dnes
Středa - zatazeno
21°C
zítra
Čtvrtek - jasno
19°C
pozítří
Pátek - polojasno
17°C
Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru
Matka s dcerou, Bohumil Kozohorský. Osazeno 1971, bronz, Biskupcova, Žižkov, Praha 3. Foto: www.vetrelciavolavky.cz

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru

Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat přibližně do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru. Zaplatí je ze dvou procent peněz použitých na městské investice. Novinářům to řekla náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Letos by to bylo zhruba 135 milionů korun.

„Nástup programu bude hodně pozvolný. Deset do konce příštího roku bude úspěch," řekla Kolínská. Chtěla by, aby se umění instalovalo i mimo širší centrum města. „Například pražská sídliště by si nějakou intervenci zasloužila," dodala. Za posledních 12 let město podpořilo vznik sedmi děl ve veřejném prostoru.

Návrh, který by měla rada projednat na přelomu dubna a května, počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady. Bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit. Na ta pak město vypíše veřejné výtvarné soutěže a další komise odborníků vyhodnotí, které z přihlášených děl na místě vznikne.

socha-sculpture-nahled Podle Kolínské by se každoročně ze dvou procent investic měla platit i správa a údržba nových děl. Pro starší díla se peníze musí najít v rozpočtu jinde. Letos by se na nová díla mohlo rozdělit asi 135 milionů korun. Polovinu by každoročně investoval magistrát do svých projektů, druhou rozdělí mezi žadatele.

Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu.

Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti. Žádný z nich zatím nebyl realizován, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO.


Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Dnes v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

Dnes v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

Dnes v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

Dnes v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Výstava 1918 Žižkov - My, národ československý

15. října 2018 ve 20:47

Komentovaná prohlídka s autory výstavy se koná 17. října v 10 hodin.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru