dnes
Sobota - jasno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
5°C
Do Karlových Varů s celou rodinou
Alžbětiny lázně v Karlových Varech. Foto: archiv

Do Karlových Varů s celou rodinou

Procházka městem může být velká zábava, zvlášť pokud ji absolvujete s teplou lázeňskou oplatkou v ruce a cestou si zaskáčete na hrajícím chodníčku. Stejné nadšení může u dětí vzbudit i výstup na kopec s rozhlednou – v cíle je totiž čekají desítky pestrobarevných exotickým motýlů.

Ať už Karlovy Vary navštívíte s přáteli, partnerem či celou rodinou, vaše první kroky by určitě měly vést na lázeňskou kolonádu v centru města. V jednom ze zdejších obchůdků zakoupíte zdobená lázeňská „pítka“ a můžete se pustit do ochutnávání léčivých pramenů. Ačkoli je nabídka pítek velmi široká, u dětí nejspíš zvítězí to s obrázkem kamzíka, který je už řadu století jedním ze symbolů města.

Prohlídka může začít na největší karlovarské kolonádě Mlýnské, kde vyvěrá pět minerálních pramenů. Z každého si dejte doušek, ať můžete porovnávat, jestli chutná nejlépe Rusalka, Libuše nebo Pramen svatého Václava. Obejít všechny prameny vám zabere trochu času, v Karlových Varech jich totiž vyvěrá celkem patnáct. Při procházce po kolonádách se s dětmi určitě zastavte u okénka některé ze zdejších cukráren, kde si koupíte čerstvou teplou lázeňskou oplatku. Na výběr je z několika druhů a byla by velká škoda zůstat jen u jedné a neporovnat jejich chutě.

Procházku po lázeňských kolonádách dětem zpříjemní i zvonkohra na promenádě Stará louka v centru města. Jde o devět bronzových destiček zapuštěných do země. Děti po nich mohou poskakovat nebo tančit a zvonkohra vydává krásné tóny. Těm šikovnějším se při troše snahy podaří zahrát i písničku.
vridlo
Nejznámější karlovarský pramen Vřídlo má pro návštěvníky také jedno dobrodružné překvapení – je možné tu sestoupit do podzemí. Děti i dospělé při prohlídce nejvíc nadchne pokameňování suvenýrů – zdejší voda je bohatá na vřídlovec, který k vloženému předmětu přilne a krásně ho obroste. K nejoblíbenějším suvenýrům z podzemí Vřídla tak patří kamenné růže.

lanovy-park-svaty-linhart Jakmile děti zatouží po troše adrenalinu, vezměte je do lanového parku Svatý Linhart. Najdete tu překážky pro děti i dospělé, zdejší specialitou ovšem je, že z výšky šesti metrů můžete pozorovat velkou oboru s živou zvěří.

Dalším mimořádným zážitkem je návštěva rozhledny Diana nad městem. Dá se k ní dojít pohodlně pěšky, děti vás ale možná přemluví k cestě lanovkou, která sem jezdí z města každých 15 minut. Nádherný výhled na město ale není jediná odměna, která vás tu čeká. Obrovským lákadlem je tropická zahrada Motýlí dům, kde žijí desítky exotických motýlů z celého světa. Ti největší mají rozpětí křídel až dvacet centimetrů! Fotografovat se tu dá bez omezení, takže stačí trocha trpělivosti a pořídíte krásná pestrobarevné snímky. S dětmi se pak zastavte i u líhně – možná budete mít štěstí a uvidíte na vlastní oči líhnutí motýla z kukly a jeho první let.

Cestou dolů máte příležitost vidět i zmíněný symbol města – proslulou sochu Kamzíka. Nejsnáze se k ní dostanete od mezistanice lanovky na Dianu zvané Jelení skok. Jak jelen, tak kamzík souvisí s pověstí o založení města Karlem IV.

Zábavu si v Karlových Varech najdou i sportovně založené rodiny. V lesích v okolí města jsou desítky kilometrů značených cyklotras. Můžete se vydat do údolí řeky Ohře, ale i na vrcholky Krušných hor, navštívit hrady a zámky nebo rodinné minipivovary. Na výběr je z tras nejrůznějších stupňů obtížnosti, takže si na své přijdou zkušení cyklisté i úplní začátečníci.

Stejně nadšení tu budou i vodáci. Čtvrtá nejdelší česká řeka Ohře nabízí téměř dvě stě padesát sjízdných kilometrů.

Jedním z cílů vašich výletů by mělo být nádherné historické městečko Loket se stejnojmenným královským hradem z počátku 13. století. Leží zhruba patnáct kilometrů od Karlových Varů a dostanete se sem pohodlně na lodi, na kole, ale i pěšky. Pěší procházka je možná nejlepší variantou, jak se z Varů do Lokte dostat. Zvolíte-li totiž zhruba desetikilometrovou trasu údolím řeky Ohře, dostanete se sem za dvě a půl hodiny a ještě cestou můžete obdivovat nádherné žulové skalní město Svatošské skály. Velkou výhodou je, že je celé údolí přístupné pouze pěším a cyklistům.

