dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Dny evropského filmu přinesou šance vidět filmy, které se do běžné distribuce nedostanou
Dny evropského filmu začnou ve velkém sále pražského kina Světozor. Foto: kinosvetozor.cz

Dny evropského filmu přinesou šance vidět filmy, které se do běžné distribuce nedostanou

Přes 50 snímků z celé Evropy nabídne 21. ročník Dnů evropského filmu, které se uskuteční od 10. do 17. dubna v Praze a od 18. do 22. dubna v Brně. Do konce dubna na ně v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Havířově a Plzni navážou Ozvěny Dnů evropského filmu.

V Praze se přehlídka uskuteční v kinech Světozor a Lucerna, v Brně v kině Scala. Festival loni podle pořadatelů navštívilo 16 000 lidí, jeho letošní rozpočet činí přibližně 3,5 milionu korun.

Přehlídku současné evropské kinematografie zahájí 10. dubna v pražském kině Světozor snímek Dvojník, volná adaptace povídky Fjodora Michajloviče Dostojevského, kterou po svém úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate natočil Richard Ayoade. V hlavních rolích černé komedie o muži, do jehož života vstoupí dvojník a radikálně mu zkomplikuje život, se představí Jesse Eisenberg a Mia Wasikovská.

Bizarní záliby, úchylky a neurózy

Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown a režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov. V druhé polovině festivalu dorazí tvůrci belgického snímku Podivná barva slz tvého těla Bruno Forzani a Helene Cattetová. Osobně přijedou představit svůj film Sametoví teroristé i slovenský režisér Ivan Ostrochovský a herec Vladimír Hučín.

Pražskou část přehlídky 17. dubna v kině Lucerna zakončí debutový celovečerní snímek Finsterworld německé režisérky Frauke Finsterwalderové. Cenami ověnčený snímek je složen ze série vzájemně propletených příběhů několika hlavních postav a jejich někdy až bizarních zálib, úchylek či neuróz. V jedné z vedlejších rolí se představí například polský herec Jakub Gierszal či německá herečka Corinna Harfouchová.

Kriminálky v nové sekci EuroCrime

Program přehlídky je rozdělen do tematických sekcí. K pěti zavedeným (Národní liga, Best Of, Media, €Docs, K věci) letos přibyla speciální sekce EuroCrime věnovaná současné podobě thrilleru a kriminálních filmů napříč Evropou. „Sekce nabídne i jeden dokumentární film, Temná zákoutí duše rakouské režisérky Barbary Ederové, jehož tématem se stali forenzní psychologové zabývající se sériovými vrahy," sdělil dramaturg přehlídky Zdeněk Blaha.

„Festival oblíbený i mezi cizinci je mimo jiné alternativním distribučním kanálem umožňujícím vidět snímky, které by se do běžné distribuce nedostaly," uvedla Lenka Holubová Mikolášová, zástupkyně ministerstva kultury.

Podrobnější údaje k programu, přehled filmů jednotlivých sekcí a další informace k letošnímu ročníku Dnů evropského filmu se nachází na www.dnyevropskehofilmu.cz.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru