Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Do kin přichází Jagna. Snímek nominovaný na Oscara se představuje v oficiálním traileru

Nejnovější dílo v technice animované malby od dvojice režisérů Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana, z jejichž dílny pochází i ikonický film S láskou Vincent, do českých kin vstoupí začátkem listopadu. Příběh vycházející z předlohy románu Sedláci od polského autora Władysława Stanisława Reymonta, za který autor získal Nobelovu cenu, odhalí obraz venkova 19. století očima uměleckého hnutí Mladé Polsko.

Dobové melodrama Jagna (v originálním názvu Chlopi, anglicky The Peasants) diváky zavede do malé polské vesnice na přelomu 19. století, kde se na pozadí obrazu doby, s jejími ostrými sociálními rozpory mezi velkostatkáři a rolníky, odehrává milostný příběh protkaný zvraty, láskou, ale i nenávistí. Jeho ústřední postavou je Jagna, mladá dívka, do které se zamiluje starý a bohatý sedlák Boryna. Půvabné ženě padne do oka ale někdo jiný – sedlákův syn, Antek. V zemi, která je silně ovlivněna hodnotami rodiny, víry a tradice, se však lásce nepřeje a Jagna se tak stane přirozeným katalyzátorem dramatických událostí.

Režisérka DK Welchman se ve filmu vrací k polským kořenům a román Władysława Reymonta prezentuje široké veřejnosti za pomoci unikátní techniky animované malby, která si již díky filmu S láskou Vincent získala srdce statisíců fanoušků po celém světě.

„To, co mě opravdu přitahovalo k myšlence adaptace tohoto románu, byla právě Jagna. Jako žena jsem byla také mnohokrát v životě nespravedlivě obviněna. S Jagnou jsem se opravdu ztotožnila, opravdu jsem s ní soucítila. Nejdřív jí závidí a nechápou ji, pak s ní špatně zacházejí a stydí se za ni a nakonec ji ostrakizují – za to, že je hezká, že je zasněná, že je vášnivá, a hlavně za to, že zpochybňuje patriarchát, za kterým stojí i církev. Jako by mě volala. A tento film je odpovědí na její volání,“ vysvětluje svůj nový počin režisérka DK Welchman.

Drama přitom kombinuje hraný a animovaný film. Nejprve byl natočen reálnými herci v předem vybraných kostýmech i kulisách a až poté, co byl sestříhán, začaly malířské práce v animační technice rotoskopie. Na jeho vzniku pracovala stovka malířů, která vytvořila přes 40 tisíc olejomaleb, z nichž každá zabrala přibližně pět hodin práce. Pro mezisnímky pak byla použita počítačová animace. I kvůli tomu celá postprodukce trvala dva roky.

„Chtěli jsme najít něco dalšího, abychom ukázali, co naše technika malířské animace dokáže ve filmu. Oživení tisícistránkového románu se zdálo být novou výzvou a příležitostí ukázat, že to může fungovat i po emocionální stránce. Snímek Jagna je na úplně jiné úrovni než S láskou Vincent. Každý záběr nám zabral dvakrát tolik času, protože ve filmu používáme realističtější styl a dynamické pohyby kamery,“ dodává druhý z režisérů, Hugh Welchman, který spolu s představitelem Antka, Cezarym Łukaszewiczem, dorazí 6. listopadu do Prahy na slavnostní premiéru v rámci festivalu 3KinoFest.

Stejně jako film S láskou Vincent je i Jagna nominována za polskou stranu na Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film. Poprvé se v Česku celovečerní snímek objeví 6. listopadu v rámci jubilejního desátého ročníku mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest za podpory Polského institutu. Na plátna českých kin pak vstoupí 9. listopadu. Do české distribuce jej uvádí Bohemia Motion Pictures.

Odkaz na oficiální trailer: https://youtu.be/ur2PjDCuADk


Autor: TZ, red

Výstava na radnici: Vnímání trvalek

Dnes v 07:04

V atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná výstava Vnímání trvalek. Uvidíte mnoho zajímavých fotografií trvalek v rozmanitých prostředích, ve veřejné zeleni, z různých ročních období, v častých i méně častých situacích.

Komentovaná prohlídka výstavy SPOLU 3

Dnes v 06:16

Ve čtvrtek 25. července se od 17 hodin koná komentovaná prohlídka společné výstavy SPOLU 3 Nového sdružení pražských umělců (NSPU), spolku založeného v roce 1992 Jiřím Načeradským.

Grafiku Roberta Junda uvidíte v Galerii 9 do konce července

Včera v 19:14

V Galerii 9 probíhá Léto s Polskou grafikou. V červenci tu najdete digitální grafiku profesora Lodžské Akademie krásných umění Roberta Junda.

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

23. července 2024 v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

23. července 2024 v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Další články
Nahoru