Umělecky založené děti zase nadchnete návštěvou Porcelánové školičky v porcelánce Thun v Nové Roli, kde si mohou vyrobit a ozdobit vlastní hrneček.

Při návštěvě Karlových Varů s dětmi určitě neopomeňte ani jednu z největších zdejších kuriozit, jíž je Vánoční dům, který sídlí v romantickém zámečku Doubí. I uprostřed parného léta zde můžete navštívit unikátní celoroční výstavu vánočních ozdob a dekorací. A aby byl dojem skutečně dokonalý, ve zdejší Andělské kavárně si můžete celoročně objednat nejen vánočku, ale i tradiční vánoční cukroví.


Lékaři hledají v Česku 300 000 lidí, kteří mají tuto závažnou nemoc a neví o tom. V počátečních stadiích ji totiž lidé zaměňují nebo její projevy ignorují

12. listopadu 2018 ve 22:41

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a...

Konzultace a pochod proti diabetu na Karlově náměstí

10. listopadu 2018 v 18:10

Karlovo náměstí nabídne ve středu 14. listopadu od 10 do 17 hodin při příležitosti Světového dne diabetu konzultace ke stravování, pohybu nebo k rizikům onemocnění srdce a cév ve stanu u vchodu do metra.

V České republice se aktuálně léčí přes 936 tisíc lidí s touto diagnózou. To ale není celkové číslo. Přibývá těch, u nichž zůstává skryta. Když se objeví tyto příznaky, je čas zajít k lékaři

9. listopadu 2018 ve 22:46

Polovina lidí s diabetem se obává zařadit do života nové aktivity bez konzultace s lékařem, potvrdil květnový průzkum mezi českými diabetiky.  Jakákoli „novinka“, například i jinak doporučovaný pohyb nebo dieta, totiž může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Cílem léčby je přitom právě udržet tuto...

Voda pro Afriku má letos sílu lva

9. listopadu 2018 v 07:53

Začátkem listopadu spustil Nadační fond Veolia již devátý ročník benefičního prodeje dárkových předmětů, jehož 100% výtěžek přispěje k zajištění lepšího přístupu k pitné vodě v další lokalitě jižní Etiopie. Hlavním partnerem projektu a zároveň realizátorem všech prací v terénu je česká nezisková...

Toto onemocnění se objevuje stále u většího počtu lidí a také v nižším věku, než v minulosti. Rozchodit se nedá, léčit také ne, ale o to důležitější je podchycení v počáteční fázi

7. listopadu 2018 ve 20:08

Artróza je jedno z nejčastějších kloubních onemocnění, které se objevuje u stále většího počtu lidí ve stále nižším věku. Postihuje dokonce i třicátníky. Ve věkové kategorii 45 až 65 let pak trpí tímto onemocněním 40 % lidí. Charakteristickými příznaky artrózy jsou bolesti kloubů, začínající...

Café by Veolia bojuje s odpadem. Kávu prodává se slevou do vlastního hrnku

1. listopadu 2018 ve 21:23

Kavárna Café by Veolia na pražském Florentinu nově nabízí kávu nebo čaj do vlastního hrnku se slevou 10 procent. Bojuje tím za snížení množství odpadu, kterému se dá předejít. Především proti jednorázovým kelímkům. 

Tato bolest dokáže udeřit náhle a bez ohledu na věk, podle primářky Tomanové se těmto zdravotním problémům dá předejít

1. listopadu 2018 v 17:47

Bolesti kloubů umí udeřit náhle a bez ohledu na věk. K nejproblémovějším patří kolenní, hlezenní a kyčelní klouby. Chcete-li předcházet zdravotním problémům, vyvarujte se nadměrnému přetěžování kloubů, hlídejte si váhu, dbejte na výživu a zdravý životní styl.

Sladký život na Andělu

31. října 2018 v 08:08

Nechte si ve středu 14. listopadu na pěší zóně Anděl hýčkat své chuťové pohárky záplavou cukrovinek, dortů, sladkých pokrmů, nápojů a delikates. Bude připraveno přes 30 stánků s nepřeberným výběrem čokolád, francouzských makronek, sicilských cannoli, belgických pralinek, amerických donuts či...

Cílem není strašit, ale... jeho nebezpečí spočívá hlavně v tom, že se málokdy objevuje samostatně! Pozor, tito pacienti mají třikrát vyšší riziko infarktu myokardu a čtyřikrát vyšší riziko mrtvice

29. října 2018 ve 21:00

Kardiovaskulární onemocnění představují jednu z hlavních příčin úmrtí diabetiků. Pacienti s cukrovkou mají třikrát vyšší riziko infarktu myokardu a čtyřikrát vyšší riziko mrtvice. Většině kardiovaskulárních příhod však lze předcházet. Důležitá je životospráva – pozitivní ovlivnění klasických...

Další články
Nahoru