Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do tří let chce mít Praha už přes tisíc lamp s možností nabíjet elektroauta
Dobíjecí stanice u stožáru veřejného osvětlení na Vinohradech. Zdroj foto: THMP

Do tří let chce mít Praha už přes tisíc lamp s možností nabíjet elektroauta

V loňském roce bylo na území metropole upraveno přes 200 stožárů veřejného osvětlení tak, aby mohly být osazeny nabíjecími stanicemi pro elektromobily. Letošní plán počítá se zdvojnásobením jejich počtu, do konce roku 2026 by jich Praha měla mít víc než tisíc, v roce 2030 už 4500. Informovala o tom společnost Technologie hlavního města Prahy, která úpravy na starost.    

Modernizace lamp na takzvané EVR stožáry s možností nabíjení probíhá v rezidenčních oblastech, loni například v Kobylisích, Bohnicích, Dvorcích, ve Vršovicích, na Vinohradech a Velké Ohradě. Nabíjecí stanice instalované na EVR lampách disponují výkonem až 2× 22 kW. 

V pilotním projektu bylo na konci roku 2022 nainstalováno v pilotním projektu 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy na Vinohradech v Praze 2, konkrétně v ulicích Moravská, Korunní, Chodská, Kladská, Slezská a Slovenská.

Celkem se předloni objevilo podle THMP v Praze 55 EVR lamp, kromě Vinohrad také v lokalitách Prosek, Vokovice, Kamýk, Háje a Černý Most. 

„V zavádění prvků Smart Cities byla Praha 2 vždy průkopníkem, společně s Pražskou energetikou jsme s budováním sítě na dobíjení elektromobilů začali už před lety. Rozvoj elektromobility nakonec ukázal, že je potřeba kapacitu dobíjecích stanic nadále navyšovat,“ sdělil již dříve místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje Jan Recman (ODS).

Prostřednictvím THMP dá pražský magistrát letos zhruba 219,1 milionu korun na rekonstrukci veřejného osvětlení spojenou s instalací technologií pro budoucí osazení lamp nabíjecími stanicemi pro elektromobily. Využití peněz v pondělí schválili pražští radní v lednu. V loňském roce město do projektu investovalo 120 milionů korun. V rámci této investice bude na území Prahy vybudováno 1026 stožárů a svítidel, z nichž 239 bude EVR lamp.

Podle středního scénáře Generelu rozvoje dobíjecí infrastruktury, který schválila Rada hl. m. Prahy v únoru 2021, se počítá s tím, že v roce 2030 bude v ulicích Prahy jezdit přibližně 180 tisíc elektromobilů. Zapotřebí je proto do té doby vybudovat ve městě alespoň 4 500 dobíjecích stanic. 

„Je určitě žádoucí zvyšovat počty dobíjecích stanic všemi dostupnými cestami," řekl v lednu pražský radní Michal Hroza (TOP 09). 


Autor: Jan Puci

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

Včera ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Praha 15 připravila interaktivní mapu autovraků

11. února 2024 v 17:30

Co je vrak motorového vozidla? Jak se zahajuje řízení, kterým se zjišťuje, zda vozidlo vrakem je či není? Jak se zjišťuje majitel vozidla, když SPZ na vozidle chybí? Jak dlouho od zahájení odstranění trvá? Co se s vozidlem děje po jeho odstranění z ulice a kdo odstranění...

Další články
Nahoru