dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
27°C
Dlouholetí dárci krve budou jezdit MHD rok zdarma
Odběr krve trvá jen pár minut. Ilustrační foto: MP Praha

Dlouholetí dárci krve budou jezdit MHD rok zdarma

Pražané, kteří na transfuzní stanici minimálně osmdesátkrát darovali krev, budou jezdit MHD v metropoli rok zdarma. Kdo daroval cennou tekutinu alespoň čtyřicetkrát, dostane vstupenky na koncert. Současné vedení Prahy se v programovém prohlášení zavázalo, že dárce krve podpoří. Radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) si do půlročního plánu dala závazek, že do konce června navrhne způsoby oceňování dárců krve. MHD zdarma bylo nejčastěji zvažovanou variantou. Bylo tak pravděpodobné, že k takovému rozhodnutí dojde, jen se řešilo, za kolik odběrů roční kupon zdarma bude.

Za dlouholeté dárcovství dostanou držitelé Zlatého kříže Českého červeného kříže 3. třídy a vyšší (dárci po 80 a více odběrech krve) ocenění a jednorázově roční jízdné MHD zdarma. Pražané, kteří darovali krev alespoň čtyřicetkrát, pak budou oceněni na slavnostním večeru, kde pro ně vystoupí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Toto ocenění dlouhodobých dobrovolných dárců krve předloží Johnová příští týden k projednání Radě hl. m. Prahy. Návrh ocenění připravila společně s předsedkyní Výboru pro sociální politiku Evou Horákovou (Piráti) a ve spolupráci s Českým červeným křížem.  

Od počátku se řešilo, za kolik odběrů bude cestování po Praze zdarma. Odborníci varovali, že při nízkém počtu budou lidé motivováni ve snaze ušetřit skoro čtyři tisíce korun za roční kupon zamlčet důležité informace o svém zdravotním stavu. Každá odebraná krev je sice testována na přítomnost viru HIV, žloutenky a dalších infekčních chorob, nicméně i tak je vztah „odběrové zařízení – dárce" založen na zodpovědnosti toho, kdo krev daruje. Ne nadarmo tak před odběrem musí každý podepsat prohlášení, že nezamlčel nic o svém zdravotním stavu a chování, například v intimním životě. V případě záměrného zamlčení některých informací, které by v konečném důsledku mohly ohrozit příjemce krve, je v Česku trestněprávní odpovědnost.

Nakonec padlo rozhodnutí, že minimální počet odběrů, za který vznikne nárok na roční kupon na pražskou MHD zdarma (stojí 3650 korun), bude 80 odběrů. Další nárok na roční kupon bude mít dárce po absolvování 120 odběrů, dále po 160 odběrech a také po 250 odběrech.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Mezi jednotlivými odběry musí být minimálně 10 týdnů pauza. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení (například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu).

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve. Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků (červené krvinky, plazmy, krevní destičky). Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům.

 „Chceme symbolicky ocenit dárce krve, kteří zachraňují zdraví a životy. Uvědomuji si, že několikrát ročně obětovat vlastní pohodlí není samozřejmost. Vloni dovršilo čtyřiceti a více odběrů 736 Pražanů, těm chceme osobně poděkovat, vyzdvihnout jejich pomoc a inspirovat také další Pražany, aby se k odběrům krve připojili,“ řekla radní Milena Johnová.

Dosud hlavní město dárce aktivně neoceňovalo. Podpora spočívala pouze v zapůjčení prostor a zajištění občerstvení pro slavnostní předání ocenění Českým červeným křížem. Podle návrhu by mělo město ve spolupráci s ČČK nově oceňovat dárce dvakrát ročně společně na slavnostním shromáždění v kostele sv. Šimona a Judy, kde pro dárce zahraje Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Dárci také z rukou představitelů města a zástupců oblastního spolku ČČK převezmou Zlatou medaili prof. MUDr. Jana Janského, kterou dárce ČČK tradičně oceňuje.

„Jsem moc ráda, že po 15 letech Praha opět zavádí systém oceňování dlouhodobých dárců krve. Tímto krokem jsme se inspirovali v řadě dalších českých měst. Krev je vzácný statek, kterého je nedostatek, a s touto vážností také musíme přistupovat k celé situaci, dárcům i osobám, které krev potřebují. Dárci zachraňují lidské životy," uvedla Eva Horáková.

KDE LZE DAROVAT KREV V PRAZE

Ústav hematologie a krevní transfuze
U Nemocnice 2094/1
Praha 2

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2
U nemocnice 2
Praha 2

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2
K Interně 640
Praha 5 – Zbraslav

Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou
Vídeňská 800
Praha 4 – Krč

Ústřední vojenská nemocnice Praha
U vojenské nemocnice 1200
Praha 6 – Střešovice

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Šrobárova 50
Praha 10


V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

Včera v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

5. srpna 2020 v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Další články
Nahoru