Dnešní Rusko je lepší, než když bylo v rukou opilce Jelcina. A kapitalističtější než Česko. Jaký má zájem válčit s Evropou? Mýty o Rusku ve sněmovně
7. dubna 2016 10:00
Podle politologa Zdeňka Zbořila jsou problémem stereotypy, kdy se často, když se hovoří o Ruské federaci a Evropské unii (či České republice), říká „my a oni“. „Dichotomie my a oni pomáhá zjednodušovat,“ řekl Zbořil.
„Co by Rusko získalo válkou s Evropou?“ zeptal se vojenský analytik Martin Koller. „Jaký má na ní zájem? Žádný, je pro ně lepší ekonomicky a hospodářsky spolupracovat,“ uvedl. „Rusko není bolševická země, je víc kapitalistická než naše republika. Za prezidenta Putina vzrostly platy čtrnáctkrát,“ řekl Koller. Profesor Oskar Krejčí řekl, že „za Jelcina se Rusko intenzivně podbízelo Západu“, šlo dolů.
Ochrana námořní základny
Novinář Jan Petránek uvedl, že Rusko se snaží vztyčit z toho, jak ho „Jelcin nechal rozkrást“. „Putina můžete mít rádi, nemít rádi, ale je to nejefektivnější prezident, který se snaží, aby se Rusko udrželo pohromadě,“ řekl. Armádní generál Andor Šándor uvedl: „Mám plno výhrad k Putinovi, ale lehce autoritativní, stabilní a předvídatelné Rusko je lepší než Rusko v rukou opilce Jelcina.“
Šándor hovořil i o válce v Sýrii. Rusové tam podle něj vojensky vstoupili proto, aby ochránili svou jedinou námořní základnu. Invaze Ruska do Evropy se podle Petránka netřeba obávat – Rusko má asi 770 tisíc vojáků, zatímco NATO přibližně 3 300 000. Důležitá je naopak vzájemná spolupráce. Drží Rusku palce, aby se „nenechalo rozdrobit a zmáčknout“. „Pro Evropu by to byla zhouba,“ řekl.
Seminář, který moderovala předsedkyně Institutu slovanských strategických studií v Praze Radmila Zemanová-Kopecká, se uskutečnil pod záštitou poslanců Tomia Okamury, Jaroslava Holíka a Radima Fialy (všichni SPD). Podle Fialy „mnohá česká média útočí na Rusko, přehlíží ale třeba fašismus v Pobaltí“.
Text: Anna Skálová