dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Dny Jeruzaléma v Praze přilákaly davy, metropole se možná příště představí v Izraeli
O návštěvu akce na náplavce Rašínova nábřeží byl velký zájem. Foto: archiv

Dny Jeruzaléma v Praze přilákaly davy, metropole se možná příště představí v Izraeli

Druhý ročník multižánrového festivalu Dny Jeruzaléma Praze, který představuje skrze různé žánry celistvý pohled na současnou jeruzalémskou kulturu, přilákal letos tisíce návštěvníků. Pražská Náplavka proměněná na tři dny v jeruzalémské tržiště návštěvníky zaujala především tradiční jeruzalémskou kuchyní. S nečekaným zájmem veřejnosti se setkala taneční a hudební vystoupení, ale i například přednášky o literatuře. Příští ročník akce se dle organizátorů odehraje pravděpodobně recipročně opět v Jeruzalémě jako Dny Prahy v Jeruzalémě.

Příjemnou atmosféru jeruzalémských trhů kořeněnou vůněmi tradiční kuchyně dotvářel na Náplavce hudební program a i díky příjemnému počasí vyrazilo o víkendu tisíce lidí na břeh Vltavy.

Největší úspěch na festivalu slavila právě jeruzalémská kuchyně – byl o ni takový zájem, že několikrát došly překvapeným šéfkuchařům suroviny. Kdo chtěl ochutnat tradiční hummus, koriandrové pasty, zeleninové saláty, kebab nebo jeruzalémský mix gril, musel vystát dlouhé fronty.

„Překvapil nás ale enormní zájem o jeruzalémskou kulturu jako takovou. S takovou účastí jsme letos vůbec nepočítali. Překvapivá byla především návštěvnost přednášek – přeci jen témata byla velmi specifická a pokaždé se jich účastnilo lidí nad kapacitu prostoru,“ komentuje druhý ročník programová ředitelka Marina Šternová.

Naváže výstava dokumentárního fotografa

Letos Dny Jeruzaléma do Prahy přivezly kromě ochutnávky gastronomie ukázky filmu – unikátní dokumentární snímek „Footsteps in Jerusalem“ či krátké videoartové filmy „City Diary." Současný tanec zastupovaly umělkyně Einat Ganz, Iris Erez či tanečnice Noa Zuk.

V rámci festivalu United Island se představili hudebníci jako The Betty Bears, Garden City Movement nebo The Angelcy. Do programu byla zapojena divadelní loď Tajemství bratří Formanů, kde se odehrávaly jak taneční představení, tak afterparties izraelských VJs Mejadra eyes a Dj Bamji.

Na letošní ročník festivalu Dny Jeruzaléma v Praze naváže výstava legendárního dokumentárního fotografa Davida Rubingera, který již 4. července přiveze na Staroměstskou radnici výběr z jeho děl zobrazující dramatické milníky v historii Izraele.

Plány do budoucna

„Příští ročník bude s největší pravděpodobností recipročně v Jeruzalémě jako Dny Prahy v Jeruzalémě. Pak budou opět následovat Dny Jeruzaléma v Praze – ale kdo ví, vše je zatím předmětem diskuzí. Stejně jako možnost přivést ochutnávku jeruzalémské kultury příští rok do Plzně, která bude evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. A s ohledem na zájem, který tento rok ukázal, se pokusíme festival rozšířit, především o gastronomickou část,“ sdělila plány do budoucna programová ředitelka Marina Šternová.

Připoměňte si atmosféru Dnů Jeruzaléma v Praze


Další články
Nahoru