Dny pěstounství: Praha poskytuje poradenství novým zájemcům o péči
14. května 2024 13:02 | Aktualizováno 23. května 2024, 12:04
Program Dnů pěstounství zahrnuje besedy a diskuse s odborníky, setkání s pěstouny, dny otevřených dveří v pražských neziskových organizacích a na úřadech městských částí. Pro rodiny jsou připraveny také nejrůznější výtvarné dílny, hry a soutěže.
Ve čtvrtek 6. června se také uskuteční setkání s pěstounskými rodinami v pražské zoo. Přesný rozpis programu je k dispozici zde. Dny pěstounství představí mimo jiné i to, jak se stát pěstounem, jaké jsou na pěstouny kladeny nároky či jaká je nabídka podpůrných služeb pro rodinu.
„Příběhy pěstounů a dětí, které z jakéhokoliv důvodu nemůžou vyrůstat ve své biologické rodině, chytají za srdce. Je to poděkování všem, kteří otevírají svoje srdce a náruč, dávají dětem naději a ukazují jim, že je pro ně na světě místo, kde se můžou cítit chtěné, šťastné a v bezpečí,“ řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora Prahy s působností v oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.
V rámci dnů pěstounství se budou moci pěstouni dozvědět také více informací o cílené podpoře ze strany hlavního města, která je nabízena prostřednictvím Programu podpory pěstounské péče Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy.
„V Programu podpory pěstounské péče můžeme poskytnout nadační příspěvek až 50 000 korun ročně. Například na volnočasové aktivity, doučování či psychologickou pomoc pro děti v pěstounské péči nebo na specifické vzdělávání a odbornou oporu pro pěstouny,“ uvedla Barbora Komberec Novosadová, ředitelka Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy.
Pěstounská péče je formou náhradní rodinné péče, která by měla umožnit dětem, o které se nemohou jejich biologičtí rodiče postarat, vyrůstat v rodině. Program Dnů pěstounství připravil odbor sociálních věcí Magistrátu hl. m. Prahy společně s úřady městských částí a s příspěvkovými a neziskovými organizacemi.
V Praze je obecně nedostatek přechodných i dlouhodobých pěstounů, zejména pak těch připravených na přijetí sourozenců, dětí věkově starších 3 let, dětí se zdravotním znevýhodněním, minoritního etnika a zejména chlapců.
V minulém roce zažádalo o možnost stát se pěstounem 44 osob a stát se pěstounem na přechodnou dobu 20 osob. Praha v minulém roce evidovala celkem 1 223 pěstounů, kteří mají svěřeno alespoň jedno dítě do pěstounské péče či poručenské péče.
Aktuálně je v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu, celkem 86 přechodných pěstounů, z toho pouze 53 osob pěstounskou péči na přechodnou dobu aktivně vykonává. Osob připravených na přijetí dítěte do pěstounské péče je aktuálně 13. V loňském roce bylo do evidence dětí, kterým je třeba zprostředkovat pěstounskou péči, nahlášeno 111 dětí a mladistvých. Více o akci Dny pěstounství se dozvíte zde.