Dnes Sobota - skorojasno 25°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Do dalšího kola soutěže na podobu vozidel petřínské lanovky postoupilo pět designérských studií
Z lanovky na Petřín je krásný výhled. Foto: Jan Puci

Do dalšího kola soutěže na podobu vozidel petřínské lanovky postoupilo pět designérských studií

Do mezinárodní designérské soutěže na novou podobu vozidel lanovky na Petřín, kterou na začátku letošního října vyhlásil pražský dopravní podnik (DPP), se přihlásilo celkem 26 týmů, z toho 10 zahraničních, z Itálie, Německa, Rakouska, Polska, Slovenska, USA a Velké Británie. O tom, kdo se ujme realizace, rozhodne odborná porota do konce února 2022. Podnik to sdělil v tiskové zprávě.

Do dalšího kola postoupila tři česká a dvě zahraniční designérská studia:

ANNA MAREŠOVÁ DESIGNERS, mladá designérka a držitelka prestižního ocenění Red Dot, jejíž studio stojí například také za konceptem nové výletní tramvaje DPP T3 Coupé.

AUFEER DESIGN, česká firma se specializací na inženýrské a vývojářské služby pro automobilový a železniční průmysl, navrhla například design nových tramvají pro Chemnitz nebo Bratislavu.

JAN TUČEK TEAM, český designér známý svou prací pro přední automobilové značky jako Škoda nebo Mercedes.

N+P INDUSTRIAL DESIGN, německé studio proslavené například svou realizací designu vlaků pro metro v Mnichově nebo Pekingu.

SPIRIT DESIGN/ DÖLLMANN DESIGN + ARCHITEKTUR ZT, rakouské studio známé svými návrhy a realizacemi řady dopravních prostředků od nákladních automobilů, lodí i například vlaků pro rakouského národního dopravce, společnost ÖBB.

Úkolem studií bude návrh designu dvou obdobných vozů lanové dráhy s kapacitou až 120 cestujících v každém z nich, a to jak karoserie, tak interiéru. Samotný návrh musí být nadčasovým, moderním a inovativním řešením, respektujícím trendy veřejné dopravy 21. století a v neposlední řadě genia loci i fakt, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších dominant Prahy.

O vítězi v této designérské soutěži rozhodne pětičlenná porota, kterou tvoří přední osobnosti designérské scény i veřejného života a odborníků na dopravu. Jiří Pelcl, profesor z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) a její bývalý rektor, držitel četných světových a národních ocenění za design k užšímu výběru poznamenal: „Velice nás potěšil tak velký zájem českých i mezinárodních studií, svědčí to o prestiži a výzvě, kterou návrh nové lanovky na Petřín představuje. Sešlo se opravdu mnoho kvalitních portfolií a nebylo lehké vybrat finálních pět týmů. Byl to celý den náročných diskuzí, ale z konečného výběru máme radost a už teď se těšíme na různé přístupy designérů.“

Zájem světových designerů těší i náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě). „Lanovka na Petřín je turistickou i dopravní ikonou Prahy, zaslouží si, aby dostala jedinečný a nadčasový design. Očekáváme, že chytrý design a nový interiér umožní současnou kapacitu lanovky na Petřín ještě navýšit,“ uvedl.

„Jsem rád, že vše zatím běží podle plánu a pevně věřím, že bude i v dalších fázích projektu, abychom Pražanům i návštěvníkům hl. města Prahy mohli na konci roku 2023 nabídnout jízdy na či z Petřínu komfortní a moderní lanovkou na zrekonstruované trati. Kvalita vybraných týmů je skutečně vysoká, těším se na jejich kreativní pojetí nového designu vozů,“ ohodnotil dosavadní průběh soutěže technický ředitel DPP Jan Šurovský.


Autor: puc

Petržílkova je dočasně uzavřena

11. srpna 2022 v 09:07

V rámci probíhající rekonstrukce lávky Petržílkova je celá ulice do 23. srpna uzavřena. Objízdná trasa vede ulicí V Hůrkách.

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Další články
Nahoru