dnes
Čtvrtek - skorojasno
14°C
zítra
Pátek - skorojasno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
Do Karlových Varů s celou rodinou
Alžbětiny lázně v Karlových Varech. Foto: archiv

Do Karlových Varů s celou rodinou

Procházka městem může být velká zábava, zvlášť pokud ji absolvujete s teplou lázeňskou oplatkou v ruce a cestou si zaskáčete na hrajícím chodníčku. Stejné nadšení může u dětí vzbudit i výstup na kopec s rozhlednou – v cíle je totiž čekají desítky pestrobarevných exotickým motýlů.

Ať už Karlovy Vary navštívíte s přáteli, partnerem či celou rodinou, vaše první kroky by určitě měly vést na lázeňskou kolonádu v centru města. V jednom ze zdejších obchůdků zakoupíte zdobená lázeňská „pítka“ a můžete se pustit do ochutnávání léčivých pramenů. Ačkoli je nabídka pítek velmi široká, u dětí nejspíš zvítězí to s obrázkem kamzíka, který je už řadu století jedním ze symbolů města.

Prohlídka může začít na největší karlovarské kolonádě Mlýnské, kde vyvěrá pět minerálních pramenů. Z každého si dejte doušek, ať můžete porovnávat, jestli chutná nejlépe Rusalka, Libuše nebo Pramen svatého Václava. Obejít všechny prameny vám zabere trochu času, v Karlových Varech jich totiž vyvěrá celkem patnáct. Při procházce po kolonádách se s dětmi určitě zastavte u okénka některé ze zdejších cukráren, kde si koupíte čerstvou teplou lázeňskou oplatku. Na výběr je z několika druhů a byla by velká škoda zůstat jen u jedné a neporovnat jejich chutě.

Procházku po lázeňských kolonádách dětem zpříjemní i zvonkohra na promenádě Stará louka v centru města. Jde o devět bronzových destiček zapuštěných do země. Děti po nich mohou poskakovat nebo tančit a zvonkohra vydává krásné tóny. Těm šikovnějším se při troše snahy podaří zahrát i písničku.
vridlo
Nejznámější karlovarský pramen Vřídlo má pro návštěvníky také jedno dobrodružné překvapení – je možné tu sestoupit do podzemí. Děti i dospělé při prohlídce nejvíc nadchne pokameňování suvenýrů – zdejší voda je bohatá na vřídlovec, který k vloženému předmětu přilne a krásně ho obroste. K nejoblíbenějším suvenýrům z podzemí Vřídla tak patří kamenné růže.

lanovy-park-svaty-linhart Jakmile děti zatouží po troše adrenalinu, vezměte je do lanového parku Svatý Linhart. Najdete tu překážky pro děti i dospělé, zdejší specialitou ovšem je, že z výšky šesti metrů můžete pozorovat velkou oboru s živou zvěří.

Dalším mimořádným zážitkem je návštěva rozhledny Diana nad městem. Dá se k ní dojít pohodlně pěšky, děti vás ale možná přemluví k cestě lanovkou, která sem jezdí z města každých 15 minut. Nádherný výhled na město ale není jediná odměna, která vás tu čeká. Obrovským lákadlem je tropická zahrada Motýlí dům, kde žijí desítky exotických motýlů z celého světa. Ti největší mají rozpětí křídel až dvacet centimetrů! Fotografovat se tu dá bez omezení, takže stačí trocha trpělivosti a pořídíte krásná pestrobarevné snímky. S dětmi se pak zastavte i u líhně – možná budete mít štěstí a uvidíte na vlastní oči líhnutí motýla z kukly a jeho první let.

Cestou dolů máte příležitost vidět i zmíněný symbol města – proslulou sochu Kamzíka. Nejsnáze se k ní dostanete od mezistanice lanovky na Dianu zvané Jelení skok. Jak jelen, tak kamzík souvisí s pověstí o založení města Karlem IV.

Zábavu si v Karlových Varech najdou i sportovně založené rodiny. V lesích v okolí města jsou desítky kilometrů značených cyklotras. Můžete se vydat do údolí řeky Ohře, ale i na vrcholky Krušných hor, navštívit hrady a zámky nebo rodinné minipivovary. Na výběr je z tras nejrůznějších stupňů obtížnosti, takže si na své přijdou zkušení cyklisté i úplní začátečníci.

Stejně nadšení tu budou i vodáci. Čtvrtá nejdelší česká řeka Ohře nabízí téměř dvě stě padesát sjízdných kilometrů.

Jedním z cílů vašich výletů by mělo být nádherné historické městečko Loket se stejnojmenným královským hradem z počátku 13. století. Leží zhruba patnáct kilometrů od Karlových Varů a dostanete se sem pohodlně na lodi, na kole, ale i pěšky. Pěší procházka je možná nejlepší variantou, jak se z Varů do Lokte dostat. Zvolíte-li totiž zhruba desetikilometrovou trasu údolím řeky Ohře, dostanete se sem za dvě a půl hodiny a ještě cestou můžete obdivovat nádherné žulové skalní město Svatošské skály. Velkou výhodou je, že je celé údolí přístupné pouze pěším a cyklistům.

Umělecky založené děti zase nadchnete návštěvou Porcelánové školičky v porcelánce Thun v Nové Roli, kde si mohou vyrobit a ozdobit vlastní hrneček.

Při návštěvě Karlových Varů s dětmi určitě neopomeňte ani jednu z největších zdejších kuriozit, jíž je Vánoční dům, který sídlí v romantickém zámečku Doubí. I uprostřed parného léta zde můžete navštívit unikátní celoroční výstavu vánočních ozdob a dekorací. A aby byl dojem skutečně dokonalý, ve zdejší Andělské kavárně si můžete celoročně objednat nejen vánočku, ale i tradiční vánoční cukroví.


Mikroklima 2019. Praha 9 připravuje na červen ekologicko-dopravně výchovnou akci

18. března 2019 v 08:10

Odbor životního prostředí deváté městské části připravuje již 13. ročník ekologicko-dopravně výchovné akce s názvem Mikroklima 2019. Akce proběhne v Parku Přátelství na Proseku 6. června od 9 do 18 hodin.

Lékařka radí, jak můžete v práci překonat únavu. Aniž byste hnuli brvou a dělali ostatním divadlo…

6. března 2019 ve 13:43

I vy zažíváte v zaměstnání jeden ospalý den za druhým, cítíte se malátní a bez energie? MUDr. Michaela Tomanová, primářka Infinty Clinic, vám nabízí několik praktických tipů, jak si s únavou na pracovišti poradit. 

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Tradiční jarní úklid startuje začátkem dubna

4. března 2019 v 08:07

V sobotu 6. dubna začne po celé republice jarní úklid zaměřený na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody, měst a obcí. Tématem letošního ročníku zvolili organizátoři pneumatiky.

PVK představují tvůrce pražského kanalizačního systému

27. února 2019 ve 21:00

Praha měla to štěstí, že na vytvoření, dalšího budování a správě kanalizačního systému na počátku 20. století se podílely významné osobnosti mnohdy evropského formátu. Jaroslav Jásek, historik Pražských vodovodů a kanalizací představí, které osobnosti se na budování systému...

Statisíce pacientů v Česku bohužel tento předepsaný postup nedodržují a riskují svůj život. Lidé s těmito problémy jsou pak nejčastějšími hříšníky

26. února 2019 ve 12:50

  Kolik berete léků? Umíte je vyjmenovat? Stalo se Vám, že jste neužíval své léky dle doporučení lékaře? … tyto a další otázky budou v březnu klást svým pacientům praktičtí lékaři a internisté ve 150 ambulancích po celé ČR. Účelem je se dozvědět, proč tolik pacientů nedodržuje předepsanou léčbu....

Sbírku domácích spotřebičů loni nejvýznamněji obohatil kuchyňský robot z 60. let

25. února 2019 ve 12:17

Již druhý ročník projektu s názvem „Máte doma muzejní kousek?“ vyhodnotili v těchto dnech jeho organizátoři, Národní technické muzeum (NTM) a kolektivní systém ELEKTROWIN. Lidé v něm od března do prosince 2018 prostřednictvím e-mailů nabízeli zajímavé spotřebiče, ze kterých si kurátoři sbírek...

Praha 9: Pečujete o své blízké? Potkejte se s odborníky

17. února 2019 v 08:01

Setkání s odborníky z projektu Dva životy – Praha, který pomáhá pečujícím o své blízké – děti nad 18 let, partnery s onkologickým onemocněním, po vážných autonehodách, seniory, zdravotně postižené osoby, rodiče, prarodiče, se koná v úterý 5. března.

Další články
Nahoru