Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do babyboxu na Libeňském zámku někdo vložil chlapečka, dostal jméno Ondřej
Zdroj foto: se souhlasem Karel Netolický

Do babyboxu na Libeňském zámku někdo vložil chlapečka, dostal jméno Ondřej

V úterý 13. června krátce po šesté hodině ranní někdo vložil do nerezové bedýnky u Libeňského zámku dítě. Chlapeček je v pořádku, dostal jméno Ondřej. Informoval o tom Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice.   

„Děťátko vstoupilo do nerezové bedýnky v 6:02. Poslal jsem SMS starostovi Prahy 8 Ondřeji Grosovi a ten mi odpověděl za pět minut: ,Jsem u něj! Čekám na sanitku.´ Jak to mohl stihnout? Za pár minut mi hlásil: ,Je to kluk.´ Jmenuje se Ondřej, po tobě, povídám mu zase já,“ řekl Hess, kterému se přezdívá Babydědek Lu.

„Malý Ondřej vstoupil do světa v bílé čepičce s šedivými pruhy, zabalený v šedivé dece s bílými hvězdami. Sanitkou odcestoval do Fakultní nemocnice Bulovka. Přiznávám, že z pátého letošního děťátka mám radost. Babybox na Libeňském zámečku je totiž proti gymnáziu, kde jsem v roce 1965 maturoval,“ sdělil Hess.

Anketa

Schvalujete existenci babyboxů?

98.9%
(98.9%)
1.1%
(1.1%)
Babybox je novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě.

Signalizací je napojen na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána.

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů předem určených kontaktů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově. Ten, kdo dítě vkládá, zůstává v anonymitě.

V Praze jsou celkem čtyři babyboxy. Kromě Libeňského zámku také u radnice Prahy 6, další v Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a babybox je také na budově radnice Prahy 2 na náměstí Míru. 


Autor: Lucie Rychlá

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Další články
Nahoru