Dnes Neděle - polojasno 14°C
Zítra Pondělí - jasno 10°C
Neděle 9. 5. 2021
Svátek má Ctibor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Do komunálních voleb v Praze se zatím zaregistrovalo sedm uskupení
Ilustrační foto: archiv

Do komunálních voleb v Praze se zatím zaregistrovalo sedm uskupení

Ze stran nyní zastoupených v pražském zastupitelstvu zatím podaly kandidátku do podzimních komunálních voleb ODS, ČSSD, Pirátská strana a koalice TOP 09 a STAN s podporou lidovců. Celkem se zaregistrovalo sedm politických uskupení. Vyplývá to z informací magistrátu. Strany a hnutí se mohou registrovat do 31. července, volby se uskuteční v říjnu. Při posledních komunálních volbách v roce 2014 na magistrát kandidovalo 31 uskupení.

Vedle čtyř zmíněných subjektů zatím na magistrátu přihlásily svoji kandidátku tři další – Patrioti, Rozumní a Volte Pravý Blok. Žádný z nich v posledních volbách nezískal ani půl procenta hlasů.

Společnou kandidátní listinu dnes odevzdala koalice TOP 09, Starostů, lidovců, Demokratů Jana Kasla a strany LES. Kandidát na primátora a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil spojení politiků i odborníků z pěti politických uskupení za demokratickou protiváhu hnutí ANO.

Dodal, že cílem koalice je vítězství ve volbách. Hlavními programovými body bloku Spojené síly pro Prahu jsou řešení problémů s dopravou, bydlením a korupcí, řekla pražská jednička Starostů Hana Marvanová. Koalice navrhuje například zřízení funkce protikorupčního ombudsmana. Na kandidátce jsou někteří současní radní Jan Wolf (KDU-ČSL) nebo Jana Plamínková (STAN), ale také ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor nebo architekt Petr Hlaváček.

Strany, které v současnosti zasedají v zastupitelstvu, už představily svoje kandidátky nebo alespoň jejich lídry. Hnutí ANO, které poslední volby vyhrálo, vyměnilo původní jedničku Patrika Nachera za podnikatele Petra Stuchlíka. Nacher bude na druhém místě. Z kandidátky hnutí úplně vypadlo několik stávajících pražských politiků, a to náměstkyně primátorky Eva Kislingerová, radní pro majetek Karel Grabein Procházka, předseda klubu zastupitelů ANO Michal Hašek a místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner. Primátorka Adriana Krnáčová už kandidovat nebude a zbylí dva radní hnutí Radek Lacko a Libor Hadrava jsou v druhé desítce kandidátů.

Piráty povede do voleb absolvent lékařské fakulty Zdeněk Hřib, ODS bývalý primátor Bohuslav Svoboda a KSČM bývalá poslankyně Marta Semenlová. Lídrem sociální demokracie je náměstek ministryně obrany Jakub Landovský. Zelené povede místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský. Kandidaturu ohlásilo i hnutí SPD Tomia Okamury, které se minulých voleb neúčastnilo. Kandidátku povede energetik Hynek Beran.

O hlasy voličů se chce ucházet také starosta Prahy 7 Jan Čižinský se sdružením Praha Sobě. Do 31. července musí jako sdružení nezávislých kandidátů odevzdat podpisy od sedmi procent obyvatel Prahy, tedy 90 616 lidí. Jako cíl si sdružení vytyčilo 100 000 podpisů, k dnešku jich mají necelých 93 000.

Volby se budou letos konat 5. a 6. října. Kromě voleb na magistrát a do zastupitelstev městských částí budou voliči rozhodovat také o části pražských senátorů. Senátní volby se uskuteční v Praze 2, Praze 4, Praze 8 a Praze 12.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.


Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru