dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
Víkendové tipy

Dny otevřených dveří Astronomického ústavu

Pražské pracoviště Astronomického ústavu AV ČR, kde sídlí Oddělení galaxií a planetárních systémů, představí ve dnech 11. a 12. listopadu témata svých vědeckých skupin v přednáškách a nabídne pozorování dalekohledem z kopule a terasy. Nebude chybět ani program pro nejmenší.

Program

Pátek 11. listopadu

9:30 a 11:00 Přednáška pro ZŠ „Pozorování vesmíru“, doplněno pozorováním slunečních skvrn dalekohledem na terase nebo v případě zatažené oblohy města dalekohledem z kopule jako ukázka schopnosti různých dalekohledů.

16:00 Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování dalekohledy na terase a v kopuli.

16:30 až 20:30 přednášky pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů:

16:30 prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. – Galaxie a planetární soustavy v Praze a Ondřejově aneb představení oddělení galaxií a planetárních systémů

17:00 RNDr. Bruno Jungwiert, Ph.D. – Proměny klasifikace galaxií

18:30 Mgr. František Dinnbier – Jak hvězdy rozbíjí molekulová oblaka

19:30 Mgr. Jiří Horák, Ph.D. – O vesmíru a geometrii.

A dále následuje až do 22 hodin pro zájemce vždy krátká úvodní prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů a pozorování noční oblohy dalekohledem, v případě zatažené oblohy pouze pozemských objektů. Za deště se nepozoruje.

Sobota 12. listopadu

10:00 Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování dalekohledy na terase a v kopuli.

10:30 až 14:00 Přednášky pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů:

10:30 prof. Ing. Jaroslav Klokočník, DrSc.  – Co gravitační a další data prozrazují o tom, co je našim zrakům ukryto pod ledem Antarktidy

12:00 RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D. – Černé díry v éře rentgenové astronomie a prvních detekcí gravitačních vln

Od 10:00 do 14:00 bude také možné pozorovat dalekohledy z kopule a terasy – Slunce se slunečními skvrnami a také využijeme výhledu na Prahu na pozorování města. V případě zatažené oblohy budou na programu pouze pozemské objekty jako ukázka schopnosti různých dalekohledů. Za deště se nepozoruje.

Od 10:00 do 12:00 hodin také program pro děti ve znamení „rodiče na přednášku, děti zabavíme“.

Dny otevřených dveří Astronomického ústavu, Boční II 1401/1, Praha 4.

 


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru