Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dny evropského filmu zahájí drama Nesmírnost s Penélope Cruz
20 dub
30 dub
Kino
Penélope Cruz ve snímku režiséra Emanuela Crialese Nesmírnost. Foto: DEF

Dny evropského filmu zahájí drama Nesmírnost s Penélope Cruz

20. 4. 2023 - 30. 4. 2023
Ve čtvrtek začíná v Praze, Brně a Ostravě 30. ročník festivalu Dny evropského filmu (DEF). Až do 25. dubna mohou diváci vybírat z žánrově pestrého programu představujícího nejaktuálnější filmovou produkci z téměř 30 zemí. Do kin míří komedie, dramata, dokumentární filmy i snímky, ve kterých prim hraje hudba, od hvězdných režisérů i nadějných debutantů.   

„Současní evropští filmaři mají v hledáčku témata jako dospívání, dezinformace, změny ve společnosti, události přelomu 20. a 21. století, ekologie a udržitelnost. Z různých částí Evropy tak přinášíme unikátní svědectví o současnosti i nedávné minulosti,“ říká dramaturg festivalu Šimon Šafránek.

Festival nabízí většinu filmů v české premiéře. Poprvé u nás bude uveden zahajovací snímek režiséra Emanuela Crialese Nesmírnost s hvězdnou Penélope Cruz nebo Chléb a sůl Damiana Kocura a Ti nejhorší Lise Akoky a Romane Gueret oceněné na festivalech v Benátkách a Cannes či Zlato Rýna, výbušná novinka Fatiha Akina, jehož tvorbě je věnována jedna z programových sekcí, nebo komedie Papriky Steen Otcové a matky.

Ceny DEF budou slavnostně předány 25. dubna v Praze. V porotě hlavní soutěže debutů zasedají Pavel Strnad, Hana Vagnerová, Aleš Stuchlý a Juraj Lehotský. O ocenění v kategorii nejlepší hudební film rozhodují Karel Veselý, Jay Walker a Ivar Murd.

Festivalovou atmosféru zpestří setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně uvedou Ann Oren a Colm Bairéad. Izraelská výtvarnice a režisérka Ann Oren tvořící v Berlíně přiveze drama Piaffa o sexuálním probuzení a síle zvuku. Režisér Colm Bairéad a producentka Cleona Ní Chrualaoí pak představí irský debut Mlčenlivá dívka, který získal oscarovou nominaci. Oba tvůrci povedou v Praze také masterclass. Osobně na festivalu představí svůj film BANGER. i režisér Adam Sedlák.

DEF po vybraných projekcích nabízí také debaty s odborníky na dané téma, například s ekonomkou Danuší Nerudovou, historikem Lubošem Švecem, novináři Ondřejem Soukupem, Pavlem Turkem a Vítem Schmarcem, filozofkou Annou Hogenovou nebo dokumentaristou a spisovatelem Stevem Lichtagem. V programu nechybí ani projekce a workshopy pro děti či seniory.

Od 20. do 25. dubna se festival koná v Praze v kinech Lucerna, Světozor a Přítomnost, brněnské Scale a Artu a ostravských kinech Etáž a Minikino. Speciální projekce ve formátu full dome festival nabízí v Brněnské Hvězdárně a ostravském Planetáriu. Od 26. do 30. dubna v rámci festivalových Ozvěn zavítá festival do desítky kin v dalších městech celé České republiky. Všechny cizojazyčné filmy jsou uváděny s českými a ve většině případů i s anglickými titulky.

Kompletní program a vstupenky jsou k dispozici na eurofilmfest.cz.
Autor: Hla

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

Včera v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Další články
Nahoru