Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Do babyboxu u vinohradské nemocnice někdo odložil novorozeně, dostalo jméno Dan
Foto: Karel Netolický

Do babyboxu u vinohradské nemocnice někdo odložil novorozeně, dostalo jméno Dan

Dnes dopoledne někdo uložil do babyboxu ve Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady novorozeně. Informoval o tom Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice. Klučina od něj dostal jméno Dan.

Dvoukřídlé dveře vinohradského babyboxu se otevřely v 9:22 hodin. „Na fotografii jsem viděl nahé děťátko zabalené do červeného froté prostěradla. Vlídná sestra Tereza mě ujistila, že na první pohled je zdravý, zcela novorozený, s pupečníkem ošetřeným šňůrkou,“ sdělil Hess, který má přezdívku babydědek.

„Klučíka jsem pojmenoval Dan podle syna významné velkorysé pražské dárkyně, jež byla první člověk, který se o chlapečkovi ode mne dozvěděl. Měla velkou radost. Dan je druhé děťátko odložené do vinohradského babyboxu po holčičce Sidonii. Je letošním čtrnáctým děťátkem a 112. klukem celkově,“ dodal Hess.

V Praze jsou další tři babyboxy. Na vinohradské radnici Prahy 2, na dejvické radnici Prahy 6 a také u Libeňského zámku.

Babybox je podle Hesse v podstatě novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě. 

Signalizací je napojena na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána. 

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů předem určených kontaktů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově. Ten, kdo dítě vkládá, zůstává v anonymitě.


Autor: Jan Puci

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

Dnes v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Dnes v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Další články
Nahoru