Dnes Pondělí - zatazeno 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Dluhy Prahy: Vedení města plánuje vzít si příští rok úvěr pět miliard korun
Praha je letos bez turistů, což také stojí za výpadkem pražských příjmů. Ilustrační foto: PP

Dluhy Prahy: Vedení města plánuje vzít si příští rok úvěr pět miliard korun

Vedení Prahy zvažuje vzít si v příštím roce úvěr pět miliard korun. Peníze budou určeny ke stabilizaci částky určené na investice. Důvodem je pokles příjmů způsobený pandemií nemoci covid-19. Celkovou zadluženost úvěr nezvýší, město musí příští rok splatit stejnou část závazků Evropské investiční bance (EIB), řekl dnes na dotaz ČTK náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Město očekává propad příjmů kvůli koronavirové krizi více než deset miliard korun. Na investice má jít příští rok 14,8 miliardy. Dluh města nyní je zhruba 19 miliard korun.

„Investice považujeme za naprosto zásadní aspekt při obnově, nebo pomoci pražské ekonomice. Abychom dosáhli dostatečného objemu prostředků, tak plánujeme pětimiliardový úvěr. Čelíme velkému propadu příjmů a pouze tímto krokem dosáhneme toho, že investice nemusíme nijak omezovat," řekl Vyhnánek.

Zda si město peníze půjčí a v jaké výši, bude záležet na čerpání investic a aktuálním vývoji hospodaření. Úvěr by neměl být jednorázový, ale město by jej mělo čerpat průběžně v celém roce. Vedení města by o něm mělo začít jednat začátkem roku. Peníze by si pak půjčilo u lokálních komerčních bank či jejich sdružení. Strukturou tento záměr neodpovídá tomu, jak funguje EIB, u které si město půjčovalo v minulosti.

Praha v příštím roce musí splatit jeden ze dvou úvěrů u EIB ve výši pěti miliard korun. „Celková zadluženost města se rozhodně zvyšovat nebude," řekl Vyhnánek.

Hlavní město letos snížilo svůj dluh o miliardu korun a k 30. červnu činil dluh 18,7 miliardy korun. Snížení dluhu je důsledkem amortizace pěti úvěrů od EIB. Objem je 8,61 miliardy a roční amortizace je pro roky 2020 a 2021 asi 0,763 miliardy.

Zbývající dluh tvoří dluhopisy, které činí 10,08 miliardy. Jde o pětimiliardový dluhopis se splatností v roce 2021 a další se splatností v roce 2023. Město na úhradu tvoří rozpočtovou rezervu.

Vedení města na svém pondělním jednání schválilo rozpočet na příští rok, který počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Úspory se dotkly všech rozpočtových kapitol s výjimkou dopravy a svozu odpadu. Návrh rozpočtu projednají 17. prosince pražští zastupitelé.

 


Autor: ČTK

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru