalského (Equus przewalski) je světu znám od roku 1881. O necelých sto let později byl však ve volné přírodě vyhuben a přežil jen v péči zoologických zahrad. Mimořádnou zásluhu na jeho zachování má Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.


Další články
Nahoru