dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Dny Jeruzaléma v Praze přinesou poznání izraelské metropole se vším všudy
Bývalý voják z pásma Gazy prochází nabarvený na bílo Jeruzalémem. Foto: archiv

Dny Jeruzaléma v Praze přinesou poznání izraelské metropole se vším všudy

První ročník festivalu Dny Jeruzaléma v Praze se uskuteční od 13. do 22. června. Na reprezentativní a ucelené přehlídce izraelské kultury a Jeruzaléma budou mít Pražané unikátní příležitost poznat největší izraelskou metropoli, město tří světových náboženství jako místo, ve kterém žijí a baví se mladí lidé, inspirativní prostředí, ze kterého vzešli umělci a soubory světové úrovně.

Rozsahem, šíří záběru, tematickou a žánrovou pestrostí mimořádný festival navazuje na loňské úspěšné Dny Prahy v Jeruzalémě. K nejvýraznějším hostům festivalu bude patřit Yuda Braun, který přijede s osobitým konceptem White Soldier.

Bývalý voják z pásma Gazy po odchodu z armády realizuje neobvyklé performance – v uniformě, nabarvený na bílo prochází Jeruzalémem a natáčí různorodé reakce lidí. Jeho výstavu videoartu v kavárně Mlýnská, která bude v Praze instalovaná od 17. do 22. června, bude doprovázet performance v pražských ulicích.

Yehuda Braun vzbuzuje zájem a mezinárodní pozornost, posouvá veřejné umění na hranici meditace na téma pacifismus a osobní identita člověka zasaženého bouřlivou situací v jeho domovině.

Tanec a divadlo

Taneční část programu Dnů Jeruzaléma v Praze se uskuteční v barokním Nostickém paláci na Malé Straně. 13. až 15. června od 19 hodin Elad Shechter se svými kolegy z taneční skupiny c.a.t.a.m.o.n a Sofií Krantz vystoupí se dvěma krátkými představeními – slavným Glitter a Alpha Beta, které bude mít v Praze světovou předpremiéru.

c.a.t.a.m.o.n je prestižní tanečně-divadelní soubor, který vznikl jako reakce na absenci kvalitní taneční scény v Jeruzalémě. Jeho zakladatel, tanečník a choreograf Elad Shechter pracoval v mnoha předních evropských souborech.

Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha se v Divadle Ponec 20. června od 20 hodin představí mužské trio The Hill s taneční satirou inspirovanou hebrejskou písní Givat Hatahmoshet a Niv Sheinfeld a Oren Laor s představením Two room apartment.

Nostický palác se stane dějištěm neméně pozoruhodných divadelních představení – 14. a 15. 6. června od 20.15 hodin známá umělkyně Yael Rasooly vystoupí s multižánrovým vizuálním divadlem, hrou Paper Cut mistrně mísící postmoderní prvky s tradiční loutkařinou, propojující realitu, fikci a historii. Yael Rasooly získala několik mezinárodních cen, hostovala na festivalech po celé Evropě, Americe i na Dálném východě, vloni hrála na lodi Tajemství bratří Formanů.

Nevšední rozměr gastronomické události festivalu dodá speciální menu Chutě Jeruzaléma, které bude od 15. do 18. června. podáváno v restauraci Bar Bar.

Filmová část festivalu

Na Letné a v kině Světozor je připravena další část Dnů Jeruzaléma v Praze – filmový festival. Od 15. do 16. června. se budou v Containallu na Letné, kulturním centru vytvořeném z přepravního kontejneru, promítat studentské filmy z izraelských filmových škol Sam Spiegel Film School, Ma’aleh School of Film and TV, proslulé Bezalel Academy a pražské FAMU.

Projekce v kině Světozor 18. a 19. června nabídnou to nejlepší z izraelské filmové tvorby posledních let, například film Footnote režiséra Josepha Cedara nebo oceňovaný film Intimate Grammar.

Program Dnů Jeruzaléma v Praze, s výjimkou filmových projekcí v kině Světozor a tanečního představení v Divadle Ponec, je přístupný ZDARMA.


Sarah Kaminsky: Padělatel Adolfo Kaminsky

Včera v 16:56

Když budu hodinu spát, třicet lidí zemře…Pravdivý příběh muže, který zachránil stovky lidí před mučením, deportací a smrtí

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru