dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
19°C
Do léta připravíme architektonickou soutěž na budoucí podobu Šatovky, říká radní Prahy 6 Hanušová
Radní Prahy 6 Milena Hanušová při sportovním setkání (nejen) vozíčkářů. Foto (3x): archiv P6

Do léta připravíme architektonickou soutěž na budoucí podobu Šatovky, říká radní Prahy 6 Hanušová

Jaká bude další vývoj ohledně usedlosti Šatovka, trojdomí v Šolínově ulici i rekonstrukce břevnovské polikliniky?  Jaké projekty ve zdravotnictví i sociální oblasti Praha 6 aktuálně realizuje? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídala radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Hanušová (TOP 09).

Vedení Prahy 6 nedávno schválilo kroky, jak postupovat s usedlostí Šatovka. Je podle Vás plánovaný vznik Seniorského centra tím nejlepším řešením?
Určitě, jedná se podle mne o nejlepší možné řešení, které navazuje na předchozí plány minulé politické reprezentace. Praha 6 se léta snažila, aby Magistrát hlavního města Prahy odsouhlasil změnu územního plánu pozemků přiléhajících k usedlosti Šatovka. Letos v březnu se to po kauze neoprávněného vniknutí squatterů do objektu konečně povedlo, a Zastupitelstvo hlavního města Prahy změnu schválilo. Rada naší městské části měla připraven další postup, jak s usedlostí nakládat, a to je vybudovat Seniorské centrum, včetně souvisejících komunitních aktivit i pro obyvatele Šáreckého údolí. Do léta bude připraveno vypsání architektonické soutěže o návrh, ze které vzejde finální podoba projektu.

Praha 6 hodlá v prázdných domech u Vítězného náměstí vybudovat nový domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. V jaké fázi se aktuálně projekt nachází?
Revitalizace trojdomí v Šolínově ulici na Vítězném náměstí a vybudování nového domova pro seniory byla prioritou vedení Prahy 6. Formou koncesního řízení jsme se snažili nalézt zkušeného investora a provozovatele, který by domy zrekonstruoval a opět využíval pro potřeby seniorů, ale bohužel, vybraní uchazeči, kteří se rok a půl podíleli na přípravě celého projektu, se nakonec do řízení nepřihlásili. Budeme muset najít cestu, která revitalizaci těchto domů pro sociální službu zajistí, další postup bude zřejmě odsouhlasen až novým vedením radnice, které vzejde z podzimních voleb.

hanusova-milena-1 Jaká další opatření a projekty pro seniory v dohledné době Praha 6 plánuje realizovat?
Vzhledem k finanční náročnosti investic i provozu sociálních služeb, by realizace projektů „Šatovka“ a „Šolínova“ byla velkým úspěchem. Bohužel se zdá, že perspektiva uvedení do provozu není otázkou měsíců, ale let. Pokud se týče různých „opatření“, které městská část pro seniory realizuje, je jich vskutku mnoho. Praha 6 tradičně seniorům věnuje velkou pozornost a podporuje mnoho různorodých aktivit. Momentálně jsou aktuální letní zájezdy pro seniory a plavenky na Petynku.

Na konci loňského roku se v Praze 6 konala akce „Šestka jídlem neplýtvá“, při které se vybralo za tři týdny 110 kilogramů potravin a drogerie. Jak hodnotí ochotu obyvatel „šestky“ pomáhat ostatním a plánuje radnice nějaký obdobný charitativní projekt?
Občané Prahy 6 si již zvykli, že radnice podporuje různé charitativní akce a s velkým zájmem se zapojují, nejen do potravinové sbírky. Spolupracujeme s Nadačním fondem Šestý smysl, se kterým spolupořádáme akce „Letní den“ a „Vánoční bazááár“. Výtěžky z těchto akcí jdou na podporu konkrétních potřeb dětí s handicapem. Podporujeme také neziskové organizace, které zajišťují služby pro osoby a lidi bez domova a s hendikepem, celoročně probíhá sbírka oblečení pro potřebné a další.

milena-hanusova

Ing. Milena Hanušová

Nakládání šesté městské části s břevnovskou poliklinikou čelí dlouhodobě kritice ze strany opozice, které vadí především dva roky staré ukončení smlouvy o pronájmu. Nešlo tuto výpověď udělat pro městskou část výhodněji?
Ihned po nástupu na radnici jsme začali řešit velmi nevýhodně uzavřenou smlouvu na pronájem Polikliniky Pod Marjánkou, která nevedla k tolik potřebné rekonstrukci objektu. Chápeme, že opozice musí využívat příležitosti ke kritice, avšak v tomto případě, zvláště díky návrhu na památkovou ochranu budovy, opoziční aktivity způsobují prodlužování a prodražování tolik potřebné rehabilitace objektu.

Na jaké aktuální projekty radnice z oblasti zdravotnictví byste ráda upozornila?
V oblasti zdravotnictví, považujeme za nejdůležitější rekonstrukci již zmíněné polikliniky Pod Marjánkou, případně přesun naší LDN do vhodnější lokality.

Jaké jsou Vaše priority do podzimních voleb, co chcete stihnout?
O všech projektech, které bychom chtěli realizovat, nerozhoduje jenom naše vůle, ale i vůle našich partnerů, ekonomika a v neposlední řadě i politika. Věřme, že v těch příštích několika měsících se podaří maximum možného.


Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Dnes v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru