dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Do babyboxu u radnice někdo odložil holčičku zabalenou v dece. Dostala jméno Jitka
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Do babyboxu u radnice někdo odložil holčičku zabalenou v dece. Dostala jméno Jitka

Do babyboxu u městského úřadu v Praze 6 dnes ráno před devátou hodinou někdo odložil novorozenou holčičku. Dítě je podle prvních informací v pořádku. Nemělo u sebe žádný vzkaz ani dopis. Odvezla jej záchranka. Minulý týden našli pracovníci ostrahy na stejném místě novorozeného chlapce.

Speciální schránka zvaná babybox byla v Praze 6 umístěna v létě 2010. Po celé zemi je zatím 63 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě. Zatím to, včetně dnešního případu, udělali 112krát.

„Tentokrát vrzla dvířka babyboxu v 8:53 a nechtěné děťátko je novorozená holčička. Pojmenoval jsem ji Jitka, jak jsem slíbil Jitce Köcherové ze sociálního odboru radnice Prahy 6. Malá Jitka byla nahá, zabalená jen v dece. Je dvanáctým letošním děťátkem, druhým na radnici Prahy 6 a 21. pražským. Skóre holky versus kluci upravila na 68:44 ve prospěch holčiček,“ řekl zakladatel babyboxů Ludvík Hess, který má přezdívku Babydědek.

Anketa

Schvalujete existenci babyboxů?

96.7%
(96.7%)
3.3%
(3.3%)
Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

„Ať žije Jitka! Ať žijí obě Jitky! Ať žijí všichni, kteří mi pomohli svými dary. Bez nich by do nového života dvířky babyboxů nevstoupilo děťátko ani jedno,“ dodal Ludvík Hess.


Další články
Nahoru