dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C

Dnešní Rusko je lepší, než když bylo v rukou opilce Jelcina. A kapitalističtější než Česko. Jaký má zájem válčit s Evropou? Mýty o Rusku ve sněmovně

Jaký má Rusko zájem na válce s Evropou? Žádný! Lepší je spolupráce. Zaznělo to v rámci semináře Mýty o Rusku, který se v úterý uskutečnil v Poslanecké sněmovně, uspořádal jej Institut slovanských strategických studií.

Podle politologa Zdeňka Zbořila jsou problémem stereotypy, kdy se často, když se hovoří o Ruské federaci a Evropské unii (či České republice), říká „my a oni“. „Dichotomie my a oni pomáhá zjednodušovat,“ řekl Zbořil.

„Co by Rusko získalo válkou s Evropou?“ zeptal se vojenský analytik Martin Koller. „Jaký má na ní zájem? Žádný, je pro ně lepší ekonomicky a hospodářsky spolupracovat,“ uvedl. „Rusko není bolševická země, je víc kapitalistická než naše republika. Za prezidenta Putina vzrostly platy čtrnáctkrát,“ řekl Koller. Profesor Oskar Krejčí řekl, že „za Jelcina se Rusko intenzivně podbízelo Západu“, šlo dolů.

Ochrana námořní základny

Novinář Jan Petránek uvedl, že Rusko se snaží vztyčit z toho, jak ho „Jelcin nechal rozkrást“. „Putina můžete mít rádi, nemít rádi, ale je to nejefektivnější prezident, který se snaží, aby se Rusko udrželo pohromadě,“ řekl. Armádní generál Andor Šándor uvedl: „Mám plno výhrad k Putinovi, ale lehce autoritativní, stabilní a předvídatelné Rusko je lepší než Rusko v rukou opilce Jelcina.“

Šándor hovořil i o válce v Sýrii. Rusové tam podle něj vojensky vstoupili proto, aby ochránili svou jedinou námořní základnu. Invaze Ruska do Evropy se podle Petránka netřeba obávat – Rusko má asi 770 tisíc vojáků, zatímco NATO přibližně 3 300 000. Důležitá je naopak vzájemná spolupráce. Drží Rusku palce, aby se „nenechalo rozdrobit a zmáčknout“. „Pro Evropu by to byla zhouba,“ řekl.

Seminář, který moderovala předsedkyně Institutu slovanských strategických studií v Praze Radmila Zemanová-Kopecká, se uskutečnil pod záštitou poslanců Tomia Okamury, Jaroslava Holíka a Radima Fialy (všichni SPD). Podle Fialy „mnohá česká média útočí na Rusko, přehlíží ale třeba fašismus v Pobaltí“.

Text: Anna Skálová


Český filmový plakát 1931–1948. Výběr plakátů představí muzeum

Dnes v 07:39

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. prosince do 11. března v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Praha 3 během svátků umožní parkování všem

Dnes v 07:35

Městská část Praha 3 chce i letos během Vánoc vyjít vstříc svým občanům a zajistit pro jejich rodiny, přátele a známé, kteří je přijedou o svátcích navštívit, bezproblémové parkování.

Zažijte atmosféru tradičních vánočních zvyků a koled v Národopisném muzeu

Dnes v 07:23

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 16. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se dozvědí, proč se zdobí vánoční stromeček a odkud pocházejí další zvyky typické pro vánoční čas. Rovněž si mohou vyzkoušet řadu...

Praha 6 odhalí Lavičku Ferdinanda Vaňka

Dnes v 07:11

Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6 a Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla zvou na slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka.

Křest: Knihu První stopa pokřtí Václav Sůra

Včera ve 20:02

Jak se spí ve sněhu, kdy je zmrzlina za polárním kruhem lepší než salám a proč se nejlíp chodí po Laponsku na snowboardu, se dozvíte na křtu knihy První stopa. Těšit se můžete na tematické polární občerstvení.

Provoz bezplatné právní poradny

Včera v 19:13

Bezplatná právní poradna studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy pořádaná ve spolupráci s hl. m. Prahou bude v tomto kalendářním roce naposledy otevřena dne 20. prosince. V novém roce bude provoz poradny zahájen 8. ledna a potrvá do 30. května 2018.

Vánoční jarmark magistrátu ve Škodově paláci

Včera v 15:26

Třetí ročník jarmarku se koná ve středu 13. prosince od 10 do 17 hodin.

Ulice Za Ovčínem v Lochkově projde rekonstrukcí

Včera ve 12:47

Rada Prahy dnes schválila vítěze výběrového řízení na kompletní opravu ulice Za Ovčínem v městské části Praha-Lochkov. Stala se jím společnost Cetus Plus, a. s., s nabídkovou cenou 14 723 139 korun bez DPH. 

Nákladové nádraží Žižkov – Hlavní nádraží a Flora – Olšanské náměstí: Nepojedou tramvaje

Včera ve 12:32

Z důvodu údržby tramvajové trati dojde ve středu 13. prosince od 0.35 hodin do 4.30 hodin a ve čtvrtek 14. prosince od 0.35 hodin do 4.30 hodin k přerušení provozu tramvají v úsecích Nákladové nádraží Žižkov – Hlavní nádraží a Flora – Olšanské náměstí, a to vždy pouze...

Operní árie na Bastionu

Včera v 09:28

Závěrečný večer hudebního cyklu Hudba na hradbách, který pořádá radnice Prahy 2 zdarma, se koná 17. prosince v Bastionu novoměstských hradeb. 

Praha 3 zve na Adventní koncert 2017

Včera v 09:18

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová zve na Adventní koncert v pátek 15. prosince od 20 hodin v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Radnice zrestaurovala plastiku. Čistý bruselský styl najdete v Praze 10

Včera v 07:32

Plastika Rychlost od Jiřího Nováka byla instalována v roce 1961 a reprezentuje čistý tzv. bruselský styl. Dlouhodobé restaurování významné plastiky bylo ukončeno a veřejnost ji může vidět před základní školou V Rybníčkách v Praze 10.

Olšanské náměstí – Nákladové nádraží Žižkov: V noci nepojedou tramvaje

Včera v 07:25

Ve středu 13. prosince dojde od 0.35 hodin do 2.35 hodin k přerušení provozu tramvají v úseku Olšanské náměstí – Nákladové nádraží Žižkov v uvedeném směru.

Další krátké zprávy
Nahoru