Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí
Lidé se mohli vyjádřit i k tomu, jak hodnotí fungování radnice ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí

Praha 5 uspořádala mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky radnice vyhodnocuje a využije je jako jeden z analytických výstupů chystané Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+.

„Naše městská část roste šíleným tempem. Přitom se do ní investuje, což je samozřejmě dobře, ale investice by měly hlavně naplňovat představy lidí, kteří zde žijí. Proto na radnici Prahy 5 vzniká strategie rozvoje, do níž se může zapojit každý. Tisíce názorů a nápadů místních jsou důkazem toho, že ptát se a otevírat radnici lidem má smysl. Všechny podněty postupně vyhodnocujeme,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Ankety se nejčastěji zúčastňovali starousedlíci z oblasti Smíchova, Košíř a Barrandova, zapojili se ale i lidé z Motola, Hlubočep, Jinonic či Radlic. Více než desetina dotazovaných jsou pak obyvatelé nových rezidenčních projektů. Na škále od jedné do deseti dvě třetiny lidí hodnotí život v Praze 5 sedmi a více body, polovina respondentů považuje svoji životní úroveň za rostoucí.

„Pětka není jen Smíchov nebo Barrandov, je to velká a různorodá městská část. Potřeby místních se v každé lokalitě různí a v tom chceme mít přehled. Jedna věc je, co si na úřadě myslíme, druhá, co lidé opravdu potřebují. Proto jsme se ptali na spokojenost v klíčových oblastech ovlivňujících každodenní život nás všech – bezpečnost, doprava, volnočasové aktivity nebo školství. Pozitivním zjištěním je pro mě obecná spokojenost místních i to, že občané upřednostňují péči o životní prostředí. Naopak mě nepřekvapila naléhavost řešení parkování, kterému se v poslední době intenzivně věnujeme a hledáme vhodná místa pro stavbu parkovacích domů. V Košířích se pak jasně ukazuje, že se k této atraktivní lokalitě přistupovalo necitlivě a během překotné výstavby se zapomínalo na limity infrastruktury. To se musí změnit, “ komentuje výsledky v jednotlivých lokalitách starostka.

Dle výsledků ankety jsou obyvatelé spokojeni i se samotným fungováním radnice. Především kladně byly hodnoceny úřední hodiny, přehlednost ve všech prostorách radnice i profesionalita úředníků.

Z ankety vyplynulo, že pro získání informací o úřadu a dění v Praze využívají občané nejvíce časopis Pětka a webové stránky. Výrazně méně pak sociální sítě. Bezmála čtvrtina respondentů vyslovila s kvalitou webových stránek nespokojenost. Radnice se proto zaměří na zpřehlednění struktury i obsahu radničních stránek. Slibuje i zlepšení komunikace s občany prostřednictvím sociálních sítích.

S ohledem na budoucí rozvoj městské části obyvatelé ve svých odpovědích nejvíce akcentovali životní prostředí, kvalitu a dostupnost parků a hřišť, zajištění bezpečnosti, dále řešení parkování, dopravní infrastruktury včetně té cyklistické.

„U většiny odpovědí ankety jsme si potvrdili, že potřeby obyvatel vnímáme správně. Bohužel, třeba v oblasti dopravy a správy komunikací nejsme zcela páni situace. Určitě ale budeme apelovat na firmy zřízené hlavním městem zodpovědné například za úklid veřejného prostoru, aby se situace zlepšila. Výsledky ankety nám ukazují cestu, kterou bychom se měli v následujících letech vydat, abychom se co nejvíce přiblížili představám našich občanů. Těm moc děkuji za to, že se na rozvoji naší městské části aktivně podílí,“ uzavírá starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.


Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

Včera ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

Včera v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Praha 1 podpoří komunitní zahrádky

5. května 2021 v 16:21

Pěstování vlastní zeleniny a bylinek není jen výsadou venkovských zahrádek, ale zabydlelo se i v centru. Radnice Prahy 1 proto podporuje zakládání komunitních zahrádek a financuje jejich provoz.

Studenti z Prahy 9 v projektu Příběhy našich sousedů uspěli

5. května 2021 v 07:08

Praha 9 již potřetí podpořila projekt Příběhy našich sousedů, díky kterému se žáci a studenti místních škol setkávali s pamětníky ze své městské části.

Novoměstská radnice se dnes otevřela

4. května 2021 v 10:18

Vyhlídku z ochozu věže a stálou expozici o historii Nového Města pražského si opět můžete užít od úterý 4. května. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, v pondělí je zavírací den.

Praha 11 zakládá další louky

3. května 2021 ve 13:23

Na Jižním Městě zakládá radnice dalších sedm květnatých luk. Od podzimu 2019 jich v různých koutech městské části založili už deset.

Další články
Nahoru