Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy od režiséra oscarového snímku Putování tučňáků

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohled připomíná bílou pustinu. Přesto francouzského režiséra, scénáristu a vědce Luca Jacqueta již více než 30 let nepřestává překvapovat. Tentokrát ve svém snímku Volání Antarktidy nabízí vizuálně podmanivý obraz zranitelného světadílu, který nám doslova mizí před očima.

Černobílý dokument Volání Antarktidy ukazuje pohled do nitra divoké arktické přírody. Francouzský režisér Luc Jaquet, jehož první celovečerní film Putování tučňáků vidělo 25 milionů diváků po celém světě a odnesl si za něj mnoho cen, včetně prestižní Ceny Akademie za nejlepší dokumentární film, se nyní po třiceti letech vrací s kameramanem Christophem Graillotem, mistrem zvuku Samym Bardetem a střihačkou Stéphane Mazalaigue na místo činu, aby zachytili nejjižnější světadíl planety.

Společně hledají cestu skrze bílou tmu a nekonečnou samotu polární plošiny a přitom křižují cesty modrých velryb, narážejí na kolonie tučňáků a kličkují kolem nekonečných hejn mořských ptáků.

„Film má formu cestovního deníku, kde čirou náhodou začínáme v Patagonii a postupně sestoupíme dolů až k Antarktidě. Překonáme Drakeův průliv a průlivy v Patagonii, budeme kráčet ve šlépějích slavných předchůdců, jako byli Magalhães, Cook, Darwin, Fitzroy, Charcot, Scott, Amudsen a mnozí další. Stejně jako tito velikáni se postupně ponoříme do jižního pólu, přitahováni zeměpisnou šířkou 90°,“ popisuje Luc Jaquet, kterého tento světadíl ani po tolika letech nepřestává fascinovat.

„Tento projekt pro mě přišel ve výjimečnou chvíli, neboť se jednalo o třicáté výročí mé první cesty na Antarktidu, kdy jsem se roku 1991 rozhodl hibernovat na francouzské základně Dumont d’Urville. Ptal jsem se sám sebe, co na tomhle místě je, že mě stále tak přitahuje. Proč ta závislost? A chtěl jsem se podělit o tuto zkušenost s těmi, kteří nemají šanci tento kontinent poznat,“ dodává. 

Oproti předchozím filmům je Volání Antarktidy také režisérovým nejexperimentálnějším počinem. „Cílem bylo oprostit se od realismu a přejít k emocím. To nás přivedlo k poněkud radikálnímu rozhodnutí vytvořit černobílý snímek. Bylo to nakonec dobré rozhodnutí, protože takovou míru umělecké svobody jsem si dlouho nedovolil.“ 

Dokument vzbuzující emoce zobrazuje také stinnou stránku vlivu člověka na chod planety a upozorňuje na dopady globálního oteplování. Právě na jižním pólu jsou extrémní klimatické jevy jako oceánské vlny veder a zrychlující se úbytek ledu čím dál častější. Mizející ledové kry mají za následek i to, že některé kolonie zvířat z tohoto území pomalu mizí. „Je to skoro jako dát sbohem jednomu kontinentu a jeho obyvatelům,“ uzavírá Jacquet. 

Snímek se na českých plátnech objevil poprvé v rámci loňského Festivalu francouzského filmu. Nyní jej diváci v celoplošné kinodistribuci uvidí od 18. dubna 2024. 

Do české distribuce jej uvádí společnost Bohemia Motion Pictures. Trailer najdete ke zhlédnutí ZDE.

Případně jej lze spolu s plakáty i fotografiemi k filmu stáhnout z webuwww.bohemiamp.com

Další podrobnosti a informace najdete na www.bohemiamp.cz a na facebookovém profilu https://www.facebook.com/bohemiamotionpictures/.


Autor: TZ, red

Jarní koncert v kostele sv. Michaela Archanděla

Dnes v 07:25

Jarní koncert se koná 1. května v kostele sv. Michaela Archanděla. Vstupné je dobrovolné.

Sunny Swing – Adéla Zejfartová

Dnes v 06:40

Adéla Zejfartová vystoupí v KD Mlejn 25. dubna v 19:0 hodin.

Ladislav Pazdera na Vyšehradě

22. dubna 2024 v 10:31

Ladislav Pazdera se zcela oddal hře na akustickou kytaru a patří ke generaci hudebníků, která vyrostla bez žánrových hranic. Na Vyšehradě zahraje 25. dubna skladby ze svého posledního alba Chiaroscuro, kde zpracovává řadu stylově různorodých vlivů a přetváří je do velmi osobitých a jímavých...

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

20. dubna 2024 ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

20. dubna 2024 ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Další články
Nahoru