dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražská politika

Do evropského projektu Prahy se zapojilo téměř 400 handicapovaných

Velký zájem vzbudil mezi handicapovanými Pražany evropský projekt Vzdělávání a mobilita v Praze zaměřený na zvyšování kvalifikace a umožňující lepší uplatnění na trhu práce. Do tohoto unikátního projektu, který klientům zajišťoval i dopravu do míst za vzděláním a do zaměstnání, se zapojilo téměř 400 handicapovaných.

Projekt Vzdělávání a mobilita v Praze jedinečným způsobem sloučil přepravu, kariérní poradenství, zprostředkování vzdělávacích či rekvalifikačních kurzů a zaměstnávání handicapovaných. Všechny zmíněné služby byly klientům poskytovány bezplatně.

„Ukázalo se, že o takovéto projekty je mezi zmiňovanou cílovou skupinou velký zájem. Podpořeno během tohoto projektu bylo téměř 400 klientů. Klienti v rámci projektu hojně využívali i nabízenou přepravu.  Pěti speciálně upravenými vozy tak bylo uskutečněno téměř 10 tisíc jízd. Končící projekt je tak možné vyhodnotit jako velmi přínosný a úspěšný,“ přiblížil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.  

Během dvou a půlletého projektu bylo zájemcům vydáno 300 voucherů zajišťujících finanční podporu v oblasti vzdělávání a rekvalifikačních kurzů. Voucher v maximální hodnotě 18.900 korun byl klientům poskytován zdarma a každý si za něj mohl dle vlastní úvahy vybrat instituci a obor, ve kterém si chtěl zvýšit kvalifikaci, případně absolvovat rekvalifikační kurz. Největší zájem byl o kurzy v oblasti administrativy a práce na počítači.

Úspěšně tyto kurzy absolvovalo celkem 161 účastníků, kteří získali certifikát či potvrzení o ukončení vzdělávání. „Klienti mohli čerpat až 3 vouchery, a to na kurzy, které na sebe vzájemně navazovaly. 18 klientů využilo ke svému vzdělávání či rekvalifikaci dva vouchery, 37 klientů dokonce tři,“ doplnil ředitel Ján.

V rámci projektu zaměřeného na podporu handicapovaných osob s cílem zlepšit jejich postavení na trhu práce bylo umožněno nejen se rekvalifikovat, ale i zvýšit si vzdělání v nejrůznějších oblastech jako například právo, administrace, účetnictví, marketing, sociální služby, práce na počítači, masérské kurzy aj.

„Klienti měli možnost před absolvováním rekvalifikace či dalšího vzdělávání využít profesní diagnostiku, v rámci které s odborníky diskutovali o možnosti preferovaného uplatnění na trhu práce. Tuto možnost využilo během doby trvání projektu 174 klientů,“ upřesnila manažerka projektu Dita Petrová.

Další výrazně žádanou aktivitou projektu Vzdělávání a mobilita v Praze byla přeprava handicapovaných do zaměstnání a na vzdělávací či rekvalifikační kurzy. Doprava byla zajištěna pěti speciálně upravenými vozy určenými k přepravě cílové skupiny. Kompletní organizaci přepravy zajišťoval vlastní dispečink vybudovaný v Čakovicích, který také nabídl zaměstnání osmi handicapovaným dispečerům. Přepravu využilo celkem 183 klientů, přičemž 128 z nich ji absolvovalo více než čtyřikrát.

Poznatky a výstupy z projektu jsou obsahem i závěrečných metodik, které byly vytvořeny jako podkladový a návodný materiál, jako určitý soubor závazných či doporučených metod práce řešících problematiku práce s osobami se zdravotním postižením. Shrnuje podrobné postupy práce, osvojené v průběhu projektu, důležité závěry a především dobré zkušenosti, které jsou do určité míry přenositelné.

„I když žádná metodika nemůže být stoprocentně přenositelná, věříme, že naše zkušenosti mohou být inspirativní pro řešitele obdobných projektů i do budoucna,“ uzavřel ředitel Ján.

Do projektu Vzdělávání a mobilita v Praze se mohli zapojit pouze klienti ve věku od 18 do 65 let, kteří neměli v té době status studenta. Dále museli být držiteli průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, anebo uznáni Českou správu sociálního zabezpečení za osobu invalidní v 1., 2. či 3. stupni.

Projekt, který v prosinci končí, je realizován Magistrátem hlavního města Prahy ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha p. o. a spolufinancován Evropským sociálním fondem v rámci operačního programu Praha – Adaptabilita.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru