dnes
Středa - jasno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
29°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru
Matka s dcerou, Bohumil Kozohorský. Osazeno 1971, bronz, Biskupcova, Žižkov, Praha 3. Foto: www.vetrelciavolavky.cz

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat přibližně do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru. Zaplatí je ze dvou procent peněz použitých na městské investice. Novinářům to řekla náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Letos by to bylo zhruba 135 milionů korun.

„Nástup programu bude hodně pozvolný. Deset do konce příštího roku bude úspěch," řekla Kolínská. Chtěla by, aby se umění instalovalo i mimo širší centrum města. „Například pražská sídliště by si nějakou intervenci zasloužila," dodala. Za posledních 12 let město podpořilo vznik sedmi děl ve veřejném prostoru.

Návrh, který by měla rada projednat na přelomu dubna a května, počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady. Bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit. Na ta pak město vypíše veřejné výtvarné soutěže a další komise odborníků vyhodnotí, které z přihlášených děl na místě vznikne.

socha-sculpture-nahled Podle Kolínské by se každoročně ze dvou procent investic měla platit i správa a údržba nových děl. Pro starší díla se peníze musí najít v rozpočtu jinde. Letos by se na nová díla mohlo rozdělit asi 135 milionů korun. Polovinu by každoročně investoval magistrát do svých projektů, druhou rozdělí mezi žadatele.

Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu.

Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti. Žádný z nich zatím nebyl realizován, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO.


Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

Včera v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Praha 6 zve na vernisáž výstavy k 50. výročí okupace Československa 1968

Včera v 07:45

Výstavu, která bude rozmístěna po celé Dejvické třídě od Vítězného náměstí až k metru Hradčanská, vytvořila Praha 6 společně s Post Bellum o. p. s. Vernisáž bude věnována také druhé výstavě, kterou pořádá radnice souběžně ve spolupráci s Národní...

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Koncert v Centrálním parku

12. srpna 2018 v 07:27

Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se koná v Praze 13 v neděli 2. září již po sedmnácté.

Další články
Nahoru