dnes
Úterý - jasno
4°C
zítra
Středa - zatazeno
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
3°C
Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru
Matka s dcerou, Bohumil Kozohorský. Osazeno 1971, bronz, Biskupcova, Žižkov, Praha 3. Foto: www.vetrelciavolavky.cz

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat přibližně do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru. Zaplatí je ze dvou procent peněz použitých na městské investice. Novinářům to řekla náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Letos by to bylo zhruba 135 milionů korun.

„Nástup programu bude hodně pozvolný. Deset do konce příštího roku bude úspěch," řekla Kolínská. Chtěla by, aby se umění instalovalo i mimo širší centrum města. „Například pražská sídliště by si nějakou intervenci zasloužila," dodala. Za posledních 12 let město podpořilo vznik sedmi děl ve veřejném prostoru.

Návrh, který by měla rada projednat na přelomu dubna a května, počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady. Bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit. Na ta pak město vypíše veřejné výtvarné soutěže a další komise odborníků vyhodnotí, které z přihlášených děl na místě vznikne.

socha-sculpture-nahled Podle Kolínské by se každoročně ze dvou procent investic měla platit i správa a údržba nových děl. Pro starší díla se peníze musí najít v rozpočtu jinde. Letos by se na nová díla mohlo rozdělit asi 135 milionů korun. Polovinu by každoročně investoval magistrát do svých projektů, druhou rozdělí mezi žadatele.

Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu.

Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti. Žádný z nich zatím nebyl realizován, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO.


Na vánočním koncertu představí Tři sestry klip k ploužáku Pomeranč

Dnes v 16:03

Na tradičním předvánočním koncertu představí v sobotu 22. prosince v Malé sportovní hale na Výstavišti Praha kapela Tři sestry klip k písni Pomeranč.  

Další články
Nahoru