Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města

Dnešní Rusko je lepší, než když bylo v rukou opilce Jelcina. A kapitalističtější než Česko. Jaký má zájem válčit s Evropou? Mýty o Rusku ve sněmovně

Jaký má Rusko zájem na válce s Evropou? Žádný! Lepší je spolupráce. Zaznělo to v rámci semináře Mýty o Rusku, který se v úterý uskutečnil v Poslanecké sněmovně, uspořádal jej Institut slovanských strategických studií.

Podle politologa Zdeňka Zbořila jsou problémem stereotypy, kdy se často, když se hovoří o Ruské federaci a Evropské unii (či České republice), říká „my a oni“. „Dichotomie my a oni pomáhá zjednodušovat,“ řekl Zbořil.

„Co by Rusko získalo válkou s Evropou?“ zeptal se vojenský analytik Martin Koller. „Jaký má na ní zájem? Žádný, je pro ně lepší ekonomicky a hospodářsky spolupracovat,“ uvedl. „Rusko není bolševická země, je víc kapitalistická než naše republika. Za prezidenta Putina vzrostly platy čtrnáctkrát,“ řekl Koller. Profesor Oskar Krejčí řekl, že „za Jelcina se Rusko intenzivně podbízelo Západu“, šlo dolů.

Ochrana námořní základny

Novinář Jan Petránek uvedl, že Rusko se snaží vztyčit z toho, jak ho „Jelcin nechal rozkrást“. „Putina můžete mít rádi, nemít rádi, ale je to nejefektivnější prezident, který se snaží, aby se Rusko udrželo pohromadě,“ řekl. Armádní generál Andor Šándor uvedl: „Mám plno výhrad k Putinovi, ale lehce autoritativní, stabilní a předvídatelné Rusko je lepší než Rusko v rukou opilce Jelcina.“

Šándor hovořil i o válce v Sýrii. Rusové tam podle něj vojensky vstoupili proto, aby ochránili svou jedinou námořní základnu. Invaze Ruska do Evropy se podle Petránka netřeba obávat – Rusko má asi 770 tisíc vojáků, zatímco NATO přibližně 3 300 000. Důležitá je naopak vzájemná spolupráce. Drží Rusku palce, aby se „nenechalo rozdrobit a zmáčknout“. „Pro Evropu by to byla zhouba,“ řekl.

Seminář, který moderovala předsedkyně Institutu slovanských strategických studií v Praze Radmila Zemanová-Kopecká, se uskutečnil pod záštitou poslanců Tomia Okamury, Jaroslava Holíka a Radima Fialy (všichni SPD). Podle Fialy „mnohá česká média útočí na Rusko, přehlíží ale třeba fašismus v Pobaltí“.

Text: Anna Skálová


Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

Dnes v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

Dnes v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

Vynášení Morany aneb Vítání jara

Dnes v 07:28

V neděli 26. března proběhne od 13 do 17 hodin na Stanici techniků DDM hl. m. Prahy již šestý ročník akce Vynášení Morany aneb Vítání jara.

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

Včera ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Setkání Priority Letňan

Včera ve 21:47

Praha 18 zve na setkání s názvem Priority Letňan. Uskuteční se ve středu 26. dubna od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

Včera ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Velikonoční koncert v Kostele Krista Krále

Včera ve 20:15

Praha 9 zve na Velikonoční koncert, koná se 5. dubna od 18 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

Včera v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

Včera v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Včera v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den plný Pokémonů podruhé na radnici

Včera v 10:35

Fanoušci Pokémonů se mohou těšit na druhý Pokémon den, který se koná v neděli 26. března v multifunkčním sále radnice od 10 do 18 hodin.

Heroin a masáž srdce

Včera v 10:29

Hlídka strážnic z Prahy 4 vyjížděla v pondělí po 13 hodině na zastávku MHD Nádraží Braník, kde si měly dvě osoby aplikovat drogy. U podchodu stála žena, která se skláněla nad ležícím mužem a volala o pomoc.

Další krátké zprávy
Nahoru