dnes
Sobota - skorojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Do důležitých rozhodnutí zapojujeme veřejnost včetně teenagerů, říká starosta Prahy 10 Vladimír Novák
Starosta Prahy 10 Vladimír Novák. Foto: archiv

Do důležitých rozhodnutí zapojujeme veřejnost včetně teenagerů, říká starosta Prahy 10 Vladimír Novák

Starosta Vladimír Novák (ČSSD) je v čele Prahy 10 rok a půl. Ačkoli má na prosazení programu oproti jiným starostkám a starostům jen poloviční čas, přesto vidí sociálně-demokratický starosta několik zásadních změn, které se na „desítce“ podařilo prosadit. „Do všech rozhodovacích procesů je zapojena veřejnost, opravují se školy, buduje nová infrastruktura,“ říká. Přesto si je vědom několika oblastí, ve kterých se Praha 10 musí zlepšit.

Co znamená, že je Praha 10 nejlepší radnicí v míře participace veřejnosti? Jak se to pozná v praxi?
Laicky řečeno je to zapojení veřejnosti do co největšího množství rozhodnutí, které radnice činí. A to pokud možno ještě před začátkem všech rozhodovacích procesů. Možná by pomohl názorný příklad: rozhodli jsme, že se zrevitalizuje strašnický park Solidarita. Ihned jsme oslovili všechny obyvatele, kteří bydlí v blízkém okolí, a vyzvali je, ať nám řeknou, jak by si změnu parku představovali. Teprve podle názor místních vznikaly první návrhy architektů. O těch se pak hlasuje na internetu. Celé je to složitější, probíhají setkání u kulatého stolu, hlasuje se přes SMS zprávy, pravidelně chodíme na sousedské akce hlásit, v jaké fázi se revitalizace nachází. Máme webové stránky, kde je celý proces popsán podrobně. Je to jeden příklad za všechny.
 
Mohou lidé zasahovat i do rozpočtu?
Ano, Praha 10 byla dokonce první radnicí, která participativní rozpočet úspěšně zavedla. Dnes už zdaleka nejsme jediní a je to dobře. Každý rok rozhodují naši obyvatelé o tom, jak investujeme pět milionů korun. Každý může navrhnout projekt, a pokud odpovídá technickým podmínkách, je o něm veřejně hlasováno. Momentálně probíhá třetí ročník a jsme velmi spokojeni s tím, kolik lidí se zapojuje.


 
Už je někde nějaký viditelný výsledek? Daří se návrhy realizovat?
Daří, ale jde to pomaleji, než ti navrhovatelé očekávají. Ale aspoň každý vidí, že i když něco buduje či opravuje sama radnice, tak musí obstarat stejné administrativní kolečko, jako každý člověk, který staví třeba dům nebo přistavuje garáž. Pozitivní je, že většina navržených projektů je již hotova. Jsou opravené cesty, nové koše, lavičky a naučné stezky. V Heroldových sadech je velké workoutové hřiště, to zde navrhly děti ze ZŠ Karla Čapka.
 
Takže do rozpočtu mohou zasahovat i teenageři?
Ano, a je to dobře. Učí se na tom, jak funguje demokracie a proč je důležité ji udržet. Děti ze ZŠ Karla Čapka mají skvělé učitelky, které jim s celým procesem pomohly. Nedávno si toho příběhu všimla nezisková organizace, která dětem připomíná, proč je demokracie důležitá pro celou společnost. Vzala naše žáky do Senátu, kde svůj příběh mohly odvyprávět.
 
Společnost Demokracie 2.1 zveřejnila podrobnou analýzu stovky největších českých měst a městských částí. Na prvním místě se umístila Praha 10. Co to pro vás znamená?
Je to hlavně velký závazek. Laťku je potřeba udržet. Ano, chlubíme se tím – je to důkaz toho, že to děláme dobře, i když se samozřejmě průběžně učíme a vše zlepšujeme. Také je to velké zadostiučinění pro všechny zaměstnance radnice a pro radního Bohumila Zoufalíka, který má participaci v kompetenci a pro radní Ivanu Cabrnochovou, která zodpovídá za Místní Agendu 21 – ta je také hodně o zapojování veřejnosti a je skvělé, že se nám daří i v tomto projektu.


 
Přesto se asi shodneme na tom, že v každé městské části je co zlepšovat. Co vidíte jako hlavní prostor ke zlepšení v Praze 10?
Těch oblastí je samozřejmě více. Máme velmi akceschopný tým radních, řešíme podněty od obyvatel, ať už se k nám dostanou ze sociálních sítí, dopisy od seniorů nebo třeba venku na ulici. Na vše odpovídáme a radíme se, jak problém vyřešit, i když jde třeba jen o přeplněný kontejner. Jsou to zdánlivé drobnosti, ale právě tyto maličkosti ovlivňují spokojenost s životem na „desítce“ nejvíce. Když jsme u těch kontejnerů, tak zrovna nakládání s odpady je velké téma. Podporujeme třídění odpadů a koše pro pejskaře, na druhou stranu veřejnost čeká, že kontejnery a koše nebudou přeplněné. To je někdy potíž, takže propagujeme například MMS systém, přes který nám obyvatelé mohou tyto problémy snadno hlásit. Dále je samozřejmě svým způsobem nešťastná situace ohledně parkování. Pracujeme na studii, která nastíní varianty, jak tento problém řešit.
 
Parkování jistě hodně lidí zajímá, jaký je váš postoj?
Není to snadná situace, okolní městské části zavedly zóny placeného stání. Ale když se vydá víc povolenek než je parkovacích míst, problém to nevyřeší. Navíc si nemyslím, že by měly být pro obyvatele povolenky tak drahé. Ale počkejme ještě několik měsíců na tu studii, dělají ji odborníci a jistě napoví, jaké jsou možnosti.
 
starosta-praha-10-novaka Rok 2017 se blíží ke svému konci, co se během něj nejvíce povedlo?
Jen těžko bychom hledali oblast, která by se nějakým způsobem neposunula dopředu. Dokončili jsme revitalizaci několika parků a hřišť, například Heroldových sadů. Budujeme infrastrukturu, konkrétně most přes Botič poblíž Ďolíčku a opravila se silnice v Minské ulici. Dokončujeme úpravy veřejného prostoru, které nám navrhla veřejnost. Rekonstruujeme školy, školky, podporujeme paliativní péči a rozdáváme rodičům poukázky na nákup knih pro děti. Je toho mnohem více, co bych rád zmínil, ale to by bylo na dlouho. Kdo dění v Praze 10 sleduje, ví, že opravdu pracujeme na plné obrátky a věnujeme se všem podnětům od občanů.
 
Můstek přes Botič zaujal hodně lidí na sociálních sítích, kdy bude dokončen?
Je to nápad radního pro dopravu Martina Hejla, prosadil jeho vybudování a myslím si, že to bude pro obyvatele Vršovic velká úleva. Kdo to místo zná, ví, o čem mluvím. Když jste chtěl přejít z jedné strany Botiče na druhou, div že jste si nemusel udělat procházku půlkou Vršovic. Takto přejdete přes můstek v krásném prostředí.
 
Před Vánoci jste rozdali lidem poukázky na knihy, vzbudilo to velký ohlas. Osvědčil se vám tento nápad?
Rozhodně ano! Pan radní Počarovský vsadil na internetový systém registrace, přes který bylo možné si o poukázku zažádat. A byl to chytrý krok, protože se ušetřilo. Skoro dva tisíce dětí má dnes díky tomu doma nové knížky, které je jistě povzbudí v dalším čtení. Nebylo to poprvé, co radnice podporovala nákup knih, ale takto přes internet to byla premiéra, a to velmi úspěšná.


 
Velmi pozitivní byly i ohlasy na obnovu školy V Olšinách. Podaří se nápad zrealizovat?
Ano, určitě je to dobrý nápad. Máme statistiky, podle kterých víme, že nám kapacita škol brzy přestane stačit. Jedna navíc se bude hodit. Navíc je to krásná budova, která si zaslouží žít a fungovat. První místostarosta Pek na celý proces dohlíží, dobře zná i historii té budovy. Vše se dělá s ohledem na historickou podobu, ale bude to moderní a krásná škola. Moc se na to těším.
 
Je období adventu, pořádá radnice nějaké akce?
Velkou část už jich máme za sebou. Ale pokud si otevřete náš oficiální účet facebook.com/praha10, najdete tam vždy aktuální přehled plánovaných akcí. Hodně se těším na rozlévání rybí polévky, to bude na Štědrý den. Stromy jsou již rozsvícené. I letos jsme dbali na to, aby byly nazdobené stromy nejen ve Vršovicích, ale i v Malešicích, na Zahradním Městě a ve Strašnicích. V Malešicích se o skvělou akci postarala zastupitelka Kateřina Peštová, ve Strašních a na Zahraďáku to bohužel letos dopadlo neslavně. Slíbili jsme rozsvícení v určitou hodinu, ale firma, která se měla o výzdobu postarat, to pokazila a stromy se rozsvítily s velkým zpožděním.

cover-zpravodaj
Na druhou stranu, pokud vím, úředníci ke stromům ihned večer přijeli, postarali se o nápravu a na místě i na facebooku se lidem omluvili…
To ano, ale to je samozřejmost. Té firmě za to rozhodně nezaplatíme smluvenou částku. Dětem to tu radost ale bohužel nezachrání.
 
V souvislosti s děním ve světě, chystáte na advent nějaká bezpečností opatření?
Ta opatření už v praxi fungují, ale specifikovat je přesně pochopitelně nebudu. Mohu ale prozradit, že na všech akcích je zvýšený dohled policistů a strážníků. Pravidelně se konají koordinační schůzky s policisty, které navíc dlouhodobě podporujeme nákupem výbavy. Hodně se v tom angažuje místostarosta Radek Lojda, ta koordinace napříč všemi složkami je důležitá. O bezpečnost je postaráno.


Zastupitelé Prahy 1 se mimořádně sejdou kvůli hazardu

7. září 2020 ve 22:43

Na základě žádosti členů zastupitelstva bylo na středu 9. září na 9:00 hodin svoláno do Galerie 1 (Štěpánská 47) mimořádné jednání Zastupitelstva MČ Praha 1. Všichni přítomní musí mít ochranné prostředky dýchacích cest.

Radní Prahy 5 schválili pokračování projektu, který přispívá dětem na volnočasové aktivity

6. září 2020 ve 22:33

Na základě pozitivních ohlasů, se kterými se u obyvatel Prahy 5 setkal letní mimořádný projekt Aktivní město – příspěvky na tábory, příměstské tábory a sportovní soustředění dětí do 18 let, se radní páté městské části svým souhlasným stanoviskem rozhodli pokračovat v projektu i pro školní rok...

Další články
Nahoru