Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Do 44 let netušil, že má jen jednu ledvinu. Nepodceňujte prevenci, vzkazuje
Se svou dcerou. Zdroj foto: se svolením pana Svena

Do 44 let netušil, že má jen jednu ledvinu. Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy osmnáctiletý Sven z Plzně nemohl takové informaci vůbec uvěřit, protože neměl nikdy žádné zdravotní komplikace, které by na absenci jedné ledviny poukazovaly.

S jednou ledvinou se narodil a také žil až do svých nynějších 44 let bez problémů – avšak jen bez zjevných příznaků. Ve skutečnosti v jeho organismu propuklo progresivní chronické onemocnění ledviny, které bylo letos v srpnu diagnostikováno ve středně pokročilém stádiu.    

S jednou ledvinou šel život dál 

„Jako mladý jsem tu informaci tenkrát moc neřešil, neuměl jsem si ani představit, co to znamená. Lékaři mě ujistili, že mám druhou, větší a plně funkční ledvinu, která kompenzuje funkci té chybějící, navíc mi z toho neplynula ani žádná omezení. Vzpomínám si jen, že to na mě padlo, když jsem se vrátil domů. Šel jsem to říct mámě a samozřejmě mě pak přepadaly otázky, proč zrovna já, jak budu dál žít a podobně. Nicméně jsem věřil lékařům a tomu, že budu bez dalších komplikací, že si jen na sebe musím dávat větší pozor, aby se mi třeba nestal úraz, který by mou jedinou ledvinu mohl ohrozit,” vzpomíná muž.  

Sven pracuje jako manažer ve zdravotnictví a sleduje osvětové kampaně k různým závažným onemocněním, které vyzdvihují důležitost preventivních prohlídek. Mimo jiné se tak dozvěděl také o existenci preventivní prohlídky ledvin.

„Na prohlídku hrazenou pojišťovnou zahrnující orientační vyšetření moči má každý pacient nárok jednou za dva roky. U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi ji doplňuje také laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (eGFR). A to od 50 let věku každé čtyři roky. Tato vyšetření umožňují včasnou diagnostiku onemocnění ledvin. Díky tomu může být pacient referován do specializovaného nefrologického pracoviště a zahájena léčba. Cílem je zpomalit rozvoj onemocnění a snížit nutnost dialyzační léčby,“ vysvětluje Romana Ryšavá z Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Přestože Sven nikdy neměl žádné potíže, rozhodl se vyšetření absolvovat. „Byl jsem hodně překvapený, když mi lékaři sdělili, že funkce mé jedné ledviny postupně selhávají. Jsem typický zástupce té části populace, která chodí k lékaři jen, když jí něco je. Já chodil na očkování proti chřipce nebo když jsem měl angínu. Ačkoli jsem neměl žádné příznaky ani komplikace, nakonec jsem sám na preventivní vyšetření ledvin šel – a díky tomu se onemocnění podařilo podchytit ve fázi, kdy je stále možné brzdit jeho progresi,” popisuje Sven. 

„Přiznám se, že to pro mě bylo zastavení, přišlo zamyšlení nad dalším životem s nemocí. Nyní jsem ale v pravidelné nefrologické péči, lékařům plně důvěřuji a spoléhám i na medicínský pokrok, který v současné době postupuje rychle kupředu.”  Sven měl v tomto ohledu štěstí v neštěstí. Stal se jedním z prvních pacientů, kterému byl k léčbě nasazen lék úspěšně používaný v diabetologii, který byl teprve nedávno schválen také pro použití v nefrologii.  

Důležitost prevence a osvěty

„Nemám v tuto chvíli žádné komplikace, které by mi ztěžovaly život, podle všeho by se onemocnění, díky léku, který má zatím výborné výsledky, mělo podařit přibrzdit,” říká. Sven patří mezi pacienty, kteří nevykazovali ani žádné rizikové faktory běžně přispívající k rozvoji tohoto onemocnění, jako jsou například vysoký krevní tlak, cukrovka nebo problémy se srdcem. 

 „Myslím, že jsem vedl a vedu celkem zdravý život, nekouřím, nepiju tvrdý alkohol. Šokovalo mě ale, že až třetina pacientů s diagnostikovaným onemocněním ledvin končí na dialýze, aniž by měli jakékoli předchozí problémy. Zde vidím určitý systémový nedostatek v nastavení preventivní péče. Lidi by podle mě měli být cíleně zvaní na preventivní prohlídky, měla by kolem toho být větší osvěta, která funguje v rámci prevence jiných závažných onemocnění, například karcinomu prsu,” myslí si Sven.  

„Člověk je z diagnózy nejdříve v šoku, pak ji v panice odmítá a nakonec se s ní postupně smiřuje a hledá cesty, jak s ní žít – nejinak tomu bylo u mě,” popisuje svou reakci na životní změnu. Dle jeho slov ho v těžkých chvílích podržela partnerka a jeho dalším hnacím motorem v životě jsou také dvě děti z předchozího vztahu.

„Neuvědomuji si, že bych kdy dělal něco špatně, jen bych teď chtěl trochu zhubnout, naordinovat si pestřejší stravu. Diagnózou samozřejmě byli překvapeni i všichni mí přátelé a známí. Život pro mě ale rozhodně nekončí, mám velké plány, chci tu být pro děti co nejdéle a plně důvěřuji postupu lékařů a vědeckému pokroku.” 

Lidem, kteří si jeho příběh přečtou, by vzkázal následující: „Zdraví je vrtkavé, jen si to často ve všem shonu nestíháme uvědomovat. Když ho máme, bereme ho jako samozřejmost, ale život je o něčem jiném než o neustálé práci a honbě za úspěchy a výsledky. Zastavte se, myslete na sebe, svoji rodinu a své zdraví a choďte na preventivní prohlídky. To, že jste dnes zdraví, neznamená, že zítra budete taky.”


Autor: Lucie Rychlá

Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

6. prosince 2022 v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

6. prosince 2022 v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Další články
Nahoru