dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - polojasno
17°C
pozítří
Neděle - oblacno
16°C
Dlouholetí dárci krve budou jezdit MHD rok zdarma
Odběr krve trvá jen pár minut. Ilustrační foto: MP Praha

Dlouholetí dárci krve budou jezdit MHD rok zdarma

Pražané, kteří na transfuzní stanici minimálně osmdesátkrát darovali krev, budou jezdit MHD v metropoli rok zdarma. Kdo daroval cennou tekutinu alespoň čtyřicetkrát, dostane vstupenky na koncert. Současné vedení Prahy se v programovém prohlášení zavázalo, že dárce krve podpoří. Radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) si do půlročního plánu dala závazek, že do konce června navrhne způsoby oceňování dárců krve. MHD zdarma bylo nejčastěji zvažovanou variantou. Bylo tak pravděpodobné, že k takovému rozhodnutí dojde, jen se řešilo, za kolik odběrů roční kupon zdarma bude.

Za dlouholeté dárcovství dostanou držitelé Zlatého kříže Českého červeného kříže 3. třídy a vyšší (dárci po 80 a více odběrech krve) ocenění a jednorázově roční jízdné MHD zdarma. Pražané, kteří darovali krev alespoň čtyřicetkrát, pak budou oceněni na slavnostním večeru, kde pro ně vystoupí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Toto ocenění dlouhodobých dobrovolných dárců krve předloží Johnová příští týden k projednání Radě hl. m. Prahy. Návrh ocenění připravila společně s předsedkyní Výboru pro sociální politiku Evou Horákovou (Piráti) a ve spolupráci s Českým červeným křížem.  

Od počátku se řešilo, za kolik odběrů bude cestování po Praze zdarma. Odborníci varovali, že při nízkém počtu budou lidé motivováni ve snaze ušetřit skoro čtyři tisíce korun za roční kupon zamlčet důležité informace o svém zdravotním stavu. Každá odebraná krev je sice testována na přítomnost viru HIV, žloutenky a dalších infekčních chorob, nicméně i tak je vztah „odběrové zařízení – dárce" založen na zodpovědnosti toho, kdo krev daruje. Ne nadarmo tak před odběrem musí každý podepsat prohlášení, že nezamlčel nic o svém zdravotním stavu a chování, například v intimním životě. V případě záměrného zamlčení některých informací, které by v konečném důsledku mohly ohrozit příjemce krve, je v Česku trestněprávní odpovědnost.

Nakonec padlo rozhodnutí, že minimální počet odběrů, za který vznikne nárok na roční kupon na pražskou MHD zdarma (stojí 3650 korun), bude 80 odběrů. Další nárok na roční kupon bude mít dárce po absolvování 120 odběrů, dále po 160 odběrech a také po 250 odběrech.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Mezi jednotlivými odběry musí být minimálně 10 týdnů pauza. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení (například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu).

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve. Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků (červené krvinky, plazmy, krevní destičky). Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům.

 „Chceme symbolicky ocenit dárce krve, kteří zachraňují zdraví a životy. Uvědomuji si, že několikrát ročně obětovat vlastní pohodlí není samozřejmost. Vloni dovršilo čtyřiceti a více odběrů 736 Pražanů, těm chceme osobně poděkovat, vyzdvihnout jejich pomoc a inspirovat také další Pražany, aby se k odběrům krve připojili,“ řekla radní Milena Johnová.

Dosud hlavní město dárce aktivně neoceňovalo. Podpora spočívala pouze v zapůjčení prostor a zajištění občerstvení pro slavnostní předání ocenění Českým červeným křížem. Podle návrhu by mělo město ve spolupráci s ČČK nově oceňovat dárce dvakrát ročně společně na slavnostním shromáždění v kostele sv. Šimona a Judy, kde pro dárce zahraje Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Dárci také z rukou představitelů města a zástupců oblastního spolku ČČK převezmou Zlatou medaili prof. MUDr. Jana Janského, kterou dárce ČČK tradičně oceňuje.

„Jsem moc ráda, že po 15 letech Praha opět zavádí systém oceňování dlouhodobých dárců krve. Tímto krokem jsme se inspirovali v řadě dalších českých měst. Krev je vzácný statek, kterého je nedostatek, a s touto vážností také musíme přistupovat k celé situaci, dárcům i osobám, které krev potřebují. Dárci zachraňují lidské životy," uvedla Eva Horáková.

KDE LZE DAROVAT KREV V PRAZE

Ústav hematologie a krevní transfuze
U Nemocnice 2094/1
Praha 2

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2
U nemocnice 2
Praha 2

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2
K Interně 640
Praha 5 – Zbraslav

Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou
Vídeňská 800
Praha 4 – Krč

Ústřední vojenská nemocnice Praha
U vojenské nemocnice 1200
Praha 6 – Střešovice

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Šrobárova 50
Praha 10


Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

Včera v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

Včera v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

Včera v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Praha bude do půlky listopadu přijímat nabídky na prodej ubytovacích zařízení a bytových domů

21. října 2020 ve 14:51

Záměr hlavního města nakoupit ve veřejné soutěži objekty k ubytování lidí z řad podporovaných profesí a osob v sociální tísni byl již zveřejněn na úřední desce.

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

20. října 2020 v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

20. října 2020 v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Další články
Nahoru