dnes
Čtvrtek - polojasno
17°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - polojasno
24°C
Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny
Folklórní soubor ze Žiliny. Foto: JP

Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny

V areálu SK Horní Měcholupy byl v sobotu zakončen celotýdenní seriál akcí pro veřejnost Dny Prahy 15. Během odpoledne plného sportovních a kulturních akcí se prezentovala řada klubů a spolků působících v patnácté městské části. 

Vystoupily i folklórní soubory Cipovička, Spievanky a Vršanská muzika. Jsou ze Žiliny, partnerského města Prahy 15. Akce se zúčastnil také primátor Žiliny Peter Fiabáne, který se poprvé setkal se starostou „patnáctky“ Milanem Wenzlem a dalším představiteli této městské části.

primator-zilina

Primátor Žiliny Peter Fiabáne

„Jsem moc rád, že jsme mohli dorazit. Takové akce podporují v lidech pocit sounáležitosti s místem, kde žijí, a to je velmi důležité. Byl bych rád, kdyby s Prahou 15 v budoucnu pokračovala nejen společenská a kulturní výměna, ale abychom našli i odbornější oblasti, ve kterých budeme spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti. Jde třeba o dopravu, parkování, investice, školství a sociální oblast,“ sdělil serveru Pražský patriot Fiabáne.

„Dáváme si domácí úkol, že až se vrátíme do Žiliny, zamyslíme se nad tím, jak naše partnerství posunout k hlubší spolupráci. Jsem přesvědčen, že by mohla být prospěšná pro obě strany,“ dodal slovenský politik. 

„Vzhledem k tomu, že jsme se setkali poprvé, jsem mile překvapen, že pana primátora nezajímala jen kultura, ale i dění na úřadě a v naší městské části. Zajímal se například o to, jak rozdělujeme sociální byty, jak začleňujeme do systému lidi bez domova. Porozuměli jsme si a věřím, že si v budoucnu budeme vyměňovat zkušenosti,“ reagoval Milan Wenzl.

„Dny Prahy 15 jsou skvělé v tom, že se zde mohou poutavou formou prezentovat kluby a spolky, které dohromady vytvářejí širokou nabídku volnočasových aktivit. Je to také příležitost pro lidi, kteří se do naší městské části přistěhovali, aby viděli, že to tu žije,“ dodal. 

dny-prahy-15-a Na sobotní akci nechyběl stánek Obce baráčníků Horní Měcholupy. „Ve spolupráci s radnicí pořádáme po celý rok řadu akcí, například baráčnický ples, májové veselice, pálení čarodějnic, pietní i sportovní akce. Takže ani tady nemůžeme chybět,“ usmál se rychtář hornoměcholupských baráčníku Miloslav Rýdl.

„Na aktivity zdejších baráčníků jsem velmi hrdý. Těší mě, že se zapojuje i mladá generace. Kde není aktivní spolková činnost, tam je to mrtvé. U nás to žije,“ podotkl starosta Wenzl, který má v tamní baráčnické obci funkci pantatínka.

„Máme 92 registrovaných členů, ale příznivců je mnohem více. Mnozí z nich nám dobrovolnicky pomáhají na akcích, Dny Prahy 15 nejsou výjimkou,“ uvedla berní baráčníků Zdena Holečková.

Na sobotní akci byla k vidění i organizace Aktivní senioři Praha 15. Učastní se každoročně. U jejího stánku mohli lidé zdarma ochutnávat kremrole a další sladkosti, které senioři napekli.

„Snažíme se dodržovat význam slova aktivní v našem názvu. Po celý rok organizujeme procházky, turistické výšlapy i týdenní pobyty. Máme pro zájemce taneční, pěvecký nebo třeba počítačový kroužek. Lidé k nám mohou chodit cvičit, vařit i si jen tak povídat, scházíme se každý týden. V současnosti máme 220 členů, některým je i přes 90 let,“ sdělila předsedkyně Aktivních seniorů Prahy 15 Jana Topolová.

„Díky podpoře Prahy 15 máme klubovnu, která je otevřena pro všechny zájemce,“ dodala. Senioři se schází každé pondělí od 14 do 16 hodin v objektu „Varta“ v Boloňské ulici.

Sobotní zakončení Dnů Prahy 15 moderoval Josef Melen. „Je úžasné, že i když jste v hlavním městě, na této akci se cítíte jako na venkovském setkání sousedů. Lidé tu nejsou na neosobním jarmarku, znají se, užívají si to. Taková atmosféra je typická pro akce v Praze 15,“ podotkl.


Praha 15: Termíny k uzavření sňatku v roce 2021

Dnes v 08:08

Praha 15 oznámila termíny k uzavření sňatku na rok 2021. Obřady se konají v budově úřadu.

Čtvrtek: 50+ jóga na Národní

Včera v 17:09

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení, při kterém lektorka bere v úvahu možnosti každého klienta. Hodina jógy 50+ s Dianou Bounni ve čtvrtek 1. října ve 14 hodin.

Praha 5: Oktoberfest na Andělu

29. září 2020 v 10:52

Smíchovský Oktoberfest se koná ve středu a čtvrtek 30. září a 1. října od 10 do 20 hodin na pěší zóně Anděl.

Zítra: Svatomichaelská pouť

28. září 2020 v 11:39

Na svátek sv. Michaela u kaple sv. Michaela, která byla postavena na konci 17. století, bude poutní slavnost zahájena divadlem nejen pro děti, představením Perníková chaloupka. U pěti stánků nakoupíte květiny, nejrůznější ozdoby, občerstvíte se doma napečenými dobrotami a na místě uvařenými...

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

26. září 2020 v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Podívejte se do mikrosvěta hub

25. září 2020 v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

24. září 2020 ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 podpořila udělení Řádu Bílého lva válečnému letci

24. září 2020 v 11:54

Zastupitelstvo městské části Praha 4 včera podpořilo svým usnesením návrh na udělení Řádu Bílého lva (in memoriam) válečnému letci Royal Air Force Jaroslavu Hofrichterovi, kterému bylo v roce 2008 uděleno čestné občanství Prahy 4. Podnět k vyznamenání Řádem Bílého lva vzešel z městské části Praha...

Vyšehradský voříšek na Letní scéně

24. září 2020 v 09:46

Festival Vyšehradský voříšek se koná v sobotu 3. října na Letní scéně Vyšehrad a v přilehlém parku. Akce, která podporuje zodpovědné adopce psů z útulků, přichází právě v době, kdy se do útulků vrací řada pejsků zbrkle adoptovaných během jarní karantény, kdy rodiče chtěli zabavit děti a mít důvod...

Další články
Nahoru