dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Do metra i tramvaje s kolem: Cyklistům začne sloužit více vozů i úseků MHD
Ilustrační foto: archiv DPP

Do metra i tramvaje s kolem: Cyklistům začne sloužit více vozů i úseků MHD

Pražský dopravní podnik rozšíří od pátku 25. března cyklistům možnosti přepravy ve vozech MHD.

Bezplatnou přepravu jízdního kola jako spoluzavazadla umožňují železniční tratě a přívozy Pražské integrované dopravy i lanová dráha na Petřín. Každý nepracovní den od 2. dubna do 2. října bude navíc jezdit cyklobus na trase Dobřichovice, nádraží – Řitka – Mníšek pod Brdy, náměstí – Kytín. Na lince cyklobusu platí Tarif PID a cena přepravy jízdního kola je 16 korun.

Jízdní kola budou moci být přepravována na každé první a poslední plošině jednotlivých vozů soupravy metra, s výjimkou první plošiny soupravy ve směru jízdy. Každá plošina má přitom maximální kapacitu dvou kol. Počet pro cyklisty dostupných plošin se tím zvýší z pěti na devět v každé soupravě metra.

Přeprava kol je zdarma. Každé dveře metra budou postupně označeny barevnou samolepkou, která cestujícímu s kolem jednoznačně napoví, zda je dané místo určeno pro něj.

Pro přepravu jízdního kola lze použít vybrané výtahy ve stanicích metra, které jsou označeny modrým piktogramem jízdního kola. Tyto výtahy se aktuálně nacházejí ve stanicích Bořislavka, Černý Most, Háje, Chodov, Ládví, Letňany, Národní třída, Nemocnice Motol, Pankrác, Prosek, Roztyly, Skalka, Střížkov.

Kola mohou být přepravována také v tramvajích, a to pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra, s výjimkou pracovních dnů mezi 14. a 19. hodinou.

cyklo-08-nahled

Od pátku 25. března budou přitom místa k přepravě kol rozšířena o osm dalších úseků:

•    Hradčanská – Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba
•    Hradčanská – Vítězné náměstí – Dejvická – Divoká Šárka (rozšíření stávajícího povoleného úseku)
•    Palmovka – Nádraží Vysočany – Lehovec
•    Palmovka – Nádraží Libeň – Lehovec
•    Želivského – Vozovna Strašnice – Ústřední dílny DP
•    Želivského – Strašnická – Na Hroudě – Nádraží Hostivař
•    Náměstí Bratří Synků – Spořilov
•    Nádraží Braník – Nádraží Modřany – Sídliště Modřany (rozšíření stávajícího povoleného úseku)

Anketa

Souhlasíte s tím, že se rozšiřují možnosti pro cestování s jízdním kolem v pražské MHD?

82.1%
(82.1%)
17.9%
(17.9%)
Zastávky tramvají s povoleným nástupem s jízdním kolem jsou označeny zřetelným symbolem. Pro přepravu kol slouží pouze místa určená pro přepravu kočárků – u krátkých vozů většinou na konci vozu, u článkových tramvají na jedné či více vnitřních plošinách. Kapacita každé takové plošiny je dvě jízdní kola, přičemž před nástupem a výstupem z vozidla by měl cestující s kolem dát znamení řidiči. Přeprava kol v tramvajích je zdarma.


Další články
Nahoru