dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pražský život

Dny prevence programu POMOC. Bezplatné měření cholesterolu a glykémie

Počtvrté se letos konají tradiční Dny prevence programu POMOC. V  Praze budou mít lidé možnost zjistit své riziko mozkové mrtvice a poradit se s odborníky 19. června. Doposud se podařilo odhalit nebezpečnou fibrilaci síní u téměř 4 % lidí z 2 755 vyšetřených.

Cévní mozková příhoda ischemická (iCMP), lidově zvaná mozková mrtvice, zůstává devastujícím onemocněním i přes maximální úsilí současné medicíny. Naopak je v civilizovaných zemích oproti ischemické chorobě srdeční a infarktu myokardu na postupu a drží smutné třetí místo mezi příčinami úmrtí.

V pátek 19. června proběhne Den prevence v Praze v budově Hlavního nádraží. Měření probíhat po celý den od 8 do 20 hodin. Veřejnost si během těchto dnů bude moci zdarma zjistit své riziko ohrožení mrtvicí a poradit se se specialisty o možnostech prevence. V dopoledních hodinách jim bude poskytnuto také bezplatné měření cholesterolu a glykémie v krvi. K dispozici bude lékař a zdravotní sestry, se kterými bude možné konzultovat zjištěné výsledky a poradit se o vhodných možnostech prevence.

Dny prevence programu POMOC pomohou i letos odhalit tichého nepřítele
Mozková mrtvice je nejčastější příčinou nemocnosti a invalidity a zároveň jednou z nejčastějších příčin úmrtí v rozvinutých zemích. V České republice postihne až 40 tisíc lidí ročně.

„Na vzniku cévní mozkové příhody se podílí především rizikové faktory jako zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Významné riziko představuje také nejčastější porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní. Tato rizika můžeme a musíme účinně ovlivnit,“ varuje prof. MUDr. Richard Češka, CSc., z Centra preventivní kardiologie, 3. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha.


Další články
Nahoru