Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dlouholetý tajemník radnice Prahy 10 Martin Slavík byl odvolán z funkce
Radnice Prahy 10 stojí v ulici Vršovická. Foto: archiv

Dlouholetý tajemník radnice Prahy 10 Martin Slavík byl odvolán z funkce

Tajemník Úřadu městské části Praha 10 Martin Slavík po téměř sedmnácti letech skončil ve funkci. Odvolán byl na návrh starostky Renaty Chmelové (Vlasta), která pro tento krok ve středu obdržela souhlas od Zdeny Javornické, která je pověřená řízením pražského magistrátu. „Souhlas byl udělen pro dvě jednání v rozporu se zákonem stanovenými povinnosti tajemníka úřadu městské části, pro které jsem nyní pana Ing. Slavíka odvolala,“ uvedla Chmelová v dopise, který rozeslala zaměstnancům úřadu a server Pražský patriot ho má k dispozici.
martin-slavik

Martin Slavík. Foto: P10

Odvolání tajemníka úřadu je podle zákona možné provést pouze po předchozím souhlasu ředitele magistrátu a jen pro porušení zákonem stanovených povinností tajemníka. Smyslem tohoto požadavku je to, aby byla tajemníkovi poskytnuta ochrana před účelovým odoláním a mohl tak být odvolán pouze výjimečně a jen ze zákona stanovených důvodů.

„Dne 25. září jsem tento souhlas obdržela od Ing. Zdeny Javornické, pověřené řízením Magistrátu. Ráda bych ujistila, že odvoláním tajemníka se pro chod Úřadu a jeho kontinuitu nic nemění. Nový tajemník či tajemnice Úřadu bude v souladu se zákonem vybrán na základě výběrového řízení a jmenován po souhlasu ředitele Magistrátu se jmenováním. Do té doby bude výkonem činností tajemníka pověřená JUDr. Jana Hatalová, která doposud Ing. Slavíka v době jeho nepřítomnosti zastupovala,“ sdělila starostka Prahy 10 Renata Chmelová úředníkům v dopise.  „Panu Slavíkovi děkuji za jeho dlouholetou práci pro Úřad a přeji mu mnoho štěstí a úspěchů v jeho budoucím pracovním a osobní životě,“ dodala.

Slavík na dotaz serveru Pražský patriot nechtěl své odvolání blíže komentovat. „V tuto chvíli bez komentáře, omlouvám se, ale opravdu to nebudu komentovat. Mám své důvody,“ napsal v sms zprávě.

chmelova-starostka-praha-10-nahled

Starostka Prahy 10 Renata Chmelová

O napjatých vztazích se mezi starostkou Chmelovou a tajemníkem Slavíkem vědělo dlouho. Už před loňskými volbami se koalice Vlasta, kterou Chmelová reprezentuje, k jeho postavě stavěla kriticky. Žádost o odvolání byla doručena na pražský magistrát v době letních dovolených. Jak uvedl zdroj obeznámený s chodem radnice, na Slavíkovu podporu zaměstnanci podepisovali petici. Svůj podpis jich přidalo zhruba 150, tedy necelá polovina pracovníků úřadu.

„Pana tajemníka Slavíka jsem zažil jako aktivní občan do roku 2014, jako člen opozice do roku 2016, jako člen koalice do roku 2018 a nyní opět jako opoziční zastupitel. Vždy jsem chápal, že tajemník pracuje pro koalici. A myslím, že tak činil. Vždy, i z opozice, jsem s ním vycházel více či méně dobře. Byl jistě odborně a organizačně schopný. Nechtěl bych, aby politika zasahovala do chodu úřadu městské části. To jsou zaměstnanci a nedělejme z nich rukojmí politiků. Neznám pozadí odvolání, ale bojím se, že věc může destabilizovat chod úřadu. Vzhledem k chybám, které objevujeme v materiálech koalice, je totiž role neustrašených a sebevědomých úřadníků nezbytností,“ uvedl opoziční zastupitel Tomáš Pek (Spojené síly pro Prahu 10-TOP 09 a nezávislí).

S odvoláním Slavíka nesouhlasí ani další opoziční zastupitelka Ivana Cabrnochová (Starostové pro Prahu-Zelená pro 10). „Od počátku bylo jasné, že koalice Vlasta-Piráti-ODS chce Slavíka odvolat. Řada členů koalice má s ním nevyrovnané účty z doby, kdy byli v opozici nebo kdy pracovali na úřadě jako řadoví zaměstnanci,“ uvedla.

„Martin Slavík byl samostatně fungujícím tajemníkem, ne patolízalem momentální většiny v zastupitelstvu. To, co na úřadě v Praze 10 nyní probíhá, je naprostý rozvrat jedné z nejlépe fungujících radnic v městě. Nová koalice vyhazuje zkušené zaměstnance a vytváří psychický nátlak na lidi s jiným názorem. Hon na všechno a všechny, co má kořeny v minulosti, je zcela zřejmý. Zaměstnanci jsou podle mých informací šikanováni a stalkováni,“ dodala.

Za Slavíka se postavil i bývalý starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. „Zpráva o odvolání Martina Slavíka z pozice tajemníka úřadu mě překvapila. Především proto, že se v případě pana Slavíka jedná o opravdového profesionála, odborníka, který své práci stoprocentně rozumí. Jako důkaz může posloužit fakt, že ve své funkci tajemníka pracoval pro šest starostů,“ uvedl.  


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru