dnes
Pátek - jasno
1°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
8°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
11°C
Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny
Folklórní soubor ze Žiliny. Foto: JP

Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny

V areálu SK Horní Měcholupy byl v sobotu zakončen celotýdenní seriál akcí pro veřejnost Dny Prahy 15. Během odpoledne plného sportovních a kulturních akcí se prezentovala řada klubů a spolků působících v patnácté městské části. 

Vystoupily i folklórní soubory Cipovička, Spievanky a Vršanská muzika. Jsou ze Žiliny, partnerského města Prahy 15. Akce se zúčastnil také primátor Žiliny Peter Fiabáne, který se poprvé setkal se starostou „patnáctky“ Milanem Wenzlem a dalším představiteli této městské části.

primator-zilina

Primátor Žiliny Peter Fiabáne

„Jsem moc rád, že jsme mohli dorazit. Takové akce podporují v lidech pocit sounáležitosti s místem, kde žijí, a to je velmi důležité. Byl bych rád, kdyby s Prahou 15 v budoucnu pokračovala nejen společenská a kulturní výměna, ale abychom našli i odbornější oblasti, ve kterých budeme spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti. Jde třeba o dopravu, parkování, investice, školství a sociální oblast,“ sdělil serveru Pražský patriot Fiabáne.

„Dáváme si domácí úkol, že až se vrátíme do Žiliny, zamyslíme se nad tím, jak naše partnerství posunout k hlubší spolupráci. Jsem přesvědčen, že by mohla být prospěšná pro obě strany,“ dodal slovenský politik. 

„Vzhledem k tomu, že jsme se setkali poprvé, jsem mile překvapen, že pana primátora nezajímala jen kultura, ale i dění na úřadě a v naší městské části. Zajímal se například o to, jak rozdělujeme sociální byty, jak začleňujeme do systému lidi bez domova. Porozuměli jsme si a věřím, že si v budoucnu budeme vyměňovat zkušenosti,“ reagoval Milan Wenzl.

„Dny Prahy 15 jsou skvělé v tom, že se zde mohou poutavou formou prezentovat kluby a spolky, které dohromady vytvářejí širokou nabídku volnočasových aktivit. Je to také příležitost pro lidi, kteří se do naší městské části přistěhovali, aby viděli, že to tu žije,“ dodal. 

dny-prahy-15-a Na sobotní akci nechyběl stánek Obce baráčníků Horní Měcholupy. „Ve spolupráci s radnicí pořádáme po celý rok řadu akcí, například baráčnický ples, májové veselice, pálení čarodějnic, pietní i sportovní akce. Takže ani tady nemůžeme chybět,“ usmál se rychtář hornoměcholupských baráčníku Miloslav Rýdl.

„Na aktivity zdejších baráčníků jsem velmi hrdý. Těší mě, že se zapojuje i mladá generace. Kde není aktivní spolková činnost, tam je to mrtvé. U nás to žije,“ podotkl starosta Wenzl, který má v tamní baráčnické obci funkci pantatínka.

„Máme 92 registrovaných členů, ale příznivců je mnohem více. Mnozí z nich nám dobrovolnicky pomáhají na akcích, Dny Prahy 15 nejsou výjimkou,“ uvedla berní baráčníků Zdena Holečková.

Na sobotní akci byla k vidění i organizace Aktivní senioři Praha 15. Učastní se každoročně. U jejího stánku mohli lidé zdarma ochutnávat kremrole a další sladkosti, které senioři napekli.

„Snažíme se dodržovat význam slova aktivní v našem názvu. Po celý rok organizujeme procházky, turistické výšlapy i týdenní pobyty. Máme pro zájemce taneční, pěvecký nebo třeba počítačový kroužek. Lidé k nám mohou chodit cvičit, vařit i si jen tak povídat, scházíme se každý týden. V současnosti máme 220 členů, některým je i přes 90 let,“ sdělila předsedkyně Aktivních seniorů Prahy 15 Jana Topolová.

„Díky podpoře Prahy 15 máme klubovnu, která je otevřena pro všechny zájemce,“ dodala. Senioři se schází každé pondělí od 14 do 16 hodin v objektu „Varta“ v Boloňské ulici.

Sobotní zakončení Dnů Prahy 15 moderoval Josef Melen. „Je úžasné, že i když jste v hlavním městě, na této akci se cítíte jako na venkovském setkání sousedů. Lidé tu nejsou na neosobním jarmarku, znají se, užívají si to. Taková atmosféra je typická pro akce v Praze 15,“ podotkl.


U stanice metra Vltavská představí nový mural

Včera v 19:00

V úterý 10. prosince bude v 8:30 hodin u stanice metra Vltavská oficiálně představeno nové výtvarné dílo na stěně vnějšího atria. Velkoplošná malba vznikla na základě výtvarné soutěž Mural Art Vltavská, kterou letos zrealizovala Praha 7 společně s pražským dopravím podnikem. Představení nového...

Dýně a cukety na pražských polích sklízely školy a domovy pro seniory

4. prosince 2019 v 15:54

Praha je obklopena prstencem lánů, které postupně procházejí změnami, aby hospodaření na nich bylo šetrnější k životnímu prostředí. Město má ve své správě přibližně 1650 hektarů zemědělské půdy. V současné době jsou velké lány rozčleňovány na menší políčka, tvoří se také nové meze, remízky, polní...

British Airways obhájila za rok 2019 titul Nejtišší dopravce na Letišti Václava Havla

3. prosince 2019 v 15:47

V letošním ročníku soutěže Nejtišší dopravce, kterou pořádá Letiště Praha ve spolupráci s Městskou částí Praha 6, zvítězila britská letecká společnost British Airways (BA). Křišťálovou trofej vítězi předali zástupci Letiště Praha a radnice Prahy 6 během pravidelného setkání zástupců letiště se...

Letos naposledy zve Praha 2 do krytu Folimanka

2. prosince 2019 ve 12:23

Po celý rok, jednou měsíčně, umožnila radnice Prahy 2 vstup do krytu Folimanka. Letošní poslední prohlídka se koná v sobotu 14. prosince od 9 do 15 hodin. V bunkru uvidíte výstavu Pražské plenéry. Zároveň se koná workshop ke hře Skryté příběhy. Poslední prodlídky v tomto roce nabídne...

Další články
Nahoru