dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Do bloku nevyužívaných domů u magistrátu se nastěhují skauti
Do opuštěných domů se nastěhují skauti. Foto: archiv

Do bloku nevyužívaných domů u magistrátu se nastěhují skauti

Do roky nevyužívaného bloku radničních domů na Malém náměstí v Praze 1 se nastěhuje Skautský institut. Praha s ním chce od prosince uzavřít smlouvu na dva roky. ČTK to zjistila z údajů zveřejněných na úřední desce.

Před nedávnem se město dohodlo na pronájmu i s Uměleckoprůmyslovým muzeem (UPM), které své vlastní kanceláře opravuje. Skautský institut chce v centru města vybudovat místo pro setkávání lidí.

Podmínky pronájmu zveřejněny nebyly. UPM za více než 1200 metrů čtverečních ploch v atraktivní lokalitě centra města platí 650 korun za metr ročně, což je asi 775 000 korun.

Praha muzeu a neziskovým organizacím prostory v historicky cenných domech zapůjčí do doby, než se pro ně najde trvalé využití. Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí.

Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tu sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce.

Připravuje se projekt luxusních bytů

Využití pro chátrající domy se dosud najít nepodařilo. Praha byla několik let vázána smlouvou s módní návrhářkou Blankou Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a chtěla domy přestavět. Ze záměru ale sešlo.

Vedení města zatím pronajalo pouze nebytové prostory v přízemí, kde je mimo jiné restaurace a bistro. Podle některých informací město restauraci v Domě u Minuty, která je spojována s lobbistou Romanem Janouškem, chce dát výpověď.

Město dál připravuje projekt, v rámci kterého by měly v domech vniknout luxusní byty. Památkáři se ale obávají o osud už tak poničených domů. S myšlenkou výstavby bytů v radničních domech přišla minulá politická reprezentace. Počítala s investicí za zhruba 900 milionů korun. Za projektovou dokumentaci už Praha zaplatila 50 milionů korun.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru