dnes
Pátek - oblacno
4°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
4°C
pozítří
Neděle - oblacno
3°C
Do konce dubna zasedne komise k rekonstrukci Karlova mostu, prvním cílem je určit rozsah nutné diagnostiky
Loňská výměna ledolamů u Karlova mostu. V pozadí jsou vidět ty nové, v popředí ještě staré. Foto: MHMP

Do konce dubna zasedne komise k rekonstrukci Karlova mostu, prvním cílem je určit rozsah nutné diagnostiky

Do konce dubna by se měla poprvé sejít komise složená ze zástupců pražské samosprávy a odborníků na kamenné stavby a mostní konstrukce. Řešit bude chystanou rekonstrukci Karlova mostu, na kterou po dobu jejího trvání dohlížet.

Komise vznikla nedávno při radě hlavního města a nejdříve se bude zabývat přípravou opravy zdiva Karlova mostu. Podle primátorova náměstka Adama Scheinherra je důvodem pro exitenci komise zajištění co nejvyšší odborné úrovně opravy. Jedním z prvních úkolů komise proto bude odsouhlasení rozsahu diagnostických prací.

„Karlův most je jednou z našich nejcennějších památek, a proto je správné věnovat mu maximální péči. Kameny na klenbách, pilířích a zábradlích se dočkají šetrné a technologicky pokročilé diagnostiky, na základě které se pak určí postup a harmonogram navazujících prací. Jedno je ale jisté už teď, rekonstrukce to bude propracovanější a historicky citlivější než ta z roku 2010,“ uvedl Scheinherr.

Velká oprava probíhala v letech 2007 až 2010, ale týkala se jen mostovky, tedy plochy, po které chodí lidé a zábradlí. Projekt realizovaný v době vládnutí primátora Pavla Béma budil emoce, kritici vyčítali zbytečně velký objem vyměněných pískovcových kvádrů v zábradlí. Konalo se také několik demonstrací. Oprava se stala jedním z témat kampaně před volbami v roce 2010. Firma kritiku odmítala, zásahy byly podle jejího tvrzení prý kvůli špatnému stavu kamenů nutné.

Nyní přijde na řadu kontrola kamenů lícového zdiva na mostních pilířích a obloucích. Více než 60 000 kamenů bude nutné po jednom zkontrolovat a případně vyměnit. Když se však začne s pracemi, které mohou postupně trvat podle odhadů až dvě či tři desítky let, zatím není jasné.

Náklady rekonstrukce bude možné specifikovat až po dokončení diagnostiky, kdy bude zřejmé, v jakém jsou stavu jednotlivé kameny historické památky.

Komisi k rekonstrukci mostu povede náměstek Scheinherr a jejími členy budou ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, zástupci akademické sféry, magistrátních památkářů či Technické správy komunikací, která má pražské mosty na starosti.

Komise bude řešit také opravy, které je nutné udělat co nejdříve, což je například spárování zábradlí. Podle náměstka je také nutné vyřešit opravu podstavce sousoší Sen svaté Luitgardy, který je ve špatném stavu.

Vyměněné ledolamy

V loňském roce proběhla za zhruba 30 milionů korun výměna všech sedmi ledolamů u Karlova mostu. Jejich stav se totiž v posledních letech rychle zhoršoval. Nové klády z dubového dřeva, které chrání pilíře stavby, jsou zhruba půl metru široké a 12 metrů dlouhé.

U každého ledolamu se musely nejprve odmontovat jeho svrchní části, pak bylo třeba odtěžit zához a sedimenty, prohlédnout staré piloty a poté namontovat svislé prvky pilotu pod vodou, což byla nejsložitější část celé operace.

Poté už se jen namontovala zpět vrchní část ledolamu a práce se dokončily doplněním kamenného záhozu, který zajistí stabilitu. Součástí prací byla i demontáž a montáž slavnostního osvětlení.

Stromy, z nichž se staly nové ledolamy, pochází z polesí Moravského Krumlova a okolí Strážnice. Každý z nich museli lesníci pečlivě prohlédnout, aby neměl vady. Klády byly před potopením do Vltavy ještě chemicky ošetřeny. Vzhledem k charakteru použitého materiálu z dubu letního a zimního je každý z nových ledolamů originálem.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Včera v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Včera v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

25. listopadu 2020 ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

25. listopadu 2020 v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru