dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Do Mongolska brzy zamíří z Prahy další koně Převalského
Koně Převalského v trojské zoo. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Do Mongolska brzy zamíří z Prahy další koně Převalského

Další koně Převalského zamíří 19. června do Mongolska, kde budou po aklimatizaci vráceni do volné přírody. Součástí leteckého transportu z Kbel, na němž pražská zoo spolupracuje s armádou, budou čtyři klisny z evropských zoologických zahrad a chovných zařízení, řekl dnes novinářům při prohlídce zvířat v Dolním Dobřejově na Benešovsku ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Do přísně chráněné oblasti Gobi B se přestěhuje mimo jiné klisna Saranqua, která se narodila v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě zvířata pocházejí v německých zoo a poslední z Dánska. Během cesty v armádním letounu CASA urazí přes 6000 kilometrů.

Vybrané klisny si dnes mohli prohlédnout a vyfotografovat novináři v chovné stanici v Dolním Dobřejově na České Sibiři, kde spolu s případnými náhradníky čekají na transport. Kopcovitá krajina mezi Benešovem a Táborem se vyznačuje tužšími zimami a zvířata tu přivykají na drsnější podmínky, s nimiž se později setkají v mongolské stepi. „Mají tu přirozené prostředí, je tu tvrdo, je tady přirozená pastva a větší skupina. Jsou tu vyloženě lázně pro koně, je tu malý vliv lidí," řekla ČTK chovatelka Lenka Kardová.

Podle Bobka půjde již o sedmý samostatný transport v historii pražské zoo. Na letošek zároveň připadá výročí 25 let od chvíle, kdy projekt návratu koňů Převalského do jejich domovského prostředí začal. Podle Bobka je záchranný program úspěšný a koně se v Mongolsku rozmnožují. „Všichni naši koně v Gobi B až na jednu klisnu, která uvízla v bahně po záplavách a uhynula, jsou aklimatizovaní a jsou v pořádku. Je tam už řada hříbat," uvedl Bobek.

Snahy o navrácení ohrožených zvířat zpět do vlasti jejich předků začaly na konci 80. let. První transport do Mongolska se uskutečnil v červnu 1992 a od roku 2011 Zoo Praha samostatně organizuje transporty do západního Mongolska. Za tu dobu do původního prostředí vrátila 27 zvířat, z toho 23 z Česka a zbývající čtyři vnitromongolským transportem.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru