Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dluhy Prahy: Vedení města plánuje vzít si příští rok úvěr pět miliard korun
Praha je letos bez turistů, což také stojí za výpadkem pražských příjmů. Ilustrační foto: PP

Dluhy Prahy: Vedení města plánuje vzít si příští rok úvěr pět miliard korun

Vedení Prahy zvažuje vzít si v příštím roce úvěr pět miliard korun. Peníze budou určeny ke stabilizaci částky určené na investice. Důvodem je pokles příjmů způsobený pandemií nemoci covid-19. Celkovou zadluženost úvěr nezvýší, město musí příští rok splatit stejnou část závazků Evropské investiční bance (EIB), řekl dnes na dotaz ČTK náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Město očekává propad příjmů kvůli koronavirové krizi více než deset miliard korun. Na investice má jít příští rok 14,8 miliardy. Dluh města nyní je zhruba 19 miliard korun.

„Investice považujeme za naprosto zásadní aspekt při obnově, nebo pomoci pražské ekonomice. Abychom dosáhli dostatečného objemu prostředků, tak plánujeme pětimiliardový úvěr. Čelíme velkému propadu příjmů a pouze tímto krokem dosáhneme toho, že investice nemusíme nijak omezovat," řekl Vyhnánek.

Zda si město peníze půjčí a v jaké výši, bude záležet na čerpání investic a aktuálním vývoji hospodaření. Úvěr by neměl být jednorázový, ale město by jej mělo čerpat průběžně v celém roce. Vedení města by o něm mělo začít jednat začátkem roku. Peníze by si pak půjčilo u lokálních komerčních bank či jejich sdružení. Strukturou tento záměr neodpovídá tomu, jak funguje EIB, u které si město půjčovalo v minulosti.

Praha v příštím roce musí splatit jeden ze dvou úvěrů u EIB ve výši pěti miliard korun. „Celková zadluženost města se rozhodně zvyšovat nebude," řekl Vyhnánek.

Hlavní město letos snížilo svůj dluh o miliardu korun a k 30. červnu činil dluh 18,7 miliardy korun. Snížení dluhu je důsledkem amortizace pěti úvěrů od EIB. Objem je 8,61 miliardy a roční amortizace je pro roky 2020 a 2021 asi 0,763 miliardy.

Zbývající dluh tvoří dluhopisy, které činí 10,08 miliardy. Jde o pětimiliardový dluhopis se splatností v roce 2021 a další se splatností v roce 2023. Město na úhradu tvoří rozpočtovou rezervu.

Vedení města na svém pondělním jednání schválilo rozpočet na příští rok, který počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Úspory se dotkly všech rozpočtových kapitol s výjimkou dopravy a svozu odpadu. Návrh rozpočtu projednají 17. prosince pražští zastupitelé.

 


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru