Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Do kin přichází Jagna. Snímek nominovaný na Oscara se představuje v oficiálním traileru

Nejnovější dílo v technice animované malby od dvojice režisérů Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana, z jejichž dílny pochází i ikonický film S láskou Vincent, do českých kin vstoupí začátkem listopadu. Příběh vycházející z předlohy románu Sedláci od polského autora Władysława Stanisława Reymonta, za který autor získal Nobelovu cenu, odhalí obraz venkova 19. století očima uměleckého hnutí Mladé Polsko.

Dobové melodrama Jagna (v originálním názvu Chlopi, anglicky The Peasants) diváky zavede do malé polské vesnice na přelomu 19. století, kde se na pozadí obrazu doby, s jejími ostrými sociálními rozpory mezi velkostatkáři a rolníky, odehrává milostný příběh protkaný zvraty, láskou, ale i nenávistí. Jeho ústřední postavou je Jagna, mladá dívka, do které se zamiluje starý a bohatý sedlák Boryna. Půvabné ženě padne do oka ale někdo jiný – sedlákův syn, Antek. V zemi, která je silně ovlivněna hodnotami rodiny, víry a tradice, se však lásce nepřeje a Jagna se tak stane přirozeným katalyzátorem dramatických událostí.

Režisérka DK Welchman se ve filmu vrací k polským kořenům a román Władysława Reymonta prezentuje široké veřejnosti za pomoci unikátní techniky animované malby, která si již díky filmu S láskou Vincent získala srdce statisíců fanoušků po celém světě.

„To, co mě opravdu přitahovalo k myšlence adaptace tohoto románu, byla právě Jagna. Jako žena jsem byla také mnohokrát v životě nespravedlivě obviněna. S Jagnou jsem se opravdu ztotožnila, opravdu jsem s ní soucítila. Nejdřív jí závidí a nechápou ji, pak s ní špatně zacházejí a stydí se za ni a nakonec ji ostrakizují – za to, že je hezká, že je zasněná, že je vášnivá, a hlavně za to, že zpochybňuje patriarchát, za kterým stojí i církev. Jako by mě volala. A tento film je odpovědí na její volání,“ vysvětluje svůj nový počin režisérka DK Welchman.

Drama přitom kombinuje hraný a animovaný film. Nejprve byl natočen reálnými herci v předem vybraných kostýmech i kulisách a až poté, co byl sestříhán, začaly malířské práce v animační technice rotoskopie. Na jeho vzniku pracovala stovka malířů, která vytvořila přes 40 tisíc olejomaleb, z nichž každá zabrala přibližně pět hodin práce. Pro mezisnímky pak byla použita počítačová animace. I kvůli tomu celá postprodukce trvala dva roky.

„Chtěli jsme najít něco dalšího, abychom ukázali, co naše technika malířské animace dokáže ve filmu. Oživení tisícistránkového románu se zdálo být novou výzvou a příležitostí ukázat, že to může fungovat i po emocionální stránce. Snímek Jagna je na úplně jiné úrovni než S láskou Vincent. Každý záběr nám zabral dvakrát tolik času, protože ve filmu používáme realističtější styl a dynamické pohyby kamery,“ dodává druhý z režisérů, Hugh Welchman, který spolu s představitelem Antka, Cezarym Łukaszewiczem, dorazí 6. listopadu do Prahy na slavnostní premiéru v rámci festivalu 3KinoFest.

Stejně jako film S láskou Vincent je i Jagna nominována za polskou stranu na Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film. Poprvé se v Česku celovečerní snímek objeví 6. listopadu v rámci jubilejního desátého ročníku mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest za podpory Polského institutu. Na plátna českých kin pak vstoupí 9. listopadu. Do české distribuce jej uvádí Bohemia Motion Pictures.

Odkaz na oficiální trailer: https://youtu.be/ur2PjDCuADk


Autor: TZ, red

Projekt plný radosti v divadle DISK

Včera v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Další články
Nahoru