Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Do babyboxu u vinohradské nemocnice někdo odložil novorozeně, dostalo jméno Dan
Foto: Karel Netolický

Do babyboxu u vinohradské nemocnice někdo odložil novorozeně, dostalo jméno Dan

Dnes dopoledne někdo uložil do babyboxu ve Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady novorozeně. Informoval o tom Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice. Klučina od něj dostal jméno Dan.

Dvoukřídlé dveře vinohradského babyboxu se otevřely v 9:22 hodin. „Na fotografii jsem viděl nahé děťátko zabalené do červeného froté prostěradla. Vlídná sestra Tereza mě ujistila, že na první pohled je zdravý, zcela novorozený, s pupečníkem ošetřeným šňůrkou,“ sdělil Hess, který má přezdívku babydědek.

„Klučíka jsem pojmenoval Dan podle syna významné velkorysé pražské dárkyně, jež byla první člověk, který se o chlapečkovi ode mne dozvěděl. Měla velkou radost. Dan je druhé děťátko odložené do vinohradského babyboxu po holčičce Sidonii. Je letošním čtrnáctým děťátkem a 112. klukem celkově,“ dodal Hess.

V Praze jsou další tři babyboxy. Na vinohradské radnici Prahy 2, na dejvické radnici Prahy 6 a také u Libeňského zámku.

Babybox je podle Hesse v podstatě novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě. 

Signalizací je napojena na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána. 

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů předem určených kontaktů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově. Ten, kdo dítě vkládá, zůstává v anonymitě.


Autor: Jan Puci

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

7. prosince 2022 v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru