dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Do babyboxů někdo odložil dvě děti. Čerstvě narozeného chlapečka a tříměsíční holčičku
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Do babyboxů někdo odložil dvě děti. Čerstvě narozeného chlapečka a tříměsíční holčičku

Do babyboxu v Hloubětíně dnes nad ránem někdo odložil čerstvě narozeného chlapečka, včera odpoledne se objevila v inkubátoru u radnice Prahy 2 tříměsíční holčička.

Babybox

Je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. V metropoli jsou dosud zřízeny tři babyboxy. Kromě úřadu druhé městské části se další zařízení nachází na radnici Prahy 6 a v Praze 9 v GynCentru Hloubětín.

Výstražný alarm, upozorňující na vložení miminka do babyboxu, se na radnici Prahy 2 rozezněl včera v 17:39 hodin. Holčička dostala jméno Andrea podle vedoucí odboru Kancelář tajemníka Andrey Horákové, která byla společně se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou u dítěte jako první. Je to již čtvrté děťátko, které vinohradský babybox za dobu své šestileté existence zachránil.

Babybox je umístěný u vchodu z Jugoslávské ulice na takovém místě, aby zůstal 24 hodin denně přístupný a přitom zaručil anonymitu toho, kdo do něj dítě vkládá. Dítě bylo následně předáno do péče zdravotnického zařízení a byla mu poskytnuta odpovídající péče.

„Ve středu 30. března mě v 5:03 probudil mobil a ohlásil mi, že v hloubětínském babyboxu, vůbec prvním, který byl zřízen, mají děťátko. Lékař ve službě Daniel Struppl řekl, že čerstvě narozený chlapeček je krásný, zachumlaný v dekách a pupečník má podvázaný gumičkou,“ informoval zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Anketa

Schvalujete existenci babyboxů?

96.7%
(96.7%)
3.3%
(3.3%)
„Zřetelně bylo znát, že Daniel má radost, a tak jsem klučíka pojmenoval Daniel. Je 21. děťátkem odloženým do hloubětínské bedýnky a 136. celkově. Skóre holky versus kluci upravil na 79:57. Každé páté děťátko bylo odloženo v Praze. Ať žije taky Daniel Struppl! Ať žije Petr Pícha, kamarád a lékař, který mi umožnil zřídit první babybox,“ dodal Ludvík Hess.


Další články
Nahoru