Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Volby 2022

Do boje o radnici Prahy 1 se přihlásilo hnutí REZIDENTI 1, volební lídryní je Klasnová

V podzimních komunálních volbách se v Praze 1 o přízeň pod volebním číslem jedna budou ucházet REZIDENTI 1. Vyvinulo se z platformy Sousedé SOBĚ, která se postupem času stále více zapojovala do politického dění v Praze 1 a interpelovala prostřednictvím svých členů a spolků na zastupitelstvu nebo se aktivně spolupodílela na různých peticích a akcích.

„V roce 2021 jsme společně dospěli k tomu, že je nutné převzít odpovědnost a proměnit se na kandidující hnutí. V roce 2022 jsme udělali dohodu a finálně se rozhodli, že budeme jako hnutí bez ohledu na politickou příslušnost kandidovat pod názvem REZIDENTI 1. A začali jsme budovat vlastní tým rezidentů, kteří v Praze 1 opravdu bydlí a kteří budou ochotní zabývat se odborně místní politikou,“ uvedl Martin Motl, který rezidentskou platformu, nejprve pod názvem Sousedé SOBĚ, založil. Motl, který je dvojkou na kandidátní listině. 

Mimo jiné inicioval petici za přívětivou rekonstrukci Betlémského náměstí a Anenského trojúhelníku a poslední volební období byl v Praze 1 například předsedou komise obecního majetku, členem bytové a sociální komise a předsedou komise informatiky a také magistrátní komise pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. 

Lídryní kandidátky byla zvolena dlouholetá opoziční komunální politička v Praze 1 Kateřina Klasnová, kterou platforma REZIDENTI 1 oslovila a přizvala ke spolupráci. Kateřina Klasnová působí v komunální politice celkem čtyři volební období, 12 let byla zastupitelkou, poslední volební období byla členkou bezpečnostní komise a předsedkyní bytové a sociální komise. 

„Na kandidátce REZIDENTI 1 jsou dlouholetí aktivní rezidenti, pro které je bydlení v Praze 1 srdcovou záležitostí. Chceme se ale v noci vyspat a procházet se čistými ulicemi se stromy. Nechceme, aby centrum bylo synonymem levné nalévárny alkoholu a parkovištěm pro koloběžky. Náš program vychází a těží ze znalosti Prahy 1 a života v ní. Neucházíme se o přízeň voličů na základě předvolebních slibů nebo líbivých marketingových hesel,“ sdělila Kateřina Klasnová. 

Každý programový bod má svého garanta, který se danou problematikou dlouhodobě zabývá. Například na sdílené ubytování Petra Městeckého, předsedu Spolku snesitelné bydlení v centru.

„Aby se trend vylidňování centra zvrátil, je třeba upřednostňovat práva rezidentů a vrátit jim chuť zde žít. Základem je důsledné vymáhání stávajících zákonů a vyhlášek. A především se musí opravdu chtít, ne jen před volbami,“ upřesnila Klasnová.

Trojkou na rezidentské kandidátce je vedoucí pracovník radnice Prahy 1, člen jednotky a zakládající člen Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, Jakub Vaculín, který podle svých slov inicioval vybudování tří komunitních zahrad, včetně té Za Haštalem, zajišťuje a koordinuje služby denního Pohotovostního úklidu tam, kde si to občané Prahy 1 žádají, a vyřešil například mnohaletý problém s narkomany v pasáži domu Vodičkova 32.

„Politik má mít vizi a úředník ji má naplnit. Po téměř čtrnácti letech zaměstnance radnice Prahy 1 jsem dospěl k závěru, že ačkoliv si současné pozice a postavení velmi vážím, z mého pohledu nastal čas, abych se díky své kvalifikaci ucházel o možnost svoje zkušenosti uplatnit z pozice voleného zástupce občanů Prahy 1,“ uvedl ke své kandidatuře Vaculín.

„Pokud se v noci nevyspíte kvůli hlučícím a namol opilým turistům na ulici, kvůli bezohledným klientům služby typu Airbnb v domě či vnitrobloku a ranní cesta do práce nebo s potomkem do školky je superobří slalom mezi střepy, výkaly či zvratky, pak je vám celkem jedno, jestli je někde normální křižovatka nebo kruhový objezd. V Praze 1 se dá pro občany udělat mnohé. Musí se ale chtít, a rozhodovat na základě informací, vycházejících především od místních. Nikoli z domněnek a vlastních závěrů utvořených v nějaké kanceláři, jež vedou k troufalosti přesvědčovat občany, že mají chtít to či ono,“ dodal Vaculín.

Z celkem 27 členů kandidátky REZIDENTI 1 je 10 žen a 17 mužů. Kandidáti zastupují všechny části Prahy 1, od Nového a Starého Města přes Josefov až po Malou Stranu. Věkový průměr kandidátů je 53 let. Při losování volebních čísel získali REZIDENTI 1 číslo 1.


Autor: Hla

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru