Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí
Lidé se mohli vyjádřit i k tomu, jak hodnotí fungování radnice ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí

Praha 5 uspořádala mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky radnice vyhodnocuje a využije je jako jeden z analytických výstupů chystané Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+.

„Naše městská část roste šíleným tempem. Přitom se do ní investuje, což je samozřejmě dobře, ale investice by měly hlavně naplňovat představy lidí, kteří zde žijí. Proto na radnici Prahy 5 vzniká strategie rozvoje, do níž se může zapojit každý. Tisíce názorů a nápadů místních jsou důkazem toho, že ptát se a otevírat radnici lidem má smysl. Všechny podněty postupně vyhodnocujeme,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Ankety se nejčastěji zúčastňovali starousedlíci z oblasti Smíchova, Košíř a Barrandova, zapojili se ale i lidé z Motola, Hlubočep, Jinonic či Radlic. Více než desetina dotazovaných jsou pak obyvatelé nových rezidenčních projektů. Na škále od jedné do deseti dvě třetiny lidí hodnotí život v Praze 5 sedmi a více body, polovina respondentů považuje svoji životní úroveň za rostoucí.

„Pětka není jen Smíchov nebo Barrandov, je to velká a různorodá městská část. Potřeby místních se v každé lokalitě různí a v tom chceme mít přehled. Jedna věc je, co si na úřadě myslíme, druhá, co lidé opravdu potřebují. Proto jsme se ptali na spokojenost v klíčových oblastech ovlivňujících každodenní život nás všech – bezpečnost, doprava, volnočasové aktivity nebo školství. Pozitivním zjištěním je pro mě obecná spokojenost místních i to, že občané upřednostňují péči o životní prostředí. Naopak mě nepřekvapila naléhavost řešení parkování, kterému se v poslední době intenzivně věnujeme a hledáme vhodná místa pro stavbu parkovacích domů. V Košířích se pak jasně ukazuje, že se k této atraktivní lokalitě přistupovalo necitlivě a během překotné výstavby se zapomínalo na limity infrastruktury. To se musí změnit, “ komentuje výsledky v jednotlivých lokalitách starostka.

Dle výsledků ankety jsou obyvatelé spokojeni i se samotným fungováním radnice. Především kladně byly hodnoceny úřední hodiny, přehlednost ve všech prostorách radnice i profesionalita úředníků.

Z ankety vyplynulo, že pro získání informací o úřadu a dění v Praze využívají občané nejvíce časopis Pětka a webové stránky. Výrazně méně pak sociální sítě. Bezmála čtvrtina respondentů vyslovila s kvalitou webových stránek nespokojenost. Radnice se proto zaměří na zpřehlednění struktury i obsahu radničních stránek. Slibuje i zlepšení komunikace s občany prostřednictvím sociálních sítích.

S ohledem na budoucí rozvoj městské části obyvatelé ve svých odpovědích nejvíce akcentovali životní prostředí, kvalitu a dostupnost parků a hřišť, zajištění bezpečnosti, dále řešení parkování, dopravní infrastruktury včetně té cyklistické.

„U většiny odpovědí ankety jsme si potvrdili, že potřeby obyvatel vnímáme správně. Bohužel, třeba v oblasti dopravy a správy komunikací nejsme zcela páni situace. Určitě ale budeme apelovat na firmy zřízené hlavním městem zodpovědné například za úklid veřejného prostoru, aby se situace zlepšila. Výsledky ankety nám ukazují cestu, kterou bychom se měli v následujících letech vydat, abychom se co nejvíce přiblížili představám našich občanů. Těm moc děkuji za to, že se na rozvoji naší městské části aktivně podílí,“ uzavírá starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.


Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Další články
Nahoru