dnes
Čtvrtek - polojasno
8°C
zítra
Pátek - jasno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Do Karlových Varů s celou rodinou
Alžbětiny lázně v Karlových Varech. Foto: archiv

Do Karlových Varů s celou rodinou

Procházka městem může být velká zábava, zvlášť pokud ji absolvujete s teplou lázeňskou oplatkou v ruce a cestou si zaskáčete na hrajícím chodníčku. Stejné nadšení může u dětí vzbudit i výstup na kopec s rozhlednou – v cíle je totiž čekají desítky pestrobarevných exotickým motýlů.

Ať už Karlovy Vary navštívíte s přáteli, partnerem či celou rodinou, vaše první kroky by určitě měly vést na lázeňskou kolonádu v centru města. V jednom ze zdejších obchůdků zakoupíte zdobená lázeňská „pítka“ a můžete se pustit do ochutnávání léčivých pramenů. Ačkoli je nabídka pítek velmi široká, u dětí nejspíš zvítězí to s obrázkem kamzíka, který je už řadu století jedním ze symbolů města.

Prohlídka může začít na největší karlovarské kolonádě Mlýnské, kde vyvěrá pět minerálních pramenů. Z každého si dejte doušek, ať můžete porovnávat, jestli chutná nejlépe Rusalka, Libuše nebo Pramen svatého Václava. Obejít všechny prameny vám zabere trochu času, v Karlových Varech jich totiž vyvěrá celkem patnáct. Při procházce po kolonádách se s dětmi určitě zastavte u okénka některé ze zdejších cukráren, kde si koupíte čerstvou teplou lázeňskou oplatku. Na výběr je z několika druhů a byla by velká škoda zůstat jen u jedné a neporovnat jejich chutě.

Procházku po lázeňských kolonádách dětem zpříjemní i zvonkohra na promenádě Stará louka v centru města. Jde o devět bronzových destiček zapuštěných do země. Děti po nich mohou poskakovat nebo tančit a zvonkohra vydává krásné tóny. Těm šikovnějším se při troše snahy podaří zahrát i písničku.
vridlo
Nejznámější karlovarský pramen Vřídlo má pro návštěvníky také jedno dobrodružné překvapení – je možné tu sestoupit do podzemí. Děti i dospělé při prohlídce nejvíc nadchne pokameňování suvenýrů – zdejší voda je bohatá na vřídlovec, který k vloženému předmětu přilne a krásně ho obroste. K nejoblíbenějším suvenýrům z podzemí Vřídla tak patří kamenné růže.

lanovy-park-svaty-linhart Jakmile děti zatouží po troše adrenalinu, vezměte je do lanového parku Svatý Linhart. Najdete tu překážky pro děti i dospělé, zdejší specialitou ovšem je, že z výšky šesti metrů můžete pozorovat velkou oboru s živou zvěří.

Dalším mimořádným zážitkem je návštěva rozhledny Diana nad městem. Dá se k ní dojít pohodlně pěšky, děti vás ale možná přemluví k cestě lanovkou, která sem jezdí z města každých 15 minut. Nádherný výhled na město ale není jediná odměna, která vás tu čeká. Obrovským lákadlem je tropická zahrada Motýlí dům, kde žijí desítky exotických motýlů z celého světa. Ti největší mají rozpětí křídel až dvacet centimetrů! Fotografovat se tu dá bez omezení, takže stačí trocha trpělivosti a pořídíte krásná pestrobarevné snímky. S dětmi se pak zastavte i u líhně – možná budete mít štěstí a uvidíte na vlastní oči líhnutí motýla z kukly a jeho první let.

Cestou dolů máte příležitost vidět i zmíněný symbol města – proslulou sochu Kamzíka. Nejsnáze se k ní dostanete od mezistanice lanovky na Dianu zvané Jelení skok. Jak jelen, tak kamzík souvisí s pověstí o založení města Karlem IV.

Zábavu si v Karlových Varech najdou i sportovně založené rodiny. V lesích v okolí města jsou desítky kilometrů značených cyklotras. Můžete se vydat do údolí řeky Ohře, ale i na vrcholky Krušných hor, navštívit hrady a zámky nebo rodinné minipivovary. Na výběr je z tras nejrůznějších stupňů obtížnosti, takže si na své přijdou zkušení cyklisté i úplní začátečníci.

Stejně nadšení tu budou i vodáci. Čtvrtá nejdelší česká řeka Ohře nabízí téměř dvě stě padesát sjízdných kilometrů.

Jedním z cílů vašich výletů by mělo být nádherné historické městečko Loket se stejnojmenným královským hradem z počátku 13. století. Leží zhruba patnáct kilometrů od Karlových Varů a dostanete se sem pohodlně na lodi, na kole, ale i pěšky. Pěší procházka je možná nejlepší variantou, jak se z Varů do Lokte dostat. Zvolíte-li totiž zhruba desetikilometrovou trasu údolím řeky Ohře, dostanete se sem za dvě a půl hodiny a ještě cestou můžete obdivovat nádherné žulové skalní město Svatošské skály. Velkou výhodou je, že je celé údolí přístupné pouze pěším a cyklistům.

Umělecky založené děti zase nadchnete návštěvou Porcelánové školičky v porcelánce Thun v Nové Roli, kde si mohou vyrobit a ozdobit vlastní hrneček.

Při návštěvě Karlových Varů s dětmi určitě neopomeňte ani jednu z největších zdejších kuriozit, jíž je Vánoční dům, který sídlí v romantickém zámečku Doubí. I uprostřed parného léta zde můžete navštívit unikátní celoroční výstavu vánočních ozdob a dekorací. A aby byl dojem skutečně dokonalý, ve zdejší Andělské kavárně si můžete celoročně objednat nejen vánočku, ale i tradiční vánoční cukroví.


Desatero bezpečnosti na horách

24. prosince 2018 v 08:06

Znáte pravidla bezpečného pohybu na horách v zimě? Měli byste, ať už se chystáte do volného terénu pěšky, na sněžnicích nebo na skialpových lyžích. „Do hor se chodí s respektem. Nebezpečí zde je a bude. Zodpovědným chováním ho lze snížit na minimum, ale nikdy nejde úplně vytěsnit,“ říká horský...

Tento pokles může vést až k úmrtí, navíc v sobě skrývá jednu zákeřnost. Účinná pomoc je přitom snadná, ale...

23. prosince 2018 ve 22:28

Počet lidí s diagnostikovaným diabetem, tzv. cukrovkou, v České republice stoupá. Podle posledních statistik se s tímto onemocněním léčí přes 900 tisíc Čechů. Posádky Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vyjížděly k pacientům, u kterých došlo ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku...

Bolesti zad a nohou postihuje stále více dětí

23. prosince 2018 v 08:57

Třetina českých prvňáčků má deformovaná chodila, trápí je například ploché nohy nebo vybočené malíčky. Mnoho děti také trpí častou bolesti zad „Příčinou bolestí je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy. Za problémy se zády zase může často...

Spotřeba antidepresiv v Česku stoupá, u vyhoření záleží na profesi

18. prosince 2018 v 11:45

I když se průměrný věk dožití člověka celosvětově prodlužuje, větší část tohoto nárůstu pokrývají roky života strávené ve špatném zdravotním stavu. Podle celosvětové studie WHO Global Burden of Disease (GBD), která se zabývá zátěží lidstva různými nemocemi (DALY – Disability Adjusted Life Years),...

Nové cvičební stroje pro pacienty v Thomayerově nemocnici

12. prosince 2018 v 07:18

Pacienti Thomayerovy nemocnice mohou nově využívat venkovní rehabilitační stroje, které byly pořízeny díky grantu Nadace České spořitelny. V rámci projektu – Cvičíme se seniory v Thomayerově nemocnici a vznikl mezi Pavilony A1 a A2 TN cvičební prostor se několika stroji, které jsou určeny na...

MUDr. Michaela Tomanová: Správná péče o nohy

5. prosince 2018 v 10:36

Zdraví našich nohou celkově ovlivňuje naše tělo, protože většina fyzických činností je spojena s chodidly. Primářka pražské Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová odpovídá na dotazy spojené se správnou péčí o naše chodidla.

Další články
Nahoru