dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
4°C
pozítří
Sobota - jasno
3°C
Do historického centra se vrací romantické plynové lampy, už jich je přes šest stovek
Plynové osvětlení v Praze. Ilustrační foto: archiv MHMP

Do historického centra se vrací romantické plynové lampy, už jich je přes šest stovek

Projekt návratu plynového osvětlení do historického centra města, který je realizován od roku 2002, přihlásila Praha do soutěže „The international city.people.light award“, ve které světová města soutěží o nejlepší projekty z oblasti veřejného a slavnostního osvětlení.

Praha se hlásí do soutěže

Soutěž „The international city.people.light award“ spoluorganizuje celosvětová asociace měst LUCI, která sdružuje 65 měst ze všech kontinentů.

Cílem soutěže je odměnit města, která nejlépe využívají různé typy veřejného osvětlení pro rozvoj potřeb města a jeho obyvatel, a upozornit na význam veřejného, slavnostního a historického osvětlení pro funkci měst.

K minulým vítězům patří například: Lyon, Valladolid, Lucern, Cergy (Francie), Vídeň nebo Soul.

Rozsah projektu je ve srovnání se všemi evropskými městy výjimečný. Za posledních jedenáct let bylo v hlavním městě namontováno a zprovozněno 649 plynových lamp podél celé Královské cesty, od Prašné brány až na Pražský hrad. Metropole do projektu investovala 178 milionů korun.

V Praze byly první plynové lucerny slavnostně rozsvíceny v polovině 19. století, kdy nahradily dosud používané olejové lampy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen.

Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu v roce 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Praha není jediná, kde lze spatřit kouzlo plynových lamp. Najdeme je v řadě světových metropolí, například v Londýně, Dublinu, Berlíně nebo Štrasburku.

Lampáře v Praze zatím běžně nepotkáte, výjimkou je doba adventu. Lampy jsou denně rozsvěcovány signálem z centrálního dispečinku současně s dalším veřejným osvětlením, nicméně tento způsob rozsvěcení samotné lampy umožňují.

Jsou plynové lampy bezpečné? Ano, bezpečnostní hlediska pro umístění plynových lamp jsou přísnější než u elektrických. Lampy jsou vybaveny termoelektrickými pojistkami, a jsou pravidelně v terénu kontrolovány.“


Další články
Nahoru