dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - oblacno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí
Lidé se mohli vyjádřit i k tomu, jak hodnotí fungování radnice ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí

Praha 5 uspořádala mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky radnice vyhodnocuje a využije je jako jeden z analytických výstupů chystané Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+.

„Naše městská část roste šíleným tempem. Přitom se do ní investuje, což je samozřejmě dobře, ale investice by měly hlavně naplňovat představy lidí, kteří zde žijí. Proto na radnici Prahy 5 vzniká strategie rozvoje, do níž se může zapojit každý. Tisíce názorů a nápadů místních jsou důkazem toho, že ptát se a otevírat radnici lidem má smysl. Všechny podněty postupně vyhodnocujeme,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Ankety se nejčastěji zúčastňovali starousedlíci z oblasti Smíchova, Košíř a Barrandova, zapojili se ale i lidé z Motola, Hlubočep, Jinonic či Radlic. Více než desetina dotazovaných jsou pak obyvatelé nových rezidenčních projektů. Na škále od jedné do deseti dvě třetiny lidí hodnotí život v Praze 5 sedmi a více body, polovina respondentů považuje svoji životní úroveň za rostoucí.

„Pětka není jen Smíchov nebo Barrandov, je to velká a různorodá městská část. Potřeby místních se v každé lokalitě různí a v tom chceme mít přehled. Jedna věc je, co si na úřadě myslíme, druhá, co lidé opravdu potřebují. Proto jsme se ptali na spokojenost v klíčových oblastech ovlivňujících každodenní život nás všech – bezpečnost, doprava, volnočasové aktivity nebo školství. Pozitivním zjištěním je pro mě obecná spokojenost místních i to, že občané upřednostňují péči o životní prostředí. Naopak mě nepřekvapila naléhavost řešení parkování, kterému se v poslední době intenzivně věnujeme a hledáme vhodná místa pro stavbu parkovacích domů. V Košířích se pak jasně ukazuje, že se k této atraktivní lokalitě přistupovalo necitlivě a během překotné výstavby se zapomínalo na limity infrastruktury. To se musí změnit, “ komentuje výsledky v jednotlivých lokalitách starostka.

Dle výsledků ankety jsou obyvatelé spokojeni i se samotným fungováním radnice. Především kladně byly hodnoceny úřední hodiny, přehlednost ve všech prostorách radnice i profesionalita úředníků.

Z ankety vyplynulo, že pro získání informací o úřadu a dění v Praze využívají občané nejvíce časopis Pětka a webové stránky. Výrazně méně pak sociální sítě. Bezmála čtvrtina respondentů vyslovila s kvalitou webových stránek nespokojenost. Radnice se proto zaměří na zpřehlednění struktury i obsahu radničních stránek. Slibuje i zlepšení komunikace s občany prostřednictvím sociálních sítích.

S ohledem na budoucí rozvoj městské části obyvatelé ve svých odpovědích nejvíce akcentovali životní prostředí, kvalitu a dostupnost parků a hřišť, zajištění bezpečnosti, dále řešení parkování, dopravní infrastruktury včetně té cyklistické.

„U většiny odpovědí ankety jsme si potvrdili, že potřeby obyvatel vnímáme správně. Bohužel, třeba v oblasti dopravy a správy komunikací nejsme zcela páni situace. Určitě ale budeme apelovat na firmy zřízené hlavním městem zodpovědné například za úklid veřejného prostoru, aby se situace zlepšila. Výsledky ankety nám ukazují cestu, kterou bychom se měli v následujících letech vydat, abychom se co nejvíce přiblížili představám našich občanů. Těm moc děkuji za to, že se na rozvoji naší městské části aktivně podílí,“ uzavírá starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.


Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

Včera ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Další články
Nahoru