Dnes Pátek - polojasno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Do dalšího kola soutěže na podobu vozidel petřínské lanovky postoupilo pět designérských studií
Z lanovky na Petřín je krásný výhled. Foto: Jan Puci

Do dalšího kola soutěže na podobu vozidel petřínské lanovky postoupilo pět designérských studií

Do mezinárodní designérské soutěže na novou podobu vozidel lanovky na Petřín, kterou na začátku letošního října vyhlásil pražský dopravní podnik (DPP), se přihlásilo celkem 26 týmů, z toho 10 zahraničních, z Itálie, Německa, Rakouska, Polska, Slovenska, USA a Velké Británie. O tom, kdo se ujme realizace, rozhodne odborná porota do konce února 2022. Podnik to sdělil v tiskové zprávě.

Do dalšího kola postoupila tři česká a dvě zahraniční designérská studia:

ANNA MAREŠOVÁ DESIGNERS, mladá designérka a držitelka prestižního ocenění Red Dot, jejíž studio stojí například také za konceptem nové výletní tramvaje DPP T3 Coupé.

AUFEER DESIGN, česká firma se specializací na inženýrské a vývojářské služby pro automobilový a železniční průmysl, navrhla například design nových tramvají pro Chemnitz nebo Bratislavu.

JAN TUČEK TEAM, český designér známý svou prací pro přední automobilové značky jako Škoda nebo Mercedes.

N+P INDUSTRIAL DESIGN, německé studio proslavené například svou realizací designu vlaků pro metro v Mnichově nebo Pekingu.

SPIRIT DESIGN/ DÖLLMANN DESIGN + ARCHITEKTUR ZT, rakouské studio známé svými návrhy a realizacemi řady dopravních prostředků od nákladních automobilů, lodí i například vlaků pro rakouského národního dopravce, společnost ÖBB.

Úkolem studií bude návrh designu dvou obdobných vozů lanové dráhy s kapacitou až 120 cestujících v každém z nich, a to jak karoserie, tak interiéru. Samotný návrh musí být nadčasovým, moderním a inovativním řešením, respektujícím trendy veřejné dopravy 21. století a v neposlední řadě genia loci i fakt, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších dominant Prahy.

O vítězi v této designérské soutěži rozhodne pětičlenná porota, kterou tvoří přední osobnosti designérské scény i veřejného života a odborníků na dopravu. Jiří Pelcl, profesor z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) a její bývalý rektor, držitel četných světových a národních ocenění za design k užšímu výběru poznamenal: „Velice nás potěšil tak velký zájem českých i mezinárodních studií, svědčí to o prestiži a výzvě, kterou návrh nové lanovky na Petřín představuje. Sešlo se opravdu mnoho kvalitních portfolií a nebylo lehké vybrat finálních pět týmů. Byl to celý den náročných diskuzí, ale z konečného výběru máme radost a už teď se těšíme na různé přístupy designérů.“

Zájem světových designerů těší i náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě). „Lanovka na Petřín je turistickou i dopravní ikonou Prahy, zaslouží si, aby dostala jedinečný a nadčasový design. Očekáváme, že chytrý design a nový interiér umožní současnou kapacitu lanovky na Petřín ještě navýšit,“ uvedl.

„Jsem rád, že vše zatím běží podle plánu a pevně věřím, že bude i v dalších fázích projektu, abychom Pražanům i návštěvníkům hl. města Prahy mohli na konci roku 2023 nabídnout jízdy na či z Petřínu komfortní a moderní lanovkou na zrekonstruované trati. Kvalita vybraných týmů je skutečně vysoká, těším se na jejich kreativní pojetí nového designu vozů,“ ohodnotil dosavadní průběh soutěže technický ředitel DPP Jan Šurovský.


Autor: puc

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Dnes v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

Včera v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

Včera v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Zlíchovský tunel bude v noci uzavřen

26. ledna 2022 v 17:18

Od 26. ledna od 23 hodin do 27. ledna do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Plánované úpravy na midibusových linkách v Praze 6 zlepší dopravní obsluhu

26. ledna 2022 v 09:34

Dopravní komise Prahy 6 projednala úpravy tras autobusových linek tak, aby zlepšily obsluhu a dostupnost MHD v některých oblastech městské části. Přibýt by měly i nové zastávky.

Další články
Nahoru