dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Do centra Prahy přilétla Bílá vrána, v sociální kavárně obslouží zákazníky lidé s hendikepem
Nový sociální podnik Bílá vrána. Foto: archiv

Do centra Prahy přilétla Bílá vrána, v sociální kavárně obslouží zákazníky lidé s hendikepem

V ulici Ve Smečkách v blízkosti Václavského náměstí byla nedávno otevřena kavárna Bílá vrána. Sociální podnik obecně prospěšné společnosti Pohoda zaměstnává lidi s handicapem. Těm tato práce přináší možnost zapojit se do profesního života a žít podobně jako jejich vrstevníci. Velkou měrou jim v tom pomáhá i Městská část Praha 1, v jejíchž prostorech se Bílá vrána nachází a která podniku pro jeho prospěšnost stanovila zvýhodněné nájemné.

„Jsem pyšná na způsob, jakým Pohoda upravila a připravila prostory kavárny, i na to, že můžeme tento projekt podporovat. Mám také velkou radost, že se naše spolupráce takto zdárně rozběhla a že mohu být navíc patronkou Bílé vrány,“ prohlásila členka zastupitelstva Prahy 1 a předsedkyně jeho Výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku Šárka Chládková Táborská.

Spolu s ní se slavnostního otevření kavárny zúčastnil i radní Tomáš Macháček, který má ve své gesci mimo jiné bytové a nebytové prostory na území první městské části. „Přeji kavárně a jejím zaměstnancům spokojené zákazníky a hodně úspěchů,“ řekl.

Pestrý jídelní a nápojový lístek, dobré ceny

Kavárna má otevřeno ve všední dny od 10 do 18 hodin. Celý prostor je nekuřácký, a proto je vhodný zejména pro rodiny s dětmi, které mohou využít i dětský koutek a přebalovací pult. Nabízí, kromě pestrého a cenově přijatelného nápojového a jídelního lístku, také cateringové služby pro nejrůznější akce neziskových i komerčních organizací.

 „Bílá vrána je sociální podnik, jehož hlavním cílem není zisk, ale vytvoření pracovních míst pro lidi s hendikepem a také informování veřejnosti o problematice lidí s mentálním znevýhodněním. Podpora od Městské části Praha 1 a paní předsedkyně Šárky Chládkové Táborské je proto pro nás velmi důležitá a moc za ni děkujeme,“ vysvětlila ředitelka Pohody, o.p.s. Lucie Mervardová.

V kavárně je prostor i pro kulturu

Nedílnou součástí Bílé vrány je takzvaná Momentální scéna, kde budou mít lidé se znevýhodněním možnost vyjádřit se prostřednictvím některé z uměleckých forem – divadlem, hudbou, malbou, básní či fotografií. Stejný prostor budou mít i osoby, jež kolegy se znevýhodněním podporují. Hosté slavnostního otevření měli možnost shlédnout divadelní představení herců s mentálním postižením na hokejové téma – „Hra vysokou holí".


Další články
Nahoru