Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dny pěstounství: Praha poskytuje poradenství novým zájemcům o péči
Pěstouni. Foto: pestouni.praha.eu

Dny pěstounství: Praha poskytuje poradenství novým zájemcům o péči

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou do 20. června v rámci programu přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí v náhradní rodinné péči. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké veřejnosti.

Program Dnů pěstounství zahrnuje besedy a diskuse s odborníky, setkání s pěstouny, dny otevřených dveří v pražských neziskových organizacích a na úřadech městských částí. Pro rodiny jsou připraveny také nejrůznější výtvarné dílny, hry a soutěže. 

Ve čtvrtek 6. června se také uskuteční setkání s pěstounskými rodinami v pražské zoo. Přesný rozpis programu je k dispozici zde. Dny pěstounství představí mimo jiné i to, jak se stát pěstounem, jaké jsou na pěstouny kladeny nároky či jaká je nabídka podpůrných služeb pro rodinu.  

„Příběhy pěstounů a dětí, které z jakéhokoliv důvodu nemůžou vyrůstat ve své biologické rodině, chytají za srdce. Je to poděkování všem, kteří otevírají svoje srdce a náruč, dávají dětem naději a ukazují jim, že je pro ně na světě místo, kde se můžou cítit chtěné, šťastné a v bezpečí,“ řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora Prahy s působností v oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.  

V rámci dnů pěstounství se budou moci pěstouni dozvědět také více informací o cílené podpoře ze strany hlavního města, která je nabízena prostřednictvím Programu podpory pěstounské péče Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy.  

„V Programu podpory pěstounské péče můžeme poskytnout nadační příspěvek až 50 000 korun ročně. Například na volnočasové aktivity, doučování či psychologickou pomoc pro děti v pěstounské péči nebo na specifické vzdělávání a odbornou oporu pro pěstouny,“ uvedla Barbora Komberec Novosadová, ředitelka Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy.  

Pěstounská péče je formou náhradní rodinné péče, která by měla umožnit dětem, o které se nemohou jejich biologičtí rodiče postarat, vyrůstat v rodině. Program Dnů pěstounství připravil odbor sociálních věcí Magistrátu hl. m. Prahy společně s úřady městských částí a s příspěvkovými a neziskovými organizacemi.  

V Praze je obecně nedostatek přechodných i dlouhodobých pěstounů, zejména pak těch připravených na přijetí sourozenců, dětí věkově starších 3 let, dětí se zdravotním znevýhodněním, minoritního etnika a zejména chlapců.  

V minulém roce zažádalo o možnost stát se pěstounem 44 osob a stát se pěstounem na přechodnou dobu 20 osob. Praha v minulém roce evidovala celkem 1 223 pěstounů, kteří mají svěřeno alespoň jedno dítě do pěstounské péče či poručenské péče. 

Aktuálně je v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu, celkem 86 přechodných pěstounů, z toho pouze 53 osob pěstounskou péči na přechodnou dobu aktivně vykonává. Osob připravených na přijetí dítěte do pěstounské péče je aktuálně 13. V loňském roce bylo do evidence dětí, kterým je třeba zprostředkovat pěstounskou péči, nahlášeno 111 dětí a mladistvých. Více o akci Dny pěstounství se dozvíte zde.


Autor: red

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

Včera v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

Včera v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

Včera v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Praha 1 chystá interaktivní mapu občanské vybavenosti

17. června 2024 v 08:58

Praha 1 připravuje interaktivní mapu občanské vybavenosti na území městské části. Digitální online nástroj umožní vyhledávat a zobrazovat informace o konkrétních místech. O podrobnostech v červnovém vydání zpravodajsko-publicistického magazínu Jedna informoval radní Karel Grabein...

V Kolbenově se bude tančit

16. června 2024 ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Zaměstnanci Pragovka Gallery podpořili Fond pomoci zřízený Prahou 9

16. června 2024 v 09:37

Letos na jaře Praha 9 založila Fond pomoci, který lidem v nouzi usnadňuje překonat dočasné obtíže. Fond je financován z veřejných prostředků, od individuálních dárců i dárců z řad společností. Jedním z takových dárců jsou nově i zaměstnanci Pragovka Gallery, kteří mezi s sebou do fondu vybrali...

Pietní akt připomene Josefa Fantu

16. června 2024 v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

16. června 2024 v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Bublinky na náplavce v Praze 2

16. června 2024 v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Další články
Nahoru