dnes
Úterý - mlha
15°C
zítra
Středa - zatazeno
16°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
15°C
Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny
Folklórní soubor ze Žiliny. Foto: JP

Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny

V areálu SK Horní Měcholupy byl v sobotu zakončen celotýdenní seriál akcí pro veřejnost Dny Prahy 15. Během odpoledne plného sportovních a kulturních akcí se prezentovala řada klubů a spolků působících v patnácté městské části. 

Vystoupily i folklórní soubory Cipovička, Spievanky a Vršanská muzika. Jsou ze Žiliny, partnerského města Prahy 15. Akce se zúčastnil také primátor Žiliny Peter Fiabáne, který se poprvé setkal se starostou „patnáctky“ Milanem Wenzlem a dalším představiteli této městské části.

primator-zilina

Primátor Žiliny Peter Fiabáne

„Jsem moc rád, že jsme mohli dorazit. Takové akce podporují v lidech pocit sounáležitosti s místem, kde žijí, a to je velmi důležité. Byl bych rád, kdyby s Prahou 15 v budoucnu pokračovala nejen společenská a kulturní výměna, ale abychom našli i odbornější oblasti, ve kterých budeme spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti. Jde třeba o dopravu, parkování, investice, školství a sociální oblast,“ sdělil serveru Pražský patriot Fiabáne.

„Dáváme si domácí úkol, že až se vrátíme do Žiliny, zamyslíme se nad tím, jak naše partnerství posunout k hlubší spolupráci. Jsem přesvědčen, že by mohla být prospěšná pro obě strany,“ dodal slovenský politik. 

„Vzhledem k tomu, že jsme se setkali poprvé, jsem mile překvapen, že pana primátora nezajímala jen kultura, ale i dění na úřadě a v naší městské části. Zajímal se například o to, jak rozdělujeme sociální byty, jak začleňujeme do systému lidi bez domova. Porozuměli jsme si a věřím, že si v budoucnu budeme vyměňovat zkušenosti,“ reagoval Milan Wenzl.

„Dny Prahy 15 jsou skvělé v tom, že se zde mohou poutavou formou prezentovat kluby a spolky, které dohromady vytvářejí širokou nabídku volnočasových aktivit. Je to také příležitost pro lidi, kteří se do naší městské části přistěhovali, aby viděli, že to tu žije,“ dodal. 

dny-prahy-15-a Na sobotní akci nechyběl stánek Obce baráčníků Horní Měcholupy. „Ve spolupráci s radnicí pořádáme po celý rok řadu akcí, například baráčnický ples, májové veselice, pálení čarodějnic, pietní i sportovní akce. Takže ani tady nemůžeme chybět,“ usmál se rychtář hornoměcholupských baráčníku Miloslav Rýdl.

„Na aktivity zdejších baráčníků jsem velmi hrdý. Těší mě, že se zapojuje i mladá generace. Kde není aktivní spolková činnost, tam je to mrtvé. U nás to žije,“ podotkl starosta Wenzl, který má v tamní baráčnické obci funkci pantatínka.

„Máme 92 registrovaných členů, ale příznivců je mnohem více. Mnozí z nich nám dobrovolnicky pomáhají na akcích, Dny Prahy 15 nejsou výjimkou,“ uvedla berní baráčníků Zdena Holečková.

Na sobotní akci byla k vidění i organizace Aktivní senioři Praha 15. Učastní se každoročně. U jejího stánku mohli lidé zdarma ochutnávat kremrole a další sladkosti, které senioři napekli.

„Snažíme se dodržovat význam slova aktivní v našem názvu. Po celý rok organizujeme procházky, turistické výšlapy i týdenní pobyty. Máme pro zájemce taneční, pěvecký nebo třeba počítačový kroužek. Lidé k nám mohou chodit cvičit, vařit i si jen tak povídat, scházíme se každý týden. V současnosti máme 220 členů, některým je i přes 90 let,“ sdělila předsedkyně Aktivních seniorů Prahy 15 Jana Topolová.

„Díky podpoře Prahy 15 máme klubovnu, která je otevřena pro všechny zájemce,“ dodala. Senioři se schází každé pondělí od 14 do 16 hodin v objektu „Varta“ v Boloňské ulici.

Sobotní zakončení Dnů Prahy 15 moderoval Josef Melen. „Je úžasné, že i když jste v hlavním městě, na této akci se cítíte jako na venkovském setkání sousedů. Lidé tu nejsou na neosobním jarmarku, znají se, užívají si to. Taková atmosféra je typická pro akce v Praze 15,“ podotkl.


Oslavte Den turistických informačních center s Prague City Tourism

Včera ve 14:42

Ve čtvrtek 24. října máte příležitost vyzkoušet si práci v turistickém informačním středisku v centru Prahy, zúčastnit se zábavného kvízu a odnést si sladkou odměnu. Přijďte mezi 9. a 19. hodinou do informačního centra Prague City Tourism (PCT) Na Můstku...

Náměstí Republiky se oblékne do podzimního kabátu

Včera ve 14:30

Na náměstí Republiky v Praze začnou tuto středu Podzimní trhy. Prodejní stánky zdobené podzimními dekoracemi nabídnou tradiční pochutiny i tematické dárkové a dušičkové drobnosti. Trhy začnou ve středu 23. října a potrvají do 2. listopadu.

Praha 6 zve na procházku: Průmysl v Bubenči a Dejvicích

Včera v 10:15

Komentovaná procházka s průvodkyní Hedvikou Čenkovou v sobotu 9. listopadu. Sraz na konečné tramvajové zastávce Nádraží Podbaba ve 14 hodin. Vstup zdarma.

Praha 5 zve do Domu jógy Anděl na den otevřených dveří

Včera v 08:42

Dům jógy Anděl zve všechny zájemce v sobotu 2. listopadu na Den otevřených dveří, během kterého budete mít možnost si vyzkoušet různé styly jógy, a třeba i takové, na které jste si ještě netroufli nebo o kterých jste třeba ještě ani neslyšeli, speciální hloubkové masáže či působení...

Olšanskými hřbitovy za architekty a stavitely

Včera v 07:06

Komentovaná procházka se koná ve středu 23. října.

Praha 5 zve na Sladký život na Andělu

20. října 2019 v 10:55

Ve středu 13. listopadu na pěší zóně Anděl hýčkat své chuťové pohárky záplavou cukrovinek, dortů, sladkých pokrmů, nápojů a delikates. Připraveno bude více jak 30 stánků s nepřeberným výběrem čokolád, barevných makronek, sicilských cannoli, belgických pralinek, amerických donuts či britských...

Ro(c)kování Jiřího Černého v Kaštanu

19. října 2019 v 10:27

Pravidelná celovečerní poslechová antidiskotéka nejznámějšího z českých hudebních publicistů v pondělí 21. října.

Den válečných veteránů v Praze 8: Lampionový průvod a pouštění lodiček

18. října 2019 v 09:25

Připomeňte si ty, kteří zažívali hrůzy válek 20. století v pondělí 11. listopadu od 18 hodin.

Podzimní floristika na radnici

18. října 2019 v 07:29

Praha 13 zve na vlastnoruční tvoření a výrobu podzimních dekorací 31. října od 11 hodin.

Další články
Nahoru