Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí
Lidé se mohli vyjádřit i k tomu, jak hodnotí fungování radnice ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Do ankety zaměřené na spokojenost s životem v Praze 5 se zapojilo 2 300 lidí

Praha 5 uspořádala mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky radnice vyhodnocuje a využije je jako jeden z analytických výstupů chystané Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+.

„Naše městská část roste šíleným tempem. Přitom se do ní investuje, což je samozřejmě dobře, ale investice by měly hlavně naplňovat představy lidí, kteří zde žijí. Proto na radnici Prahy 5 vzniká strategie rozvoje, do níž se může zapojit každý. Tisíce názorů a nápadů místních jsou důkazem toho, že ptát se a otevírat radnici lidem má smysl. Všechny podněty postupně vyhodnocujeme,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Ankety se nejčastěji zúčastňovali starousedlíci z oblasti Smíchova, Košíř a Barrandova, zapojili se ale i lidé z Motola, Hlubočep, Jinonic či Radlic. Více než desetina dotazovaných jsou pak obyvatelé nových rezidenčních projektů. Na škále od jedné do deseti dvě třetiny lidí hodnotí život v Praze 5 sedmi a více body, polovina respondentů považuje svoji životní úroveň za rostoucí.

„Pětka není jen Smíchov nebo Barrandov, je to velká a různorodá městská část. Potřeby místních se v každé lokalitě různí a v tom chceme mít přehled. Jedna věc je, co si na úřadě myslíme, druhá, co lidé opravdu potřebují. Proto jsme se ptali na spokojenost v klíčových oblastech ovlivňujících každodenní život nás všech – bezpečnost, doprava, volnočasové aktivity nebo školství. Pozitivním zjištěním je pro mě obecná spokojenost místních i to, že občané upřednostňují péči o životní prostředí. Naopak mě nepřekvapila naléhavost řešení parkování, kterému se v poslední době intenzivně věnujeme a hledáme vhodná místa pro stavbu parkovacích domů. V Košířích se pak jasně ukazuje, že se k této atraktivní lokalitě přistupovalo necitlivě a během překotné výstavby se zapomínalo na limity infrastruktury. To se musí změnit, “ komentuje výsledky v jednotlivých lokalitách starostka.

Dle výsledků ankety jsou obyvatelé spokojeni i se samotným fungováním radnice. Především kladně byly hodnoceny úřední hodiny, přehlednost ve všech prostorách radnice i profesionalita úředníků.

Z ankety vyplynulo, že pro získání informací o úřadu a dění v Praze využívají občané nejvíce časopis Pětka a webové stránky. Výrazně méně pak sociální sítě. Bezmála čtvrtina respondentů vyslovila s kvalitou webových stránek nespokojenost. Radnice se proto zaměří na zpřehlednění struktury i obsahu radničních stránek. Slibuje i zlepšení komunikace s občany prostřednictvím sociálních sítích.

S ohledem na budoucí rozvoj městské části obyvatelé ve svých odpovědích nejvíce akcentovali životní prostředí, kvalitu a dostupnost parků a hřišť, zajištění bezpečnosti, dále řešení parkování, dopravní infrastruktury včetně té cyklistické.

„U většiny odpovědí ankety jsme si potvrdili, že potřeby obyvatel vnímáme správně. Bohužel, třeba v oblasti dopravy a správy komunikací nejsme zcela páni situace. Určitě ale budeme apelovat na firmy zřízené hlavním městem zodpovědné například za úklid veřejného prostoru, aby se situace zlepšila. Výsledky ankety nám ukazují cestu, kterou bychom se měli v následujících letech vydat, abychom se co nejvíce přiblížili představám našich občanů. Těm moc děkuji za to, že se na rozvoji naší městské části aktivně podílí,“ uzavírá starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.


Autor: TZ, red

Ve třicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto městských částech

17. září 2021 v 08:19

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nová pítka a mlhoviště v parcích Prahy 6

17. září 2021 v 06:27

V Praze 6 nechala radnice instalovat nová pítka a mlhoviště v parcích u dětských hřišť. Jedno najdete na Lotyšském a druhé na Puškinově náměstí v Bubenči.

V rámci Dnů Prahy 15 se konala akce Pestrá Hostivař

14. září 2021 ve 23:24

V rámci několikadenních slavností sportu a kultury s názvem Dny Prahy 15 se v neděli odpoledne konala na Kozinově náměstí akce Pestrá Hostivař. Program odstartovali Pardálové se staropražskými písničkami, dále vystoupila ukrajinská skupina IGNIS a na závěr kapela The...

Praha 8: Dobrovolný úklid Ďáblického háje

13. září 2021 v 16:46

Praha 8 zve dobrovolníky. V sobotu 18. září se bude uklízet Ďáblický háj.

Na Hanspaulce vznikla první školní ulice

13. září 2021 ve 12:13

Od dnešního rána do 8. října v časech mezi 7:30 a 8. hodinou je omezen vjezd všem motorovým vozidlům do ulice Na Čihadle v úseku mezi křížením s ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce.

Zájemci si mohou rezervovat svatební obřad na data plná dvojek

12. září 2021 v 10:34

2. 2., 20. 2. a 22. 2. 2022 jsou data, která nepochybně skrývají jistou symboliku a kouzlo. A uzavřít sňatek v takto zajímavých dnech, je pro mnohé nastávající manžele vždy lákavá možnost. Pokud tedy právě vy plánujete se svými partnery svatební obřad, čeká na vás jedinečná příležitost oficiálně...

Prosecký podzim 2021

11. září 2021 ve 13:05

V neděli 19. září v Parku Přátelství na Proseku se od 14 do 18 hodin koná odpolední přehlídka volnočasových aktivit organizací z Prahy 9. Rodinné odpoledne má podtitul Dveře volného času dokořán. Večer bude patřit koncertu Pražské mobilní zvonohry Petra Rudolfa Manouška a na závěr je připraven...

Newyorský hasič Manahan přijede do Prahy

10. září 2021 v 06:10

Hasičský záchranný sbor hl.m. Prahy si připomíná 20. výročí teroristických útoků na budovy Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku. Při této příležitosti zavítá do České republiky newyorský hasič James Manahan, který se účastnil záchranných prací přímo...

Další články
Nahoru