Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Do babyboxu v Praze 6 někdo odložil chlapečka, dostal jméno Zdeněk
Ilustrační foto: archiv

Do babyboxu v Praze 6 někdo odložil chlapečka, dostal jméno Zdeněk

Do radničního babyboxu v Jilemnického ulici v Praze 6 v pondělí šest minut po devatenácté hodině někdo odložil dítě. Chlapec u sebe neměl žádný dopis, jen modrou deku.

Dítě bylo převezeno na zdravotní prohlídku do motolské nemocnice. „Pojmenoval jsem jej po mnohonásobném mecenáši babyboxů Zdeňkovi Martináskovi, jenž vyrábí v Otnici u Slavkova osvětlení strojů, mimo jiné také světla ke gynekologickým křeslům. Už to ode mne ví a je šťastným kmotrem,“ uvedl Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů.  

„Zdenda potvrdil trojčetnost odložených děťátek – 11. srpna to byla holčička v Jičíně, 18. srpna holčička v Liberci, třetí je klučík na radnici Prahy 6. Takže předpokládám krátkou pauzu,“ pokračoval.

Pondělní nalezenec je pátým dítětem nalezeným v bubenečském babyboxu od jeho zřízení v roce 2010. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo už 210 dětí (115 děvčátek a 95 chlapců), za letošní rok jedenáct. V zemi funguje 76 babyboxů.

Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech v nich ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem" je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.


Autor: red
Další články
Nahoru