Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do Městské knihovny se loni registrovalo přes dvacet tisíc lidí, meziročně více
Ústřední pobočka Městské knihovny v Praze je na Mariánském náměstí. Foto: praha.eu

Do Městské knihovny se loni registrovalo přes dvacet tisíc lidí, meziročně více

Do Městské knihovny v Praze (MKP) se v roce 2021 nově zaregistrovalo 20 788 lidí, z toho asi čtvrtina byly děti mladší 15 let. Služby knihovny loni ovlivňovaly restrikce související s epidemií covidu-19. Počet nových čtenářů byl asi o desetinu vyšší než v roce 2020, kdy byla činnost knihovny rovněž omezená vládními opatřeními. Meziročně ale ubylo lidí s platným čtenářským průkazem a nižší byl i počet výpůjček. Vyplývá to z výroční zprávy knihovny za loňský rok a z dalších dokumentů organizace.

Loni MKP navštěvovalo 97 491 dospělých čtenářů a 50 073 čtenářů mladších 15 let. Počet čtenářů tak klesl v porovnání s rokem 2020 i s lety před epidemií koronaviru.

Například v roce 2019, který byl rokem co do počtu čtenářů rekordním, služeb knihovny využívalo téměř 177 000 lidí a na konci roku 2018 mělo platný čtenářský průkaz asi 175 000 lidí. Více bylo v letech před epidemií koronaviru také těch, kteří si průkaz do knihovny nově pořídili. Nových čtenářů tehdy bylo přes 30 000 lidí za rok.

Lidé si v roce 2021 půjčili asi 2,3 milionu papírových a 3,2 elektronických knih a dokumentů. Nejvíce půjčovanou papírovou beletristickou knihou byl stejně jako o rok dříve román Tiché roky od Aleny Mornštajnové.

V žánru odborné literatury u čtenářů nejvíce bodovalo dílo Aleše Palána Raději zešílet v divočině a mezi nejvíce stahované tituly v elektronické podobě patřila klasika Karla Čapka, utopické drama R.U.R.

V prvním roce, kdy byla činnost knihovny ovlivněna nařízeními souvisejícími s covidem-19, si lidé půjčili domů nebo stáhli do svých zařízení 6,4 milionu knih či e-knih, v roce 2019 to bylo celkem 5,9 milionu.

V knihovním fondu MKP bylo k dispozici celkem 1,74 milionu knih, audiovizuálních záznamů a dalších, přičemž za rok 2021 přibylo téměř 70 000 titulů. MKP má třetí největší knihovní fond v České republice po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.

Knihovna, kterou zřizuje hlavní město, loni provozovala 44 poboček a tři pojízdné knihovny, takzvané bibliobusy. Kvůli epidemii covidu-19 byla knihovní síť na začátku roku 2021 uzavřena, poté po část roku pobočky fungovaly v omezeném režimu.

Provozní doba knihovny tak podle zástupců příspěvkové organizace města byla o třetinu kratší oproti běžným letům 2018 a 2019.


Autor: ČTK

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Dnes ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Dnes ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Dnes v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Dnes v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru