Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dluhy Prahy: Vedení města plánuje vzít si příští rok úvěr pět miliard korun
Praha je letos bez turistů, což také stojí za výpadkem pražských příjmů. Ilustrační foto: PP

Dluhy Prahy: Vedení města plánuje vzít si příští rok úvěr pět miliard korun

Vedení Prahy zvažuje vzít si v příštím roce úvěr pět miliard korun. Peníze budou určeny ke stabilizaci částky určené na investice. Důvodem je pokles příjmů způsobený pandemií nemoci covid-19. Celkovou zadluženost úvěr nezvýší, město musí příští rok splatit stejnou část závazků Evropské investiční bance (EIB), řekl dnes na dotaz ČTK náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Město očekává propad příjmů kvůli koronavirové krizi více než deset miliard korun. Na investice má jít příští rok 14,8 miliardy. Dluh města nyní je zhruba 19 miliard korun.

„Investice považujeme za naprosto zásadní aspekt při obnově, nebo pomoci pražské ekonomice. Abychom dosáhli dostatečného objemu prostředků, tak plánujeme pětimiliardový úvěr. Čelíme velkému propadu příjmů a pouze tímto krokem dosáhneme toho, že investice nemusíme nijak omezovat," řekl Vyhnánek.

Zda si město peníze půjčí a v jaké výši, bude záležet na čerpání investic a aktuálním vývoji hospodaření. Úvěr by neměl být jednorázový, ale město by jej mělo čerpat průběžně v celém roce. Vedení města by o něm mělo začít jednat začátkem roku. Peníze by si pak půjčilo u lokálních komerčních bank či jejich sdružení. Strukturou tento záměr neodpovídá tomu, jak funguje EIB, u které si město půjčovalo v minulosti.

Praha v příštím roce musí splatit jeden ze dvou úvěrů u EIB ve výši pěti miliard korun. „Celková zadluženost města se rozhodně zvyšovat nebude," řekl Vyhnánek.

Hlavní město letos snížilo svůj dluh o miliardu korun a k 30. červnu činil dluh 18,7 miliardy korun. Snížení dluhu je důsledkem amortizace pěti úvěrů od EIB. Objem je 8,61 miliardy a roční amortizace je pro roky 2020 a 2021 asi 0,763 miliardy.

Zbývající dluh tvoří dluhopisy, které činí 10,08 miliardy. Jde o pětimiliardový dluhopis se splatností v roce 2021 a další se splatností v roce 2023. Město na úhradu tvoří rozpočtovou rezervu.

Vedení města na svém pondělním jednání schválilo rozpočet na příští rok, který počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Úspory se dotkly všech rozpočtových kapitol s výjimkou dopravy a svozu odpadu. Návrh rozpočtu projednají 17. prosince pražští zastupitelé.

 


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Další články
Nahoru