dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru
Matka s dcerou, Bohumil Kozohorský. Osazeno 1971, bronz, Biskupcova, Žižkov, Praha 3. Foto: www.vetrelciavolavky.cz

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat přibližně do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru. Zaplatí je ze dvou procent peněz použitých na městské investice. Novinářům to řekla náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Letos by to bylo zhruba 135 milionů korun.

„Nástup programu bude hodně pozvolný. Deset do konce příštího roku bude úspěch," řekla Kolínská. Chtěla by, aby se umění instalovalo i mimo širší centrum města. „Například pražská sídliště by si nějakou intervenci zasloužila," dodala. Za posledních 12 let město podpořilo vznik sedmi děl ve veřejném prostoru.

Návrh, který by měla rada projednat na přelomu dubna a května, počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady. Bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit. Na ta pak město vypíše veřejné výtvarné soutěže a další komise odborníků vyhodnotí, které z přihlášených děl na místě vznikne.

socha-sculpture-nahled Podle Kolínské by se každoročně ze dvou procent investic měla platit i správa a údržba nových děl. Pro starší díla se peníze musí najít v rozpočtu jinde. Letos by se na nová díla mohlo rozdělit asi 135 milionů korun. Polovinu by každoročně investoval magistrát do svých projektů, druhou rozdělí mezi žadatele.

Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu.

Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti. Žádný z nich zatím nebyl realizován, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO.


Soukup se vystavuje v Kavárně co hledá jméno

Dnes v 07:58

Petr Soukup je autorem všemožných her s češtinou, které prezentuje na Instagramu, ve svých knihách, v Stand Up Poetry Soukup se čte! a poprvé také na výstavě pojmenované – jak jinak než Soukup se vystavuje.

Filmová nadace: Scenáristé vsadili nejvíce na dramata

Dnes v 07:58

O podporu Filmové nadace se letos uchází 106 scénářů od 110 žadatelů. V převažující míře jsou zastoupena dramata (58), následují komedie (20), pohádky a rodinné filmy (19), jež doplňují thrillery a detektivky (9). Hlavní kategorie literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář...

O vůni (nejen) severské krimi. Do Prahy přijíždí Mons Kallentoft

Dnes v 07:55

Jak správně okořenit detektivní příběh? Co trápí hrdiny švédských detektivek? S čím se potýkají krimi spisovatelé z Česka? Potrvá fenomén severských kriminálek i nadále? Skandinávský dům zve na debatu mezi švédským spisovatelem Monsem Kallentoftem a českým autorem Michalem...

Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

Včera v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Výstava: Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana

Včera ve 13:45

Výstavu s výstižným názvem Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana nabídne od 27. března do 4. května pražská Galerie Petr Novotný. Autor, pracující vždy v tematicky ucelených cyklech, se tentokrát zaměřil na rozdíl mezi vědecky přesným a osobně zabarveným vnímáním okolního...

Další články
Nahoru