Dnes Čtvrtek - mlha -4°C
Zítra Pátek - oblacno -7°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Do krovů i do podzemí, festival Den architektury zve i v Praze na řadu akcí
Zámek Veleslavín. Foto: denarchitektury.cz

Do krovů i do podzemí, festival Den architektury zve i v Praze na řadu akcí

Startuje největší architektonický festival u nás Den architektury a až do 5. října nabídne zdarma více jak 450 akcí po celé České republice i na Slovensku. Návštěvníci mohou vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek či cyklovyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Nechybí ani program pro děti.

Mottem 13. ročníku festivalu je Objev konstrukce! a v hlavním programu se zaměří na mimořádná konstrukční řešení z nejrůznějších pohledů, a to jak v historické architektuře, tak u staveb z 20. a 21. století. Program zájemce provede nejrůznějšími architektonickými styly, od baroka přes funkcionalismus a brutalismus, až po současnost. 

Návštěvníci se mohou vydat také po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let, a po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil přesně před 100 lety. Na programu festivalu ale nechybí ani nejnovější stavby či zdařilé rekonstrukce. 

Programovou nabídku doplňují i divadelní představení či koncerty. Například bude uvedeno představení divadla JEDL Santini nebo autorský projekt Jiřího Havlíčka, Petry Hůlové a Petra Vrby Analýza bydlení. 

Cílem festivalu je upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech, s důrazem na architekturu poválečnou a současnou. Řada akcí se věnuje i proměnám jednotlivých lokalit či potřebným změnám ve veřejném prostoru, jak po společenské stránce, tak i z hlediska udržitelnosti. Akce jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty. 

Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz

 


Autor: Alo

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru