Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Do babyboxu na radnici Prahy 6 někdo odložil čerstvě narozenou holčičku
Dítěti odloženému do babyboxu se dostane požadované péče. Ilustrační foto: archiv

Do babyboxu na radnici Prahy 6 někdo odložil čerstvě narozenou holčičku

Včera před 17. hodinou bylo v babyboxu radnice Prahy 6 nalezeno čerstvě narozené děvčátko. Během několika minut poté byl už novorozenec v sanitce v péči přivolaných záchranářů. Sanitka i s děvčátkem následně zamířila do motolské nemocnice. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Hannich.

„Jedná se o 227. děťátko v babyboxu, šesté na Praze 6. Skóre holčičky versus kluci se posunulo na  124:103 ve prospěch holčiček. Děvčátko jsem pojmenoval Isabella po protagonistce projektu Babybox Zuzaně Isabelle Tornikidis,“ uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess. 

„Česká mincovna obdaruje malou Isabellu zlatým dukátem do kolébky, jak je tradicí. Ať žije Isabella! Ať žije Zuzana Isabella Tornikidis,“ zvolal. 

Babybox je vytápěná schránka, kam mohou matky anonymně odložit své dítě. Zařízení je napojeno na integrovaný záchranný systém. Senzory uvnitř schránky po odložení dítěte spustí hlášení, které bezprostředně přivolá záchranáře. 

Praha 6 patří mezi pouhé dvě pražské městské části (další je Praha 2), jejichž radnice mají na budově umístěn babybox – instalován zde byl v červenci roku 2010. Naposledy se dítě v tomto babyboxu ocitlo v srpnu loňského roku, jednalo se o chlapce. 

Původní zařízení pak bylo od letošního 1. června nahrazeno takzvaným babyboxem nové generace. Novou schránku pro odložené děti dostala Praha 6 od sdružení Babybox darem. 

Babybox nové generace má klimatizovaný interiér a automatizovaná dvoukřídlá dvířka. Matka, která se zde rozhodne odložit své dítě, jednoduše zmáčkne zelené tlačítko, aby se jí schránka otevřela. Nemusí tak ručně manipulovat s klikou, jako tomu bylo u předchozího babyboxu. 

Ve vnitřním prostoru schránky je umístěn váhový senzor a rovněž videokamera, řídící systémy zajišťují nepřetržité monitorování stavu uvnitř babyboxu.

Vyskytne-li se ve schránce nový přírůstek, váhový senzor zajistí spuštění alarmu a zařízení automaticky odešle zprávu na předem určené kontakty. Tím je zajištěno, aby se dítěti co nejrychleji dostala potřebná zdravotní péče. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní.    

V hlavním městě jsou celkem čtyři babyboxy. Kromě zmíněných dvou na radnicích je další ve Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kam byl v roce 2019 přemístěn u Hloubětínského zámečku. Čtvrtý babybox byl loni na podzim umístěn na Libeňský zámek.


Autor: puc

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Dnes v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

Dnes v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Dnes v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru