Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do babyboxu na Libeňském zámku někdo vložil chlapečka, dostal jméno Ondřej
Zdroj foto: se souhlasem Karel Netolický

Do babyboxu na Libeňském zámku někdo vložil chlapečka, dostal jméno Ondřej

V úterý 13. června krátce po šesté hodině ranní někdo vložil do nerezové bedýnky u Libeňského zámku dítě. Chlapeček je v pořádku, dostal jméno Ondřej. Informoval o tom Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice.   

„Děťátko vstoupilo do nerezové bedýnky v 6:02. Poslal jsem SMS starostovi Prahy 8 Ondřeji Grosovi a ten mi odpověděl za pět minut: ,Jsem u něj! Čekám na sanitku.´ Jak to mohl stihnout? Za pár minut mi hlásil: ,Je to kluk.´ Jmenuje se Ondřej, po tobě, povídám mu zase já,“ řekl Hess, kterému se přezdívá Babydědek Lu.

„Malý Ondřej vstoupil do světa v bílé čepičce s šedivými pruhy, zabalený v šedivé dece s bílými hvězdami. Sanitkou odcestoval do Fakultní nemocnice Bulovka. Přiznávám, že z pátého letošního děťátka mám radost. Babybox na Libeňském zámečku je totiž proti gymnáziu, kde jsem v roce 1965 maturoval,“ sdělil Hess.

Anketa

Schvalujete existenci babyboxů?

99.1%
(99.1%)
0.9%
(0.9%)
Babybox je novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě.

Signalizací je napojen na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána.

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů předem určených kontaktů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově. Ten, kdo dítě vkládá, zůstává v anonymitě.

V Praze jsou celkem čtyři babyboxy. Kromě Libeňského zámku také u radnice Prahy 6, další v Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a babybox je také na budově radnice Prahy 2 na náměstí Míru. 


Autor: Lucie Rychlá

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru