dnes
Středa - polojasno
23°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
19°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
20°C
Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny
Folklórní soubor ze Žiliny. Foto: JP

Dny Prahy 15 vyvrcholily v areálu hornoměcholupského hřiště, dorazili hosté až ze Žiliny

V areálu SK Horní Měcholupy byl v sobotu zakončen celotýdenní seriál akcí pro veřejnost Dny Prahy 15. Během odpoledne plného sportovních a kulturních akcí se prezentovala řada klubů a spolků působících v patnácté městské části. 

Vystoupily i folklórní soubory Cipovička, Spievanky a Vršanská muzika. Jsou ze Žiliny, partnerského města Prahy 15. Akce se zúčastnil také primátor Žiliny Peter Fiabáne, který se poprvé setkal se starostou „patnáctky“ Milanem Wenzlem a dalším představiteli této městské části.

primator-zilina

Primátor Žiliny Peter Fiabáne

„Jsem moc rád, že jsme mohli dorazit. Takové akce podporují v lidech pocit sounáležitosti s místem, kde žijí, a to je velmi důležité. Byl bych rád, kdyby s Prahou 15 v budoucnu pokračovala nejen společenská a kulturní výměna, ale abychom našli i odbornější oblasti, ve kterých budeme spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti. Jde třeba o dopravu, parkování, investice, školství a sociální oblast,“ sdělil serveru Pražský patriot Fiabáne.

„Dáváme si domácí úkol, že až se vrátíme do Žiliny, zamyslíme se nad tím, jak naše partnerství posunout k hlubší spolupráci. Jsem přesvědčen, že by mohla být prospěšná pro obě strany,“ dodal slovenský politik. 

„Vzhledem k tomu, že jsme se setkali poprvé, jsem mile překvapen, že pana primátora nezajímala jen kultura, ale i dění na úřadě a v naší městské části. Zajímal se například o to, jak rozdělujeme sociální byty, jak začleňujeme do systému lidi bez domova. Porozuměli jsme si a věřím, že si v budoucnu budeme vyměňovat zkušenosti,“ reagoval Milan Wenzl.

„Dny Prahy 15 jsou skvělé v tom, že se zde mohou poutavou formou prezentovat kluby a spolky, které dohromady vytvářejí širokou nabídku volnočasových aktivit. Je to také příležitost pro lidi, kteří se do naší městské části přistěhovali, aby viděli, že to tu žije,“ dodal. 

dny-prahy-15-a Na sobotní akci nechyběl stánek Obce baráčníků Horní Měcholupy. „Ve spolupráci s radnicí pořádáme po celý rok řadu akcí, například baráčnický ples, májové veselice, pálení čarodějnic, pietní i sportovní akce. Takže ani tady nemůžeme chybět,“ usmál se rychtář hornoměcholupských baráčníku Miloslav Rýdl.

„Na aktivity zdejších baráčníků jsem velmi hrdý. Těší mě, že se zapojuje i mladá generace. Kde není aktivní spolková činnost, tam je to mrtvé. U nás to žije,“ podotkl starosta Wenzl, který má v tamní baráčnické obci funkci pantatínka.

„Máme 92 registrovaných členů, ale příznivců je mnohem více. Mnozí z nich nám dobrovolnicky pomáhají na akcích, Dny Prahy 15 nejsou výjimkou,“ uvedla berní baráčníků Zdena Holečková.

Na sobotní akci byla k vidění i organizace Aktivní senioři Praha 15. Učastní se každoročně. U jejího stánku mohli lidé zdarma ochutnávat kremrole a další sladkosti, které senioři napekli.

„Snažíme se dodržovat význam slova aktivní v našem názvu. Po celý rok organizujeme procházky, turistické výšlapy i týdenní pobyty. Máme pro zájemce taneční, pěvecký nebo třeba počítačový kroužek. Lidé k nám mohou chodit cvičit, vařit i si jen tak povídat, scházíme se každý týden. V současnosti máme 220 členů, některým je i přes 90 let,“ sdělila předsedkyně Aktivních seniorů Prahy 15 Jana Topolová.

„Díky podpoře Prahy 15 máme klubovnu, která je otevřena pro všechny zájemce,“ dodala. Senioři se schází každé pondělí od 14 do 16 hodin v objektu „Varta“ v Boloňské ulici.

Sobotní zakončení Dnů Prahy 15 moderoval Josef Melen. „Je úžasné, že i když jste v hlavním městě, na této akci se cítíte jako na venkovském setkání sousedů. Lidé tu nejsou na neosobním jarmarku, znají se, užívají si to. Taková atmosféra je typická pro akce v Praze 15,“ podotkl.


Exkurze: Mumifikace ve starém Egyptě

Včera v 07:42

Víte, jaký je rozdíl mezi přirozenou a umělou mumifikací? Jaké typy mumií a z jakých koutů světa známe? Kdy a proč začali staroegyptští balzamovači s úpravou těl zesnulých a jejich přípravou na posmrtný život? Jak vypadala mumifikace krok za krokem? Proč je pro úspěšný přechod do zásvětí nezbytné...

U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

9. července 2020 v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Výstaviště Praha má novou vizuální identitu

5. července 2020 v 16:36

Areál Výstaviště Praha se výrazně proměňuje. K novým herním, sportovním a volnočasovým prvkům, rekonstruovaným cestám a revitalizované zeleni, započaté rekonstrukci budov a připravované rozšířené programové nabídce, nyní přibude celková nová vizuální identita, která sjednotí veškerou...

Lysolaje dostanou půjčku na obnovu obecního dvora

5. července 2020 v 11:40

Pražské Lysolaje dostanou od magistrátu půjčku 15,5 milionu korun na obnovu obecního dvora a jeho zázemí. Při obnově bude opravena střecha a fotovoltaická elektrárna. Peníze začne radnice městu splácet v příštím roce. Celkové náklady obnovy jsou 24 milionů. Půjčku schválili ve čtvrtek pražští...

Další články
Nahoru